Андрій Сибіга в ОБСЄ: Росія має забратися геть і залишити Україну в спокої

У четвер, 5 грудня, міністр закордонних справ України Андрій Сибіга взяв участь у 31-му щорічному засіданні Ради міністрів закордонних справ ОБСЄ на Мальті.

У своєму виступі глава МЗС поінформував про щоденну боротьбу України за існування в умовах російської агресії та нагадав про 30-ту річницю Будапештського меморандуму, який став однією з причин цієї реальності.

Андрій Сибіга наголосив, що з часів Другої світової війни Європа не бачила такого масштабу звірств, вбивств цивільних людей, викрадень дітей, страт військовополонених та інших жахливих злочинів. При цьому Москва намагається виправдати ці злочини так званими «легітимними безпековими занепокоєннями».

«Право українського народу на існування не є російським «безпековим занепокоєнням». Право України на визначення власного майбутнього не є російським «безпековим занепокоєнням». Це сама Росія є найбільшим безпековим занепокоєнням для світу», — заявив міністр.

Глава МЗС закликав не вірити брехливим заявам Росії про бажання миру і наголосив, що представники Кремля говорять про переговори лише для того, щоб відвернути увагу від своїх реальних дій. Міністр заявив, що у дійсності Росія продовжує розширювати війну.

«По-перше, Росія тероризує цивільних людей постійними обстрілами, вбиваючи цілі родини в їхніх домівках. По-друге, вона намагається спричинити ядерну катастрофу через системні удари по енергетичній інфраструктурі та окупацію ЗАЕС. По-третє, РФ залучає зброю з Ірану та КНДР, а також північнокорейські війська. І по-четверте, росіяни запустили балістичну ракету середньої дальності по Україні», – зазначив він.

Міністр закликав союзників підвищити ціну війни для агресора та змусити Москву прийняти справедливий мир на основі принципу «мир завдяки силі».

«Будапештський меморандум показав реальну ціну домовленостей за рахунок України. Не буде жодних компромісів щодо територіальної цілісності, суверенітету чи майбутньої безпеки України», — заявив глава МЗС.

Міністр також пояснив, що Росія має на увазі, коли говорить про «мир».

«Коли росіяни кажуть «мир», вони мають на увазі вбитих українських цивільних, масові поховання та зруйновані вщент міста. Українських дітей, яких віддали у російські родини та дали їм російські імена. Фільтраційні табори, розстрільні списки, насильницьку русифікацію та асиміляцію. Ми ніколи не погодимося на такий «мир». Наш мирний план полягає в тому, щоб Росія забиралась геть з України і залишила нас у спокої. Це цілком відповідатиме Гельсінському Заключному акту», – зазначив він.

Міністр також зауважив, що Росія прагне створити світ зон впливу, де застосування сили диктує нові правила і нові кордони. Він наголосив, що Україна не погодиться на Ялту-2 або Мінськ-3, як цього хоче Росія.

У цьому контексті Андрій Сибіга закликав ліквідувати сірі зони, оскільки Кремль намагається перетворити їх на свої зони впливу. Він зазначив, що для цього необхідна чітка геополітична визначеність щодо України як частини євроатлантичної спільноти.

Глава українського зовнішньополітичного відомства назвав участь Росії в ОБСЄ загрозою для Європи, зважаючи на її поглиблену співпрацю з Іраном і Північною Кореєю, втручання в Грузію, Молдову, країни Західних Балкан та інші держави, а також гібридну війну проти Європи.

Міністр наголосив, що Формула миру є єдиним шляхом відновлення всеосяжного, справедливого і стійкого миру, та закликав ОБСЄ відігравати активну роль в її імплементації.

Глава МЗС також заявив, що Україна очікує від нового керівництва ОБСЄ сильного лідерства у відстоюванні принципів організації, подальшої ізоляції Росії та використання всіх наявних інструментів ОБСЄ для документування злочинів кремлівського режиму.

Український дипломат нагадав про ув’язнення трьох співробітників ОБСЄ, Максима Петрова, Вадима Голди та Дмитра Шабанова, і зауважив, що допоки Росія порушує принципи та зобов’язання ОБСЄ, ця організація має залишатися платформою для притягнення Росії до відповідальності.

«Росія тримає ОБСЄ в заручниках так само, як і цих людей», – зауважив він.

Андрій Сибіга висловив вдячність мальтійському колезі та його команді за успішне керівництво роботою Організації протягом року. Він також побажав своїй фінській колезі Еліні Валтонен успіхів у головуванні Фінляндії в ОБСЄ наступного року.

Міністерство закордонних справ України 

Опубліковано 05 грудня 2024 року о 14:55

Опубліковано у Захист і підтримка України, Новини земляцьких об'єднань за кордоном. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.