«У цей Всесвітній день народонаселення я закликаю всіх, хто може вплинути на ситуацію, приділяти пріоритетну увагу молоді в планах у сфері розвитку, зміцнювати партнерські стосунки з молодіжними організаціями та залучати молодь до прийняття всіх рішень, що стосуються їхнього життя. Шляхом розширення прав і можливостей сучасної молоді ми закладемо основу для більш сталого майбутнього прийдешніх поколінь».
З послання Генерального секретаря ООН Пан Гі Муна від 11 липня 2014 року
Всесвітній день народонаселення – міжнародний день, що відзначається 11 липня. Мета дня – загострити увагу на невідкладності та важливості питань, пов’язана з народонаселенням, зокрема, в контексті планів і програм загального розвитку та необхідності пошуків вирішення цих проблем.
Установлений Організацією Об’єднаних Націй у 1989 році за рекомендацією Ради керуючих Програми розвитку ООН (ПРООН) на згадку про День п’яти мільярдів – 11 липня 1987 року – день, коли чисельність населення землі перевищила 5 мільярдів осіб.
Фонд народонаселення ООН (ФН ООН) – є міжнародним агентством з розвитку, що сприяє просуванню права кожної жінки, кожного чоловіка і кожної дитини насолоджуватися здоровим життям і рівними можливостями. ФН ООН сприяє країнам у використанні демографічних даних для розробки політик і програм зі зниження бідності і забезпечення того, щоб кожна вагітність стала бажаною, кожні пологи безпечними, кожна молода людина не хвора на ВІЛ, і до кожної дівчинки і жінки ставилися з гідністю та повагою.
ФН ООН почав свою роботу в Україні в 1997 році з реалізації окремих проектів в галузі репродуктивного здоров’я та планування сім’ї. Перша Програма допомоги України реалізовувалась із 2006 року в співпраці із урядом України та неурядовими організаціями.
Починаючи з 2012 року ФН ООН реалізовує другу Програму допомоги Україні, яка зосереджена на трьох взаємопов’язаних сферах: репродуктивне здоров’я; населення та розвиток; гендерна рівність.
За підрахунками ООН станом на 31 жовтня 2011 року населення Землі досягло 7 мільярдів осіб. Це число зростає й надалі та такими темпами досягне 9 мільярдів до 2042 року.
Однак, український внесок у наведену цифру, як передбачають вітчизняні та зарубіжні демографи, матиме мінусову позначку. За їх розрахунками, кількість населення нашої держави не зросте, а, навпаки, зменшиться на 30 – 40 відсотків.
Станом на 1 березня 2015 року чисельність наявного населення України становила за попередніми даними 42 873 600 осіб (без врахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і міста Севастополя).
За даними Головного управління статистики в Чернігівській області з початку поточного року кількість жителів Чернігівщині зменшилася майже на 4 тисячі осіб (0,4%) і, за розрахунками, на 1 травня становила 1 051 700 осіб. Більшість наших земляків – міські жителі (667 300 осіб, або 64% загальної кількості населення), а зменшення відбулося переважно за рахунок сільських жителів.
Основним чинником скорочення чисельності населення в області є порушення рівноваги між процесами народжуваності та смертності. За січень – квітень 2015 року народилося 3 000 дітей, померло 7 300 тисяч осіб, внаслідок міграції чисельність населення області збільшилася на 260 осіб.
Зростання рівня народжуваності на Чернігівщині, що спостерігалося останні роки, призвело до збільшення чисельності населення наймолодшої вікової групи 0–14 років. Кількість дітей зросла на 0,4% та становила на початок поточного року 139 200 осіб, або 13,3% постійного населення Чернігівщини.
Невтішні прогнози щодо України, на жаль, мають під собою серйозне підгрунтя. В Україні один з найвищих у Європі показник смертності. І, що особливо небезпечно, він стабільно високий серед молоді. Наркоманія, алкоголізм, незбалансоване харчування породжують безліч супутніх їм хвороб. Українське суспільство ніяк не вибереться із затяжних соціального та демографічного характеру криз. Мільйони наших співвітчизників змушені виїжджати на заробітки за кордон. Чимало з них виконують там найбруднішу, найважчу роботу. У таких умовах розвалюються сім’ї, піддається найважчим випробуванням моральний стан цих людей. Молоді сім’ї не хочуть або просто бояться народжувати більше однієї дитини.
Приємним є те, що серед членів столичного Чернігівського земляцтва спостерігається пожвавлення щодо народжуваності. Наприклад, у сосничан щороку поповнення дівчатками: 2013 – мамою стала Наталія Савицька; 2014 – батьком – Микола Швед; 2015 – мамою – Наталія Власко. Не останню роль у цьому відіграє пріоритетна увага активу відділення до проблем молоді, що навіть маленька Вєроніка це відчуває.
Олексій ОРЄХОВИЧ