20 березня 2024 року Європейський Союз та Україна провели 9-те засідання Ради асоціації Україна-ЄС у Брюсселі в рамках Угоди про асоціацію Україна-ЄС.
Рада асоціації підтвердила своє найрішучіше засудження неспровокованої та невиправданої агресивної війни Росії проти України, яка є явним порушенням Статуту ООН. ЄС високо оцінив мужність і рішучість українського народу та його керівництва у боротьбі за захист суверенітету, територіальної цілісності та свободи України. ЄС підкреслив своє непохитне зобов’язання допомогти Україні здійснити невід’ємне право на самооборону від російської агресії та побудувати мирне, демократичне і процвітаюче майбутнє.
Рада асоціації рішуче засудила проведення Росією президентських виборів на тимчасово окупованих Росією територіях України та наголосила, що не визнає їх проведення та результати на тимчасово окупованих Росією частинах Донецької, Луганської, Херсонської, Запорізької областей та Автономної Республіки Крим і м. Севастополь. Крим, Херсон, Запоріжжя, Донецьк і Луганськ – це Україна. ЄС також підтвердив свою підтримку української Формули миру з огляду на майбутній Глобальний саміт миру.
Рада асоціації привітала загальну підтримку, надану ЄС та його державами-членами у розмірі майже 98 млрд євро з початку агресивної війни Росії проти України, включаючи 33,1 млрд євро військової допомоги. Вона також привітала підготовку Збройних Сил України, яку проводить Місія військової допомоги ЄС.
Обидві сторони привітали створення Українського Фонду (Ukraine Facility) з обсягом 50 млрд євро на період 2024-27 років як видимий знак непохитної підтримки ЄС. Фонд сприятиме відновленню, реконструкції та модернізації країни, а також соціальній згуртованості та прогресивній інтеграції до Союзу. Зокрема, Україна привітала першу виплату у розмірі 4,5 млрд євро у формі виняткового перехідного фінансування в рамках програми Ukraine Facility. Європейський Союз привітав представлення Плану України, який буде спрямовувати реалізацію Українського Фонду.
Рада асоціації привітала створення Фонду допомоги Україні, пакету в 5 млрд євро в рамках Європейського фонду миру, який забезпечить надання Україні як летального, так і нелетального військового обладнання та навчання. Подальші відповідного рівня збільшення можуть бути передбачені до 2027 року.
ЄС підтвердив свою рішучість задовольнити нагальні військові та оборонні потреби України (включаючи постачання боєприпасів і ракет, зокрема з огляду на зобов’язання надати Україні один мільйон артилерійських боєприпасів) та свою відданість зміцненню здатності України захищати свою незалежність, територіальну цілісність і суверенітет.
Україна висловила вдячність ініціативам країн-членів ЄС та країн-партнерів за підтримку своєчасної закупівлі та негайного постачання в Україну артилерійських боєприпасів.
Рада асоціації наголосила на стратегічній важливості зміцнення європейської оборонно-промислової бази та співпраці з українською оборонною промисловістю, співпраці, яка повинна відповідати модальностям, які мають бути узгоджені, та враховувати інтереси безпеки та оборони всіх держав-членів.
Україна привітала успішну реалізацію Місії військової допомоги ЄС на підтримку України (EUMAM), включно з новою метою здійснити підготовку ще 20 000 українських солдатів.
Рада асоціації наголосила на історичному рішенні Європейської Ради від грудня 2023 року щодо відкриття переговорів про вступ України до ЄС. Вона підкреслила, що майбутнє України та її громадян – у Європейському Союзі. В ЄС нагадали, що прогрес України на шляху до ЄС залежатиме від її власних заслуг, враховуючи здатність ЄС приймати нових членів. Рада визнала відданість України та високо оцінила значний прогрес у досягненні цілей, що лежать в основі статусу кандидата України, незважаючи на те, що Україна веде боротьбу проти агресивної війни Росії. Україна закликала до політичної волі держав-членів ЄС якнайшвидше ухвалити переговорну рамку та організувати Першу міжурядову конференцію.
Україна висловила свою вдячність за тринадцять пакетів обмежувальних заходів ЄС, і Рада підтвердила, що робота над санкціями продовжуватиметься, включаючи посилення імплементації та запобігання їх обходу.
Рада асоціації привітала створення Радою Європи Реєстру збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України, підкреслила фінансову підтримку ЄС цієї ініціативи, що є першим відчутним кроком до майбутнього механізму компенсації, а також закликала до подальших зусиль у напрямку його створення. ЄС підкреслив, що продовжує працювати над подальшим прогресом щодо можливого використання доходів, отриманих від знерухомлених активів Центрального банку Росії, на підтримку України, відповідно до законодавства ЄС та міжнародного права.
Рада асоціації підкреслила тверду прихильність до того, що Росія та її керівництво повинні понести повну відповідальність за ведення агресивної війни проти України, інші найсерйозніші злочини згідно з міжнародним правом.
ЄС також підкреслив свою солідарність і зобов’язання надалі надавати Україні можливість протистояти гібридним і кіберзагрозам, зміцнюючи кібербезпеку України та стійкість мереж 5G, відповідно до Директиви NIS2 та інструментарію ЄС 5G Cybersecurity Toolbox, а також продовжувати роботу з протидії іноземному інформаційному маніпулюванню та втручанню. Обидві сторони підкреслили важливість проведення третього раунду Кібердіалогу у 2024 році, підтвердивши свою рішучість і надалі посилювати співпрацю у кіберсфері.
ЄС підкреслив, що він залишається відданим довгостроковому внеску разом із партнерами у виконання безпекових зобов’язань перед Україною, що допоможе Україні захищатися, стримувати акти агресії та протистояти спробам дестабілізації в майбутньому.
Україна привітала пропозицію першої Європейської оборонно-промислової стратегії, яка може стати платформою для участі України в ініціативах Європейського Союзу. Україна привітала ініціативу щодо створення Офісу ЄС з оборонних інновацій у Києві для подальшої підтримки української оборонно-технологічної та промислової бази та висловила готовність тісно співпрацювати з ЄС для забезпечення її швидкої реалізації.
Україна висловила зацікавленість у поглибленні практичної взаємовигідної співпраці з Європейським космічним агентством (ЄКА), а також активізації процесу інтеграції у сферу космічної діяльності ЄС шляхом приєднання до Космічної програми ЄС.
ЄС підкреслив внесок Консультативної місії ЄС в Україні у підтримку реформи цивільного сектору безпеки України відповідно до порядку денного вступу до ЄС, зусиль щодо підзвітності, а також правоохоронних органів на звільнених і прилеглих територіях.
Рада асоціації підтвердила рішучу відданість ЄС відновленню України, сумісному з кліматично-нейтральними цілями, її реконструкції та модернізації. Вона привітала прогрес, досягнутий у відповідності донорської підтримки з визначеними бюджетними та пріоритетними потребами у відновленні, і ЄС підкреслив свою готовність продовжувати відігравати провідну роль у підтримці України разом із партнерами, включаючи вимір регіональної співпраці.
Рада асоціації взяла до уваги поточний стан виконання Угоди про асоціацію та погодилася максимізувати можливості, які вона пропонує, щоб забезпечити поступову інтеграцію до обраних політик ЄС ще до вступу. Рада асоціації привітала прогрес, досягнутий у комплексній та послідовній імплементації верховенства права, реформ судової системи та державного управління, і закликає Україну рішуче продовжувати цей шлях, який залишається життєво важливим для зміцнення стійкості України та її шляху до ЄС.
Україна заявила про зацікавленість у приєднанні до Агентства ЄС з основних прав (FRA) у якості спостерігача. Обидві сторони погодилися продовжити обговорення з метою швидкого завершення процесу.
Рада асоціації також привітала прогрес у виконанні Пріоритетного плану дій з імплементації поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі Україна – ЄС на 2023-2024 роки, зокрема у сферах роумінгу та вільного обігу окремих промислових товарів, а також відзначила збільшення двостороннього товарообігу більш ніж вдвічі з моменту попереднього набуття чинності у 2016 році Поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі. У зв’язку з цим, Рада асоціації підтвердила важливість виконання Україною зобов’язань у сфері електронних комунікацій, включаючи acquis, пов’язаний з роумінгом, та прогрес у напрямку взаємного визнання електронних довірчих послуг з ЄС. Рада асоціації привітала підписання спільної заяви операторів зв’язку, що базуються в ЄС та в Україні, щодо їхніх скоординованих зусиль у забезпеченні та стабілізації доступного або безкоштовного роумінгу та міжнародних дзвінків між ЄС та Україною.
Україна висловила зацікавленість у відновленні консультацій щодо прискорення та розширення сфери скасування ввізного мита у двосторонній торгівлі відповідно до статті 29(4) Угоди про асоціацію.
Україна привітала підтримку ЄС торгівлі та економіки, зокрема пропозицію Європейської Комісії продовжити тимчасове призупинення ЄС усіх митних зборів на імпорт з України до ЄС ще на рік до червня 2025 року, що разом із Шляхами солідарності ЄС має важливе значення для збереження стану двосторонньої торгівлі. ЄС високо оцінив зусилля України щодо збереження надходження зерна на світові ринки та створення Чорноморського коридору.
Україна вкотре наголосила на важливості забезпечення належної реалізації взаємовигідної Угоди про вантажні перевезення автомобільним транспортом і її продовження на період 2024-2025 років.
Рада асоціації наголосила на важливості подальшого зміцнення Шляхів солідарності між Україною та ЄС, які мають важливе значення для імпорту та експорту широкого спектру товарів України, а також для довгострокового покращення сполучення між Україною та ЄС. Україна привітала співпрацю між Україною, ЄС та державами-членами ЄС у рамках Спільної координаційної платформи з питань експорту та транзиту української сільськогосподарської продукції.
Рада асоціації відзначила виконання Україною всіх технічних вимог для завершення процесу синхронізації української та європейської енергосистем та набуття повноправного членства в ENTSO-E.
ЄС підкреслив свою рішучість продовжувати підтримувати енергетичний сектор України, в тому числі шляхом доставки необхідних енергетичних товарів, обладнання та екстреної допомоги, а також сприяння транскордонній торгівлі електроенергією, підвищення енергоефективності та прискорення впровадження відновлюваних джерел енергії. ЄС продовжить свою гуманітарну допомогу та допомогу у сфері цивільного захисту в Україні.
Рада асоціації привітала інтерес України до участі в політиці ЄС, а також підписання Угоди про співпрацю у сфері охорони здоров’я між Європейською Комісією та Міністерством охорони здоров’я України.
Засідання відбулося під співголовуванням Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля та Високого представника Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозепа Борреля.
Департамент комунікацій Секретаріату Кабінету Міністрів України, опубліковано 20 березня 2024 року о 14:47