Аналітичний огляд поточної світової інформації щодо коронавірусної інфекції COVID-19

Сьогодні ми маємо справу з новою для людства інфекцією, точно передбачити масштаб її поширення неможливо. Однак є дані, що дозволяють зробити ряд припущень.

  1. Оскільки багато інфікованих переносять інфекцію в формі легкої ГРВІ, вони не прикуті до ліжка і зберігають високу мобільність, а тому контактують з набагато більшою кількістю осіб, ніж це було під час спалаху SARS. До того ж новий вірус викликає більше випадків безсимптомного носійства в порівнянні з SARS, причому ці носії теж здатні інфікувати інших, хоча таких випадків поки зафіксовано небагато.
  2. За даними ВООЗ, середня кількість людей, яких може заразити один виділитель 2019 nCoV, становить 1,4-2,5, що порівняно з цифрами, які спостерігалися на ранніх етапах розвитку спалахів SARS і «свинячого грипу» H1N1. Таким чином, вже можна припустити, що епідемія нової інфекції охопить набагато більше число людей в порівнянні з SARS, однак відносна смертність у відсотках буде набагато нижче, але абсолютна, на жаль, може бути вище.
  3. Особливістю коронавирусной інфекції є те, що люди заразні ще до виникнення симптомів захворювання, тому тактика ізоляції хворих недостатньо ефективна.

Ризики діагностики та лікування

  1. Темпи поширення епідемії COVID-19 вимагають від учених такої ж швидкості роботи. Спочатку потрібно було оперативно розробити тест для діагностики вірусу, тепер головним завданням залишається створення ефективної вакцини. Складні умови роботи змінили порядок рецензування наукових статей: тепер аналіз матеріалів відбувається набагато швидше, оскільки вченим по всьому світу потрібні нові дані про особливості перебігу COVID-19 і природі SARS-Cov-2.
  2. Поки чиновники від охорони здоров’я по всьому світу намагаються роздобути якомога більше апаратів ШВЛ для лікування пацієнтів з гострою формою COVID-19, американські лікарі починають по можливості відмовляються від їх використання, намагаючись рятувати хворих іншими методами. Медиків лякає статистика летальних випадку серед хворих коронавірусом, яких підключили до ШВЛ, – вмирає 4 з 5 таких пацієнтів.

Використання апаратів ШВЛ – крайній захід, на який вирішуються лікарі, намагаючись врятувати пацієнтів, що знаходяться в найбільш важкому стані, тих, хто може померти від відмови легенів. Знерухомленого хворого інтубірують – вводять в горло трубку. Потім механічні вентилятори починають нагнітати кисень до легень. Зазвичай показники смертності у пацієнтів на ШВЛ з важкими респіраторними захворюваннями досить високі – від 40% до 50%.

  1. Кількість смертей, наростаюче як сніжний ком, включає і пацієнтів з прогресуючими хронічними захворюваннями. І вже важко розібрати, хто помер безпосередньо від коронавирусной пневмонії, а хто від серцевої недостатності або тромбозу, в які коронавірус вніс не такий вже великий внесок. Далі виникають вже труднощі лікування пацієнтів з гострими станами.

Ризики для системи охорони здоровя

  1. На сьогоднішній день ключові ризики для системи охорони здоров’я включають недолік засобів захисту медичного персоналу та мале число кадрів, навчених лікування пацієнтів з тяжкою інфекцією. З’являються повідомлення про те, що в ряді регіонів існує серйозний недолік респіраторів, одноразових халатів та інших засобів захисту. Необхідно закупити їх в самому терміновому порядку.

Потрібно не допустити інфікування лікарів, і, що дуже важливо, захистити їх від тиску правоохоронних органів. Лікарі та медичні сестри повинні займатися лікуванням пацієнтів, а не заповненням марної макулатури, яка потрібна тільки для захисту від людей в погонах, а не від вірусу.

Питання психології

  1. У США медики – лікарі та медсестри – почали кріпити до захисних костюмів свої усміхнені фотографії, щоб пацієнти з коронавірусів COVID-19 більш комфортно себе почували.

Відзначається, що для пацієнтів з COVID-19 перебування в лікарні може бути дуже некомфортним і лякає: вони потрапляють в чуже середовище, без рідних і близьких, намагаючись побороти невідомий раніше вірус. Таким людям особливо потрібна емоційна підтримка.

Єдині, кого пацієнти бачать в лікарнях, – це медики в захисних костюмах. Тому лікар лікарні Scripps Mercy Hospital в Сан-Дієго Робертіно Родрігез придумав незвичайне рішення для заспокоєння пацієнтів: він прикріпив своє усміхнене фото на захисний костюм.

Ризики в економіці

  1. Згідно з аналізом австралійських вчених, навіть при самому м’якому варіанті розвитку епідемії коронавируса його жертвами стануть близько 15 мільйонів чоловік тільки в 2020 році, а втрати світової економіки перевищать $ 2 трильйони. Найважчий сценарій передбачає, що за кількістю жертв коронавірус перевершить «іспанку» початку XX століття і забере до 68 мільйонів життів.
  2. На цьому етапі багато випадків зафіксовано в багатьох країнах. Якщо вони зроблять правильні заходи, включаючи тестування та соціальне дистанціювання, протягом двох-трьох місяців їм вдасться уникнути високого рівня інфікування. Мене турбують збитки в економіці, але навіть більше – те, як криза вплине на країни, що розвиваються, де соціальне дистанціювання буде виглядати інакше, а місткість лікарень менше, ніж у багатьох державах.
  3. Ми повинні бути здатні до швидкого збільшення наших потужностей з виробництва засобів для діагностики, ліків і вакцин. Необхідні технології існують, але для цього потрібні інвестиції. Країни можуть над цим працювати разом.

Вакцина

  1. Зараз працюють над шістьма окремими вакцинами. Деякі використовують новий, ще не доведений, підхід під назвою RNA. Для досліджень нам буде потрібно багато побудувати, розуміючи, що деякі з цих підходів не спрацюють. Нам буквально знадобляться мільярди вакцин, щоб захистити світ. Також обов’язково потрібно провести тестування вакцин, щоб переконатися в їх безпеці та ефективності. Деякі вакцини, наприклад, від грипу, протипоказані людям похилого віку. Перші вакцини дістануться тим, хто працює в системі охорони здоров’я, і ​​людям, які виконують надзвичайно важливу роботу. Це може зайняти не менше 18 місяців, якщо все буде добре.

Прогноз

  1. Вірус не поважає національні кордони.

Вірусологи, епідеміологи та медики розходяться в думках щодо того, коли слід очікувати закінчення пандемії коронавируса. Згідно найбільш позитивним прогнозам, епідемія зійде нанівець через один-два місяці. Однак існує думка, що це може статися і через рік-півтора.

Олег ШЕКЕРА

Читайте також:

Михайло Хруставка: “Ніхто не вмирає ні від грипу, ні від коронавірусу»

Опубліковано у Консультації | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.