Цього року закінчується дія обласної Програми підтримки внутрішньо переміщених осіб на Чернігівщині, затвердженої влітку 2023 року. Її заходи спрямовані на розв’язання основних проблем ВПО, які зареєстровані та перебувають на території області. Це забезпечення і тимчасовим житлом, і соціальною та медичною підтримкою, і правом на освіту, а також сприяння у працевлаштуванні тощо.
Розроблення відповідної програми на наступні два роки – одне з питань, що розглянули учасники сьогоднішнього засідання Ради з питань внутрішньо переміщених осіб при ОВА. Щоб програма була дієвою та ефективною, її розробник – Департамент соціального захисту населення ОДА – закликав долучатися донорів, в тому числі організації, які підтримують ВПО, до планування заходів з навчання / перенавчання цієї категорії населення. Адже найголовніше для внутрішньо переміщеної людини – житло і працевлаштування.
Щодо останнього – у пригоді може стати пілотний проєкт з працевлаштування внутрішньо переміщених осіб, який презентувала голова Ради Ольга Дзержинська.
Мета ініціативи – сприяти швидкій та ефективній інтеграції ВПО на ринок праці у громадах, які їх приймають. Серед завдань – створити ефективну систему взаємодії між закладами освіти, центрами зайнятості та бізнесом для забезпечення безперервності освітнього процесу та сприяння працевлаштуванню ВПО; розробити індивідуальні плани кар’єрного зростання для кожної ВПО; створити базу даних та резюме ВПО для швидкого пошуку роботи; забезпечити менторську підтримку випускників на початку їхньої професійної діяльності.
Для цього потрібно проаналізувати попит на ринку праці, наявні ресурси та потреби самих ВПО. Опісля – проведення безпосередньо заходів, що включатимуть, зокрема, тематичні тренінги, навчання, семінари, ярмарки вакансій тощо. В результаті очікується не тільки скоротити тривалість пошуку роботи ВПО, а й покращить якість підготовки фахівців, адже передбачається тісна співпраця між усіма ланками, а також підприємствами-партнерами – потенційними роботодавцями. Для налагодження такої співпраці Ольга Дзержинська запропонувала провести круглий стіл.
До слова, на розширення можливостей для інтеграції ВПО спрямована нова програма «Єднання заради дії», яку втілює IREX у партнерстві з українським благодійним фондом «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» за підтримки Державного департаменту США. Програма активно працює з Радами ВПО по всій країні.
Повертаючись до обласної програми підтримки ВПО, варто зазначити, що кількість таких осіб в області збільшується. Це не тільки переселенці з чернігівського прикордоння, що постійно обстрілює ворог, а й з інших регіонів. Пропозиції до програми Рада розгляне вже наступного тижня.