24 грудя виповнилося 275 років від дня народження Опанаса Филимоновича Шафонського – українського юриста, економіста, історика, краєзнавця, етнографа, лікаря – епідемолога, доктора права, філософії та медицини, засновника вітчизняної санітарії і епідеміології, що народився в Сосниці.
Сосницьке відділення Чернігівського земляцтва завчасно та прискіпливо готувалося до цієї дати, але вийшло не так, як думалося. Адже в Сосниці не тільки не з’явилася Алея визначних сосничан з Опанасом Шафонським, а й, навіть, не прийняті бодай якісь рішення про її подальшу долю.
Однак, незважаючи на всі перепони, що виникли на шляху щодо належного відзначення ювілею «рятувальника Москви із Сосниці» – українця, що поклав початок одному з «чотирьох спасінь Москви українцями», цього дня з нагоди визначної події відбулися скромні урочисті заходи на батьківщині «тричі доктора наук» і в столиці.
Зокрема, в центральній районній бібліотеці відкрили книжкову виставку «Опанас Шафонський – тричі доктор наук» та провели однойменну годину спілкування з учнями Сосницької гімназії імені Олександра Довженка, на якій працівники бібліотеки розповіли школярам про основні віхи життя та діяльності видатного земляка, познайомили їх з добіркою книг та інших матеріалів про Опанаса Шафонського, а також представили бібліографічний довідник даної літератури.
У Великоустівській ЗОШ І-ІІІ ступенів члени краєзнавчого гуртка уважно переглянули збірку публікацій про Опанаса Шафонського та про нашу спробу щодо належного вшанування його пам’яті, що були розміщені на сайті земляцтва та в часописі «Отчий поріг».
Крім того, керівник цього гуртка, представник Сосницького відділення в районі Валентина Мовчан передала районній бібліотеці вищезгадану збірку публікацій.
У Києві актив відділення зустрівся з відомим українським громадським діячем, головою ВГО «Дворянство України», письменником, автором багатьох книг, професором, доктором філософії Віктором Федоровичем Сєдих.
Відсьогодні у його робочому кабінеті на чільному місці, поряд з фотографіями, на яких Віктор Федорович зображений з українськими президентами, прем’єрами та іншими державними діячами, над календарем з гетьманами, з’явився портрет Опанаса Шафонського. Адже Опанас Филимонович належав до старинного козацького, дворянського роду та входить до сотні найвідоміших козаків за всю історію існування козацтва.
Про таких, як Опанас Филимонович, не тільки прості українці повинні знати та пам’ятати, а й, навіть, ті громадяни України, яких народ обрав депутатами рад: місцевих чи Верховної.
Олексій ОРЄХОВИЧ
Ім’я Опанаса Филимоновича Шафонського пов’язане також із Городнянщиною. Так, за архівними даними, мої предки по батьковій лінії, що жили в селі Конотоп Городнянського району, були підданими Опанаса Шафонського. А взагалі – скільки ми тільки не просвіщали й скільки не рятували ту Москву й московщину, а результат від усього бачимо сьогодні в Криму й на Донбасі. Від них, за всі ці просвіщання та рятування, українцям і Україні годі чекати на якусь вдячність.