12 квітня в приміщенні Прилуцької музичної школи імені Левка Ревуцького відбулася творча зустріч з істориком, журналістом, головою Благодійного фонду «Бібліотека альманаху «Вітряк»» імені Василя Горленка Іваном Забіякою.
Ще рік тому він приїжджав до Прилук і виступав у центральній районній бібліотеці з нагоди 165-річчя від дня народження Василя Горленка, подарувавши копію його книги «Украинские были» (К., 1898) та збірник відгуків на книгу «Талалаївський край» (Талалаївка, 2016).
Цього ж разу в презентаційній формі Іван Михайлович досить лаконічно представив свої понад 70 різнотематичних видань, які побачили світ протягом майже трьох десятків років його творчої діяльності у підготовці та виданні книжок– це збірники художніх творів, матеріали документів та наукових конференцій, орфографічні, перекладні та тлумачні словники, бібліо – біографічні довідники, монографії, випуски альманаху «Вітряк», бібліотеку альманаху «Вітряк».
Протягом цього року Іваном Забіякою підготовлено та видано ще 6 видань, які вийшли уже в рамках Благодійного фонду на кошти упорядника і благодійників.
Шестопал М. Скільки років українцям? (К.-Кам’янець-Подільський, 2018).
До збірника увійшли праці кандидата філологічних наук, доцента, декана факультету журналістики (1955–1957) Київського державного університету імені Тараса Шевченка, українського письменника, журналіста-публіциста, науковця, патріота Матвія Шестопала (1917–1986), написані вже після вигнання з університету і комуністичної партії, позбавлення його права займатися викладацькою та науковою діяльністю,– «Скільки років українцям?», «Приєднання до Росії», «Літературні кізяки на дорогах історії», «Фотоальбом», власноруч виготовлений і прокоментований, та щоденники. Перші дві та «Фотоальбом» раніше не друкувалися.
Цими працями та рецензією Матвій Шестопал заявив про себе як глибокий знавець історії України, документальних джерел. І, що чи найголовніше, у своїх дослідженнях він використав знання з українського фольклору, в якому закодовано багато інформації про минуле народу. Матвій Шестопал увійшов в українську науку насамперед як фольклорист, а потім уже – журналіст, полеміст, публіцист, історик.
Видання здійснено за кошти його учнів і шанувальників: Галини Сидоренко, Павла Щириці, Степана Колесника, Володимира Чорного, Василя Поліщука.
Іван Забіяка представив третє видання збірника «Талалаївський край» чи «Талалаївський крах»? Або краєзнавчі кізяки на дорогах історії» (К., 2019).
У ньому зібрано матеріали, що стосуються виходу книги «Талалаївський край». Художньо-публіцистичне видання (Талалаївка, 2016), в яких висловлено полярні точки зору з приводу структури, наповнення матеріалів, підбору ілюстрацій і по відношенню до першого відгуку на цю книгу.
Наприкінці минулого року як в друкованих виданнях, так і в Інтернеті з’явилися нові полемічні матеріали про це талалаївське видання. Тому виникла необхідність підготувати новий, третій випуск. Фактично цей збірник спрямований проти низькопробних краєзнавчих видань, які до того ж високо оцінюються місцевою владою.
Збірник видається коштом упорядника.
Збірник «На таких тримається світ. На пошану Віталія Федоровича Святовця (Чернівці, 2019).
До збірника входять матеріали, що охоплюють основні етапи життєвого та творчого шляху кандидата філологічних наук, доцента, письменника, літературознавця, лауреата премії імені Юрія Шкрумеляка Віталія Федоровича Святовця. Народився він у селі Веприк Новобасанського (тепер – Бобровицького) району Чернігівської області.
Книга унікальна тим, що в ній зібрані надзвичайно цікаві, оригінальні, винятково майстерні нариси самого Віталія Федоровича про своїх друзів, колег, знайомих, значна частина яких уже відійшла в інший світ.
Нинішнє покоління, серед якого багато досить відомих в Україні постатей, – це Борис Войцехівський, Віктор Жадько, Володимир Качкан, Анастасія Мамалига, Любов Мацько, Петро Перебийніс, Володимир Погребенник, Микола Тимошик та інші поділилися своїми спогадами, баченнями цієї неординарної постаті в літературознавстві, художній літературі, в житті.
Співупорядником і співорганізатором цього видання була дружина Марія Дмитрівна Святовець. Вона ж виділила й кошти на видання цієї світлопам’ятної книги, цим самим ставши в ряд берегинь пам’яті свого чоловіка не лише у власній душі, а й щоб його пам’ятало суспільство.
Європеєць з українською душею. Василю Горленку – 165. Хронологія подій (К., 2019).
До збірника входять матеріали, присвячені 165-річчю від дня народження одного з найвидатніших українських культурологів кінця ХІХ – початку ХХ століття Василю Петровичу Горленку (1(13) 03 1853, село Ярошівка Прилуцького повіту – 12 (25) 04 1907, Петербург. Похований в селі Ярошівка (тепер Українське Талалаївського району Чернігівської області)).
Це досить оригінальне видання, оскільки Іван Забіяка зібрав не лише переважно свої матеріали про Василя Горленка, написані протягом останніх двох років, а й відтворив історію реконструкції його могили, що знаходиться в селі Українське Талалаївського району, відзначення власне його ювілею, а й використав чималу кількість відгуків на публікації зі стрічок Фейсбука, події, пов’язані з іменем Василя Горленка, надавши таким чином їм офіційний статус, запровадивши їх в науковий обіг.
Цим збірником започатковано серію видань фонду «Духовний патримоніум».
Збірник видано за сприяння керівника Прилуцького відділення Чернігівського земляцтва Павла Олександровича Кривоноса.
Горленко В. Українська старовина. Вибрані есе та листи (К.-Ніжин: Видавець Лисенко М.М., 2019).
Це видання досить бородате. Упорядкував, написав вступну статтю й примітки український письменник, дослідник Валерій Шевчук. Переклади здійснювали Валерій Шевчук, Іван Забіяка і Микола Полонський, знавець багатьох іноземних мов, земляк.
До збірника увійшли твори відомого українського культуролога кінця ХІХ – початку ХХ століття Василя Петровича Горленка (1953–1907 рр.), надруковані в журналі «Киевская старина» (1882–1907) та в книгах Василя Горленка «Южнорусские очерки и потреты» (К., 1898), «Украинские были» (К.,1899), «Отблески» (СПБ, 1908), а також листи до Панаса Мирного та Бориса Грінченка. Останні друкуються вперше, як вперше праці Василя Горленка звучать мовою його народу.
Це видання стало другим випуском серії фонду «Духовний патримоніум».
Видано на кошти Благодійного фонду «Бібліотека альманаху «Вітряк» імені Василя Горленка. Благодійники: архімандрит Никодим (Сергій Іванович Силка) – Харків, Олена Дем’янівна Лєсникова – Миколаїв, Валерія Дем’янівна Соколова – Одеса.
Стопник Г. Жіночий фольклорний колектив «Надвечір’я» Староталалаївського сільського Будинку культури / Автор і упорядник проекту Іван Забіяка (К.-Стара Талалаївка, 2019).
До збірника входять матеріали, присвячені жіночому фольклорно-етнографічному колективу «Надвечір’я» Староталалаївського сільського Будинку культури Талалаївського району Чернігівської області. У ньому подано коротку історію та творчу діяльність, біографії колективу, репертуар. Використано як персональні, так і колективні світлини.
Видано за сприяння приватного підприємця Ганни Михайлівни Кондратенко, керівника Прилуцького відділення Чернігівського земляцтва Павла Олександровича Кривоноса.
Цим виданням фонд започатковує фольклорно-етнографічну серію видань, покликаних на збереження історії про колективи, їхніх учасників, репертуар, яким вони зачаровували своїх слухачів і глядачів.
Іван Забіяка закликав підтримати цю традицію і в Прилуках та Прилуцькому районі. Адже життя досить швидкоплинне як у плані власне людського життя, так і життя традицій і народної творчості також.
Зустріч тривала понад годину, що пролетіла як мить.
І хоча в залі вже звучали мелодії на піаніно та на скрипці – це продовжили своє заняття учні музичної школи, ще якийсь час продовжилося безпосереднє спілкування Івана Забіяки з учителями історії загальноосвітніх закладів міста, членами краєзнавчого товариства «Краєзнавець» імені Василя Маслова, працівниками Прилуцького краєзнавчого музею імені Василя Маслова, представниками міської та районної бібліотечної системи, членами товариства «Книголюб», однокласником, однокурсницею та знайомими.
Слухачів вразила працездатність і здобутки Івана Забіяки. Тому абсолютно щиро побажали Івану Михайловичу нових досягнень, натхнення та міцного здоров`я!
Насамкінець Іван Забіяка вручив бібліотекам, музею, товариствам комплекти видань і бажаючим індивідуально збірник про Василя Горленка із автографами.
Тетяна ЗОЦЬ, директор Прилуцького краєзнавчого музею імені Василя Маслова
Микола ТЕРЕЩЕНКО, голова історико-краєзнавчого товариства «Ічнянщина»
Фото авторів
Дуже добру справу започаткував і продовжує Іван Забіяка в Прилуцькому відділенні Чернігівського земляцтва! Історію свого краю потрібно берегти вже зараз, щоб потім не відновлювати її по крупинках. Так само важливо зберегти добру пам’ять про відомих патріотичних діячів сучасної України та її недалекого минулого (часів радянської доби), щоб не забулись вони так, як свого часу могила Василя Горленка.
Це дуже добрий приклад для тих відділень Земляцтва, де подібна робота або ледве жевріє, або зовсім не ведеться.
То ж побажаємо Івану Михайловичу нових творчих здобутків!
Такі презентації заслуговують на увагу всіх хто небайдужий до української історії. Не часто презентується одночасно така кількість якісних книг. Іван Забіяка справжній патріот рідного села, в якому якщо і залишилося чим пишатися то це два імені – Василь Горленко та дослідник його творчості і його життєвого шляху Іван Забіяка. Впевнений, що попереду нас чекають його нові дослідження і розширення кола його шанувальників.
Вражає працездатність Івана Забіяки! Видано за короткий час стільки чудових
та потрібних книг!!! Особлива вдячність за належне пошанування В.Горленка. Я знайомий з працями останнього у “Киевской старине”. Але… все це було розпорошене, малодоступне для загалу… І ось такий поважний томик праць земляка! Взагалі, завдяки І.Забіяці В.Горленко немов отримав друге дихання у нашому часі. Презентант не забув і про інших славних діячів нашого краю та України! Міцно тисну руку невтомному досліднику та вченому!
Колись монографія Івана Забіяки про Василя Горленка дуже прислужилася мені при написанні докторської дисертації про українсько-французькі взаємини. Радію, що цей талановитий автор продовжує свою наукову та літературну діяльність. Легкого пера, козацького здоров’я, натхнення, нових звершень і творчих успіхів шановному Івану Михайловичу!
Вітаня і подяка всім причетним! Ознайомився: Чудові книги – і своїми героями і написанням та авторами, важливі події, що робити у наш час вельми не просто!?
Пам”ятаю презентацію книги про Горленка у Талалаївському БК. Давненько це було. Але мова не про це. Я мав честь бути редактором-коректором цієї книги – “Епістолярна спадщина Василя Горленка”. Так от, коли я взявся її читати, то від кількості сотень і сотень посилань на джерела, з яких Іван Забіяка будував ту книгу, як величезний будинок – по цеглині, в мене голова йшла обертом. І от я тоді подумав: це ж яким треба бути, вибачте, обезбашеним, щоб тягти такого плуга роками, це ж яку треба мати самопожертву, любов, щоб ота спадщина зберігалася й передавалася з покоління в покоління. Чесно кажучи, я не знаю, хто ще переймається так історією рідного краю, видатними постатями наших великих і шанованих предків, знаних в усьому світі, бо безперервну роботу Івана Забіяки я бачу й на сайті земляцтва, й у Фейсбуці, і на презентаціях, як от ця – у Прилуках. Такі широкі дослідження мають обов”язково доноситися учням шкіл нашого краю; організовуватися читання, святкування, нові презентації тощо.