Повернули із забуття вигляд фортеці

13 грудня в приміщенні Чернігівського історичного музею імені Василя Тарновського відбулась презентація п’ятого фільму з серії «Седнів таємничий» присвяченого седнівським фортецям.

Через понад 260 років зображення фортеці XVIII століття повертається до славетного козацького містечка Седнів, де ще в ХІ-ХІІ століттях її початки постали на пагорбах над річкою Снов.

Черговий проект із зйомки циклу фільмів «Седнів таємничий» був присвячений історії виникнення та існування в Седневі фортець двох історичних епох – доби Київської Русі та доби Козаччини. Наукові співробітники філії Садиба родини Лизогубів Чернігівського історичного музею імені Василя Тарновського разом із керівником молодіжного відділення Товариства «Чернігівське земляцтво» Валерієм Демченком протягом майже півроку проводили зйомки в Батурині, Чернігові та Шестовиці, спілкувалися з відомими істориками та археологами Чернігівщини, досліджували залишки фортеці в Седневі.

Фільм «Седнів таємничий. Седнівська фортеця» – унікальна подорож у минуле завдяки археологічним дослідженням, науковим працям, архівним джерелам. Він сприяє тому, що ми ще більше розуміємо велич давніх сторінок історії Седнева і дає можливість відчути оту неповторну ауру седнівських круч над річкою Снов, яка приваблює і кличе багатьох гостей та туристів своєю героїчною історією: першою літописною згадкою 1068 року (коли чернігівський князь Святослав Ярославич своєю 3-х тисячною дружиною розбиває 12-ти тисячне половецьке військо та бере до полону їх хана) та мужніми оборонцями цих пагорбів у ХV–ХVІ століттях, коли за їх впертість прозвали «седнями», та їх не менш славетними козацькими нащадками ХVІІ–ХVІІІ століть.

Ми щиро вдячні нашим відомим історикам та археологам за неоціненне спілкування і їх бажання поділитися з нами своїми знаннями про седнівські фортеці різних історичних епох. Валентина Мултанен, Олена Черненко, Ігор Ситий, В’ячеслав Скороход, Ігор Ігнатенко, Олександр Бондар розповіли нам про особливості становлення та існування оборонних укріплень в Седневі. Згодом Сергій Дмитрієнко, за консультації з нашими істориками та за сприяння меценатів: Валерія Демченка, Володимира Поліщука та Олексія Барановського, відновив на папері – повернув із забуття, вигляд седнівських фортець.

Під час обговорення фільму присутні в залі відзначали, що сподіваються на подальші наукові та археологічні дослідження цієї теми, які збагатять наші знання з давньої історії Седнева та його оборонних споруд.

Переглянути фільм можна за посиланням:

Андрій КУРДАНОВ, Валерій ДЕМЧЕНКО

Фото авторів і Олени Потапенко

Опубліковано у Інше. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.