До Сосницького відділення столичного Чернігівського земляцтва впродовж усіх років його існування вступають переважно ті, хто небайдужий не тільки до проблем сосничан у Києві, а й має бажання всіляко допомагати рідному Довженковому краю.
Завдячуючи такій позиції, кожна зустріч земляків наповнена не тільки теплими спогадами про події року, що відходить в історію, а й активним обговоренням планів на рік майбутній.
Саме так було й 8 грудня на черговому зібранні київських сосничан, яке проходило в затишній конференц-залі Українського інституту сталевих конструкцій імені Віталія Миколайовича Шимановського, що є провідним науково-дослідним і проектним інститутом у будівельному комплексі України та виконує функції базової організації Мінрегіонбуду України в області металобудівництва. А вибір місця проведення цьогорічної зустрічі був продиктований не тільки наявністю в інституті всіх зручностей, в тому числі й технічних для проведення подібного заходу, а й тим, що завдячуючи активісту нашого відділення, директору Броварського заводу сталевих конструкцій цього інституту Віктору Сергійовичу Бобровському були виготовлені металеві конструкції, відсутність яких стримувала відкриття Алеї видатних діячів Сосниччини. Крім того, Віктор Сергійович погодився забезпечувати спорудження об’єктів альтернативної енергетики в Сосницькому районі, про що вже раніше повідомлялося в наших публікаціях.
Погода цього дня видалася не зовсім вдалою: ожеледиця всіляко гальмувала пересування земляків до місця зібрання. Але погодні умови не змогли їх зупинити, а тільки дали змогу подовжити час для спілкування та спогадів про основні події року, в тому числі і з допомогою офіційного сайту земляцтва.
До речі, всі разом посміялися над тим, що ще є земляки-скептики (не сосничани), які ігнорують відвідування офіційного сайту земляцтва, поширюючи чутки про те, начебто в Інтернеті зображені «тільки оголені дівчата» та Інтернет – «це світовий інформаційний смітник …». Крім того, також була підтримана думка про те, що саме подібні погляди земляків-скептиків на новітні інформаційні технології гальмують процес оновлення Товариства шляхом більш ширшого залучення до нього земляцької молоді.
Оскільки не всім вдалося побувати 10 вересня на святкових заходах з нагоди Дня Сосниці та 122-ї річниці від дня народження Олександра Петровича Довженка, то присутні залюбки переглянули відео відзняте Миколою Петровичем Шведом.
Тим часом, доки переглядали відео, прибула більшість земляків, які заявили про свою участь у зібранні. І цього разу прикладом надзвичайної активності знову стала Валентина Миколаївна Мовчан – при ожеледиці вона прибула на зібрання з Великого Устя аж за 230 кілометрів! І не марно, бо мала змогу поспілкуватися не тільки з сестрами Людмилою та Валентиною Коваленко, а й з професорами Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв: академіком УАН Леонідом Григоровичем Шморгуном і народним артистом України Віктором Миколайовичем Кавуном.
Підсумовуючи на зібранні, мені приємно було відзначити підтримку керівництва відділення (голови та заступника) суттєвою участю його активістів у забезпеченні виконання запланованого на 2016 рік, зокрема: про матеріальний внесок Віктора Сергійовича Бобровського (виготовив 20 стальних конструкцій для монтажу Алеї видатних діячів Сосниччини); Миколи Федоровича Волощука (на 15 років відписав отримання орендної плати за користування земельними паями на користь КЗ «Сосницький навчально-реабілітаційний центр» Чернігівської обласної ради, що вже поточного року дозволило передати закладу до 1-го вересня 4500 гривень, а наприкінці листопада – ще 2500 гривень); Олександра Григоровича Чуприни (участь у забезпеченні заходів з нагоди Дня Сосниці, передплата необхідної кількості примірників газети «Отчий поріг» для колективних читачів Сосниччини, крім цього, для сосничан створив 20 робочих місць і забезпечив суттєві щомісячні надходження до бюджету); Валентини Миколаївни Мовчан (забезпечення екскурсій і різних культурно-просвітницьких і навчально-виховних заходів).
Ефективно забезпечували виконання нагального Леонід Григорович Шморгун з Віктором Миколайовичем Кавуном.
За потреби, Леонід Григорович не соромиться звертатися до вищих посадовців держави, використовуючи можливості очолюваних ним ВГО.
Так, наприклад, було у випадках зі зверненнями:
- до Глави Адміністрації Президента України Ігоря Львовича Райніна у зв’язку із затримкою розгляду клопотання Чернігівської обласної державної адміністрації щодо присвоєння почесного звання «Заслужений працівник культури України» нашому земляку Леоніду Івановичу Смоляку, котрий більше 38 років плідно працює в галузі культури Чернігівщини, в тому числі працював і в Сосницькому районі;
- до Прем’єр-міністра України Володимира Борисовича Гройсмана у зв’язку з виявленням 13 жовтня поточного року на околиці села Змітнів Сосницького району масштабного звалища з 35 тисяч відпрацьованих ламп, що містять ртуть.
У заходах відділення впродовж року активну участь брали: Микола Петрович Швед, Михайло Іванович Давиденко, Петро Миколайович Пархоменко, Дмитро Миколайович Єсипенко, Валентина Миколаївна Циганок, Дмитро Степанович Іващик, Михайло Олександрович Кашич, Леонід Іванович Савченко, Людмила та Валентина Петрівни Коваленко, Микола Олександрович Пашко, Тамара Володимирівна Барановська, Валентина Володимирівна Артюх.
Вибудовуючи план дій на наступний рік головними завданнями визначили: продовження розвитку взаємодопомоги серед київських сосничан, а також належного вшанування пам’яті визначних вихідців Довженкового краю, в тому числі й сучасних захисників незалежності та цілісності України; завершення третього етапу проекту щодо створення в районі виробництва екологічних видів палива шляхом переробки відходів деревини та рослинних решток; продовження роботи над створенням об’єктів альтернативної енергетики з виробництва електричної та теплової енергії.
В ході обговорення цікавими та змістовними були виступи Миколи Федоровича Волощука, Леоніда Івановича Савченка, Михайла Олександровича Кашича та Людмили Петрівни Коваленко. До речі, всі вони користуються Інтернетом.
Валентина Миколаївна Мовчан розповіла про недавню поїздку на батьківщину українського письменника, поета, драматурга Олександра Олеся (Олександра Івановича Кандиби) в Білопілля Сумської області, де проходив щорічний літературно-мистецький конкурс для дітей та молоді його імені, а також поділилася планом своєї участі в заходах у Сосниці та Козляничах Сосницького району з нагоди 125-річчя від дня народження видатного лікаря і санскритолога Бориса Леонідовича Смирнова.
У зв’язку з ожеледицею, задоволені зустріччю, учасники зібрання розходилися групами, фотографуючись на пам’ять.
Олексій ОРЄХОВИЧ