З нагоди професійного свята – Міжнародного дня музеїв Чернігівський історичний музей імені Василя Тарновського вп’яте провів заходи у рамках європейської акції «Ночі в музеї». Гасло цього року Міжнародна рада музеїв (ІСОМ) визначила: «Музеї для сталого суспільства». Воно дуже влучно віддзеркалює сутність музеїв, які всією своєю діяльністю сприяють становленню суспільних інституцій через пам’ять.
17 травня свято розпочалося у військово-історичному відділі: об 11-й відвідувачі могли оглянути експозиції, послухати екскурсії на виставках «По кому дзвонить дзвін» (100-річчя Першої світової війни), «День, коли закінчилась війна» (70-річчя завершення Другої світової війни), «На наших плечах Україна» (теперішня війна за незалежність України – так звана АТО). Остання виставка мала імпровізований майданчик для дітей, де вони малювали свої побажання воїнам АТО. Дитячі роботи будуть передані бійцям, використані для виставки «Діти хочуть миру і малюють війну», а окремі, можливо, надійдуть до музейного зібрання. Навіть попри те, що найменші учасники воліли забрати свої малюнки додому, місія патріотичного виховання виконувалася: діти пропускали через себе ці недитячі події, хотіли й вдома розказати про них своїм рідним і друзям.
З 15-ї години представники Цивільного корпусу «Азов» говорили про національну ідею, навчали дітей і дорослих розбирати та збирати зброю, влаштовуючи змагання, надавати першу допомогу пораненим. До музею поступово приходили все нові й нові відвідувачі, і замість запланованої години спілкування тривало майже три.
Поруч, про звитягу українських козаків і їхній вишкіл розповідали давні друзі музею – члени історико-етнографічного клубу «Полісся», причому дівчат серед бажаючих повчитися стріляти з лука і арбалета було не менше, аніж хлопців. Не стояли осторонь і дорослі.
Музейний вечір завершився виступом ще одного добре знайомого відвідувачам Військово-історичного музею учасника свята – чернігівського клубу авторської пісні «Трамонтана».
Створити свято у цей день в історичній експозиції музею імені Василя Тарновського допомогли наші симпатики – волонтери та партнери музею. Вечір о 17-й годині перед музеєм розпочався виступом академічного ансамблю пісні і танцю «Сіверські клейноди», запальну музику та пісні якого підхоплювали гості, що нерідко пускалися й у танок. Святкову галявину прикрашала колекція квітів ТОВ «Агроцентр» «Світ рослин».
Павільйон для великогабаритних музейних предметів використовувався одночасно як виставковий зал і майстер-клас, де вихованці Чернігівського обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді демонстрували свої роботи, навчали охочих мистецтву орігамі. Моделі літаків, морських суден, бронетехніки, автомобілів разом з діючим автотреком представили як гуртківці, так окремі аматори моделювання.
Музейний двір слугував пленером і класом для дітей, які малювали разом з художньою студією «Da Vinci».
Фойє музею прикрасили роботи Віталія Василевського – голови Чернігівського осередку Національної спілки художників України.
В експозиції були створені міні виставки тканих рушників, музичних інструменті, створених Олександром Самійловичем Корнієвським, одного експоната – «Азбуковника» ХVІІІ ст. із колекції Василя Тарновського, реконструкції прикрас і вбрання доби Київської Русі. Наукові співробітники розповідали про окремі, найбільш цікаві події й комплекси, відомих земляків, відповідали на питання відвідувачів. У залі, присвяченому подіям козацької доби, на галісійській волинці грав Родіон Баєв.
Найбільшу увагу викликала створена до цього дня виставка «Церковне і світське срібло ХVІІ–ХХ століть»: до зали, яка дозволяє прийняти одночасно 10–12 людей, весь вечір стояла черга, адже в такому обсязі колекцію музей ще не експонував, а частина пам’яток вперше залишила фандосховище.
На завершення свята Михайло Коломієць продемонстрував лазерну 3D-проекцію на фасаді будинку музею.
З початком 2015 року в Чернігівському історичному музеї імені Василя Тарновського у Седневі з’явився новий структурний підрозділ – «Садиба родини Лизогубів». І хоча там наразі немає експозиції, на садибі біля шевченкової липи 17 травня співробітники сектору за участі седнівчан – школярів і учасників аматорських колективів Будинку культури провели свято.
18 травня – у філії Чернігівського історичного музею – Музейно-меморіальному комплексі «Лісоград» вдень відбулися заходи для учнів Єлінської школи: екскурсія по музею Історії партизанського руху та демонстрація документального фільму про знищення нацистами мирного населення у роки Другої світової війни (цієї трагедії у 1942 році зазнало і партизанське село Єліне). А ввечері на розмову про минуле і сьогодення, спогади, кіно перегляд зібралися жителі села.
«Ночували» в Чернігівському історичному музеї імені Василя Тарновського понад 4000 чернігівців і гостей нашого міста та краю.
Людмила ЛИНЮК, заступник директора з наукової роботи Чернігівського історичного музею імені Василя Тарновського