Презентація збірника про Голодомор 1932-1933 років у Талалаївському районі на Чернігівщині

12 листопада 2024 року о 12:00 в Залі пам’яті Музею Голодомору відбудеться презентація збірника «Голодомор 1932-1933 років у Талалаївському районі Чернігівської області: свідчення, публікації, документи». Упорядник та автор передмови – кандидат історичних наук Іван Забіяка.

Видання є своєрідною базою даних про Голодомор у Талалаївському районі Чернігівщини. Основою збірника є свідчення очевидців Голодомору, які в 1990-х – на початку 2000-х років були записані в населених пунктах Талалаївщини. Оригінали цих інтерв’ю зберігаються сьогодні в різних архівах та установах. Завдяки титанічній пошуковій роботі упорядника їх вдалося сконцентрувати в одному виданні.

Водночас Іван Забіяка аналізує та виокремлює помилки, які були допущені під час збору свідчень. Цей досвід буде корисним для подальших усноісторичних досліджень, наприклад, зі збору спогадів про масовий штучний голод 1946—1947 років або сучасну війну.

«Збірник дає можливість розкрити регіональний вимір трагедії та реконструювати історію Голодомору у Талалаївському районі на мікроісторичному рівні. Зібрані та впорядковані свідчення допоможуть доповнити дані про загиблих в Національній книзі пам’яті жертв Голодомору по Чернігівській області. Це надзвичайно важливо, бо, на жаль, не всі імена жертв були зафіксовані документально та не всі документи збереглися до нашого часу: їх комуністичний режим цілеспрямовано знищував, аби приховати сліди та масштаби геноциду українців. Але ці імена зберігала людська пам’ять, ті, хто пережив Голодомор… І саме завдяки таким краєзнавчим дослідженнями ми встановлюємо імена жертв та повертаємо їх з небуття. Адже кожне нове ім’я наближає нашу спільну мету – вшанувати кожного загиблого від Голодомору», – наголошує Юлія Коцур, завідувачка відділу усної історії Голодомору Музею Голодомору.

В презентації візьмуть участь:

Іван Забіяка, упорядник збірника, кандидат історичних наук;

Віктор Гудзь, професор, доктор історичних наук.

Модераторка – Юлія Коцур, завідувачка відділу усної історії Голодомору Музею Голодомору.

У заході візьме участь фольклорний гурт «Роксоланія».

Вхід вільний!

Організатор заходу Національний музей Голодомору-геноциду

Опубліковано у Анонси, оголошення, Вшанування пам'яті | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Одна відповідь на Презентація збірника про Голодомор 1932-1933 років у Талалаївському районі на Чернігівщині

  1. Анатолій Пінчук коментує:

    Музей Голодомору м.Київ, вул. Лаврська, 3
    У Музеї презентовано збірник про Голодомор на Талалаївщині
    13 ЛИСТОПАДА 2024
    У Залі пам’яті, у вівторок, 12 листопада, відбулася презентація збірника «Голодомор 1932-1933 років у Талалаївському районі Чернігівської області: свідчення, публікації, документи».
    Упорядник видання та автор передмови, кандидат історичних наук Іван Забіяка сам народився у Талалаївському районі в селі Українське (раніше Ярошівка). На жаль, такого району на сьогодні не існує – він був ліквідований під час адміністративної реформи.
    Як розповів Іван Забіяка, до створення такої книги його надихнула робота над виданням кількох невеликих книжок зі спогадами своїх земляків: «Сім’я родом із 33-го» Марії Саричевої та «Про Рябухи і рябушан» Петра Шевченка. Працюючи над ними, в автора й з’явилася ідея зібрати в одному виданні усі свідчення про Голодомор, які були зібрані у Талалаївському районі в 1990-х – на початку 2000-х років.
    У державних та приватних архівах, бібліотеках, місцевій пресі та інших друкованих виданнях вдалося знайти 304 свідчення з 41 населеного пункту. «Хоча, як заявила місцева влада, в районі було свого часу зібрано понад 500 свідчень. Де ті решта – мені так і не вдалося з’ясувати», – з жалем каже упорядник.
    На важливості проведення таких досліджень на мікроісторичному рівні наголосив професор, доктор історичних наук Віктор Гудзь: «Упорядник зібрав не тільки свідчення, а й проаналізував, хто їх збирав та як. Відтак наголосив на помилках, які були допущені в ході збору свідчень. Спогади очевидців доповнені списками загиблих та публікаціями. Загалом це глибока аналітична робота, яка, мабуть, є унікальною в Україні. Адже праць, де було б все так комплексно виконано, ще не було. Водночас такі локальні роботи важливі для відтворення максимально повної картини геноциду українського народу».
    Юлія Коцур, завідувачка відділу усної історії Голодомору Музею, розповіла про усноісторичні дослідження, які проводить музей. Зокрема, влітку цього року наші співробітники побували в експедиції на Чернігівщині, де записали свідків Голодомору, найстаршій із яких – 106 років! Музейниця закликала краєзнавців продовжувати такі дослідження на місцевому рівні, адже це дозволяє розкрити регіональний вимір трагедії та реконструювати історію Голодомору до найменших дрібниць у конкретно взятому регіоні. Ці зусилля надзвичайно важливі для встановлення імен загиблих унаслідок Голодомору: місцевим дослідникам легше це робити, маючи доступ до регіональних архівів та старожилів, які ще пам’ятають ті події.
    Завершилася презентація виступом студентського фольклорного колективу «Роксоланія». У його виконанні присутні почули автентичні пісні Чернігівщини.
    Видання вийшло обмеженим тиражем – усього 50 примірників. Дослідження здійснено за фінансової підтримки гранту Науково-освітнього центру вивчення Голодомору при Канадському інституті українських досліджень Альбертського університету, видано книгу за рахунок Благодійного фонду «Бібліотека альманаху «Вітряк» імені Василя Горленка».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.