Трамп запровадив мита для Канади, Мексики та Китаю

Президент США Дональд Трамп підписав у суботу виконавчий указ, згідно з яким із вівторка запроваджуються 25% мита на імпорт із Канади та Мексики та 10% мита на товари з Китаю, повідомляє Білий дім.

«Як Канада, так і Мексика допустили безпрецедентне вторгнення нелегального фентанілу, який вбиває американських громадян, а також вторгнення нелегальних іммігрантів у нашу країну», — заявила прес-секретарка Білого дому Керолайн Левітт під час брифінгу в п’ятницю.

Трамп проводить вихідні у своєму маєтку Мар-а-Лаго у Флориді.

У той час як на канадські товари буде встановлено 25% мито, за словами Трампа, на імпорт канадської сирої нафти, він встановить 10% мита. Мито на мексиканські енергоносії встановлюється на рівні 25%. Тільки для Канади Трамп скасував звільнення від мінімального мита, яке накладається на поставки вартістю менше 800 доларів.

Мито у 10% для Китаю додається до вже діючих мит.

Указ не передбачає виключень, але окреслює процес ескалації митних ставок, якщо країни вживуть заходи у відповідь.

Мексика та Канада відповіли пізніше в суботу, тоді як Китай засудив дії Трампа в неділю, але залишив відкритою можливість переговорів, щоб уникнути погіршення ситуації.

Президентка Мексики Клаудія Шейнбаум розпорядилася запровадити відповідні мита у відповідь на дії США, заявивши в дописі в мережі X, що її уряд віддав би перевагу діалогу, але був змушений відповісти.

«Я доручила своєму міністру економіки реалізувати план B, над яким ми працювали, який включає митні та немитні заходи на захист інтересів Мексики», — написала вона.

Вона також відкинула «наклеп Білого дому про те, що мексиканський уряд має союзи зі злочинними організаціями, а також будь-які наміри втручатися в нашу територію».

«Якби уряд Сполучених Штатів і його агентства хотіли вирішити серйозну проблему серйозного фентанілу в їхній країні, вони могли б боротися з продажем наркотиків на вулицях своїх великих міст, чого вони не роблять, і з відмиванням грошей, яке породжує ця незаконна діяльність і яка завдала стільки шкоди її населенню», – написала вона.

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо заявив у суботу, що Канада відповість на дії США 25% митами на американські товари, заявивши, що вони стосуватимуться американських товарів на суму 155 мільярдів доларів, причому мита на 30 мільярдів доларів набудуть чинності вже у вівторок, а мита на інші 125 мільярдів доларів запрацюють через 21 день.

Він також сказав, що Канада розглядає немитні заходи, можливо, пов’язані з важливими корисними копалинами, енергетикою та іншими галузями співпраці.

У неділю Китай засудив мита США щодо Китаю, заявивши, що оскаржить цей крок у Світовій організації торгівлі та вживе «відповідних контрзаходів для рішучого захисту наших власних прав та інтересів».

Хоча Міністерство торгівлі Китаю заявило, що крок США «серйозно порушує» правила міжнародної торгівлі, воно закликало Вашингтон «вести відвертий діалог і зміцнювати співпрацю».

Прогнозований «негативний вплив»

На Китай, Мексику та Канаду припадає більше однієї третини товарів і послуг, імпортованих або закуплених у Сполучених Штатах.

Деякі економісти попереджають, що мита можуть мати зворотний ефект.

Імпорт із Мексики та Канади становить близько 3% валового внутрішнього продукту США, тоді як експорт становить близько 2,5% ВВП США, каже Бред Сетсер, старший науковий співробітник Ради з міжнародних відносин.

25% мито для Мексики та Канади означає «підвищення податків на імпорт із цих країн» і «матиме негайний негативний вплив на економіку США, — сказав він Голосу Америки. —Це стратегія скорочення економіки США».

Трамп давно погрожував запровадити мита, щоб натиснути на країни, щоб допомогти його адміністрації зупинити нелегальну імміграцію та контрабанду хімікатів, які використовуються для фентанілу. Він пообіцяв використовувати митні тарифи для стимулювання внутрішнього виробництва та високо оцінив їх використання як ефективну економічну політику.

Трамп вважає, що «мита є чудовим джерелом впливу», і що він «переконає Канаду та Мексику піти на великі поступки під загрозою мит», сказав Сетсер. «Але ці заходи обійдуться США досить дорого».

Трамп визнав, що мита можуть спричинити «короткострокові збої» для споживачів, але сказав, що вони призведуть до довгострокової вигоди для американського виробництва.

«Не мита викликають інфляцію. Мита викликають успіх», – додав він.

У п’ятницю Трамп пообіцяв запровадити широкі мита на напівпровідники, фармацевтичну продукцію, сталь та алюміній, а також нафту та газ.

«Усі форми ліків і фармацевтичних препаратів, — сказав Трамп. — І, що дуже важливо, ми будемо виробляти сталь, ми також будемо виробляти мікросхеми та речі, пов’язані з мікросхемами».

Трамп попередив, що «безумовно» введе мита на товари з Європейського Союзу.

«Вони так погано з нами поводяться», — сказав він.

Запроваджуючи мита, він послався на Закон про міжнародні надзвичайні економічні повноваження. У суботу Білий дім заявив, що цей закон необхідний через «надзвичайну загрозу, яку становлять нелегальні іноземці, і наркотики, включаючи смертельний фентаніл, що становить в країні надзвичайну ситуацію».

Угода про вільну торгівлю

Під час своєї першої адміністрації, у 2018 році, Трамп вів переговори та підписав угоду про вільну торгівлю між США, Мексикою та Канадою, зокрема для того, щоб скоротити великий торговельний дефіцит США — розрив між тим, що вони експортують, і тим, що вони імпортують — із своїми сусідами. Одного разу він назвав угоду «найсправедливішою, найбільш збалансованою та вигідною торговою угодою, яку ми коли-небудь підписували».

Однак дефіцит торгівлі товарами США з Мексикою зріс зі 106 мільярдів доларів у 2019 році до 161 мільярда доларів у 2023 році, згідно з урядовими даними. Розрив у торгівлі товарами з Канадою також збільшився з 31 мільярда доларів у 2019 році до 72 мільярдів доларів у 2023 році.

«Зараз він поводиться так, ніби його угода спричинила катастрофу, яка потребує екстреного вирішення», — каже Дерек Сіссорс, старший науковий співробітник Американського інституту підприємництва.

Немає виправдання для високих мит на Канаду, країну з ринковою економікою, яка не входить до п’ятірки найбільших торговельних дефіцитів США, стверджує Сісорс. «Об’єми фентанілу, який потрапляє через канадський кордон є невеликими», — додав він.

Фентаніл і нелегальна міграція є виправданнями для впровадження обмежень на кордоні з Мексикою, каже Сісорс. Однак мита «не зупиняють нелегальну імміграцію і, ймовірно, заохочують її, загрожуючи робочим місцям у Мексиці».

Деяка інформація для цієї статті була використана з Associated Press, Reuters і Agence France-Presse.

Петсі ВІДАКУСВАРА, Голова бюро Голосу Америки у Білому домі.

Джерело: «Голос Америки»

Опубліковано у Новини земляцьких об'єднань за кордоном. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.