Минулими вихідними відзначили День Чернігова та 75-ту річницю вигнання нацистських загарбників з міста.
21 вересня – світла і водночас скорботна дата для жителів Чернігова. 75 років тому з міста вигнали нацистських окупантів. Ціна цьому – тисячі людських жертв. За даними історичних досліджень, Чернігів потрапив до числа міст, які найбільш постраждали під час Другої світової війни.
Згідно перепису в 1939 році у Чернігові проживало 68 тисяч жителів, після визволення лишилося 11 тисяч.
Урочисті заходи розпочались із данини пам’яті всім, хто загинув у боротьбі за Чернігів, за Україну. І не тільки у роки Другої світової, а й у війні новітній – на Сході України.
Представники органів влади, ветерани, військові та громадськість поклали квіти до братської могили воїнів, загиблих восени 1943 року, а також до меморіальних стел загиблим учасникам антитерористичної операції та Героям Небесної Сотні. Серед учасників заходу були – виконуюча обов’язки голови облдержадміністрації Юлія Свириденко, голова обласної ради Ігор Вдовенко, Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко.
З нагоди Дня Чернігова у міській раді відбулось урочисте зібрання, на якому Юлія Свириденко зачитала Вітання Президента України Петра Порошенка жителям Чернігова із Днем міста.
Цього ж дня у Чернігові урочисто відкрили оновлену Алею героїв, роботи по реконструкції якої розпочалися ще минулого року. Це відбулося в присутності великої кількості чернігівців, які прийшли помилуватися оновленим сквером, а також гостей нашого міста.
Надзвичайним виконанням присутніх вразив зведений хор із понад 300 учасників творчих колективів і шкіл естетичного виховання міста. У супроводі військового духового оркестру вони виконали музичний твір, текст якого був спеціально написаний до цієї події.
– Єдине, чого мені хочеться зараз як міському голові – щоби ми спільно з вами любили наше місто, – звернувся до чернігівців міський голова Владислав Атрошенко, – Щоби в ці святкові дні всі відпочивали, раділи, але й не забували, завдяки кому ми маємо можливість святкувати День міста. А це, в першу чергу, мільйони жертв Другої світової, це наші діди-прадіди, які, повернувшись із війни, відбудували місто, підприємства, фактично все те, що ми бачимо сьогодні. І досі на 90% ми використовуємо той потенціал. Вже сьогодні 190 бійців з області й 44 з Чернігова – кращі з кращих наших синів – поклали свої життя, зберігаючи суверенність і незалежність України. Потрібно, щоб ми з покоління в покоління передавали пам’ять про цих героїв.
Міський голова закликав чернігівців подякувати також будівельникам, які працювали над реконструкцією скверу. Адже будівельниками укладено більше 10 тисяч метрів квадратних клінкерного каменю, у тому числі – виконане мощення українським орнаментом. На бруківці є позначення напрямків тактильною плиткою. Встановлено ліхтарі, які зовнішнім виглядом копіюють ті, що на Валу. Встановлено нові лави. Оновлено квітники та газони, влаштований автоматичний полив. З’явились додаткові «хвилясті» доріжки.
– Були гострі дискусії, яким мав бути оновлений сквер: чи сучасним, як пропонували молоді креативні архітектори, чи класичним і стриманим. І ми прийшли до висновку, що ця алея, яка поєднує старовинну Красну площу з Катерининським храмом, який є пам’яткою архітектури, у 1300-річному місті повинна мати все-таки класичний вигляд, – сказав Владислав Атрошенко.
Міський голова, чернігівці та гості міста пройшли оновленою алеєю, на якій вже працюють музичні фонтани, виступають творчі колективи, прогулюються містяни.
Святкові заходи до Дня міста Чернігова продовжувалися й 22 вересня. На різних локаціях на чернігівців чекали цікаві розваги.
Так, вдень стартував парад оркестрів – учасників ІІІ Всеукраїнського фестивалю духових оркестрів. Серед них колективи Чернігова, Києва, Вінниці та Одеси. Оркестри пройшли святковою ходою від Красної площі до Катерининської церкви. На нижньому майданчику на в’їзді до міста учасники продемонстрували свої показові виступи.
На фестиваль завітав і чернігівський міський голова Владислав Атрошенко. Він привітав усіх чернігівців і гостей міста зі святом та побажав, щоб кожен у ці вихідні отримав задоволення від Чернігова, а також святкових заходів, залишивши собі гарні враження.
Пізніше, з 16:00 год. на головній сцені міста на Красній площі стартував фінал відкритого конкурсу-фестивалю «Чернігів The Best». Його відкрили минулорічні переможці конкурсу: зразковий танцювальний колектив «Територія твого танцю» із Козельця.
А першими цього року під час фіналу виступили Сергій Гончаренко та Вероніка Кириленко. Також свій виступ продемонстрували і запрошені гості – колектив Чернігівського навчального реабілітаційного центру № 2.
В урочистих заходах, приурочених до Дня Чернігова та 75-ї річниці вигнання з міста нацистських загарбників, взяла участь делегація Чернігівського земляцтва на чолі з головою Ради Товариства, почесним громадянином Чернігівської області Віктором Ткаченком.
За матеріалами Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації, відділу інформаційного забезпечення та зв’язків з громадськістю виконавчого апарату Чернігівської обласної ради та прес-служби Чернігівської міської ради