Олександр Усик – володар чемпіонських поясів WBA, WBC та WBO у важкій вазі, захистив свій титул у бою-реванші проти Тайсона Ф’юрі, що відбувся 21 грудня у столиці Саудівської Аравії – Ер-Ріяді.
Одразу після перемоги, на ринзі, українець підняв над головою шаблю гетьмана Мазепи XVII століття, яка зберігається у Чернігівському обласному історичному музеї імені Василя Тарновського.
«Справжня шабля видатного українського гетьмана Івана Мазепи. Тримати в руках унікальний артефакт, якому понад 300 років, було честю для мене. Століттями Росія паплюжила ім’я гетьмана Мазепи. Тепер воно повертається у світовий медіапростір і отримає визнання, на яке заслуговує. Все тільки починається!», – написав український чемпіон на своїй фейсбук-сторінці.
До Саудівської Аравії шаблю доставили з дотриманням усіх норм та під контролем музейних фахівців. Її презентація – важливий крок культурної дипломатії.
«Шабля гетьмана Мазепи зроблена наприкінці XVII століття. Вона є зразком українського зброярства, сформованого зокрема під впливом країн мусульманської східної культури, з якими Україна підтримувала дипломатичні й торгові відносини. Шаблю Іван Мазепа подарував за гарну службу осавулу Савичу. Згодом його нащадки продали її збирачу колекції української старовини Василю Тарновському. Так вона опинилася в нашому музеї, щоб сьогодні презентувати на весь світ українську культуру та одного з найвидатніших українських воїнів», – розповів директор Чернігівського обласного історичного музею імені Василя Тарновського Максим Блакитний.
Клинок шаблі інкрустовано позолотою. Уздовж нього — напис грецькою мовою: «Всю надію свою на тебе покладаю, Мати Божа, захисти мене під покровою своєю!». З правого боку клинка зображені дві свічки, двоє янголів, а також коронована Богородиця з дитиною і гілочкою. Таке її зображення називається «Нев’янучий цвіт».
Організатори проєкту – Благодійний фонд Олександра Усика та UKRAINE WOW (громадська організація, яка займається популяризацією української культури). Проєкт створений у співпраці з «Аврора Мультимаркет» за підтримки Міністерства культури та стратегічних комунікацій України, Міністерства закордонних справ України, Посольства України в Королівстві Саудівська Аравія, промоутерської компанії K2 Promotions, Чернігівського обласного історичного музею імені Василя Тарновського та Чернігівської ОДА й за сприяння Міністерства культури Королівства Саудівська Аравія, Генерального управління з питань дозвілля Королівства Саудівська Аравія та організаторів бою SELA. Консультантом проєкту виступив український історик Олексій Сокирко.
За повідомленням громадської організації «Ukraine WOW»