14 травня Ізраїль святкує День проголошення незалежної держави.
В Ізраїлі 70-річчя створення незалежної єврейської держави почали святкувати 18 квітня.
З нагоди 70-річчя незалежності Ізраїлю ще 19 квітня Глава Української держави направив вітання Президенту Держави Ізраїль Реувену Рівліну:
«Ваша Високоповажносте!
Прийміть щирі вітання з нагоди 70-річчя незалежності Держави Ізраїль.
Втіливши у життя свою давню мрію про державність, подолавши всі випробування на цьому шляху, єврейський народ самоствердився як нація, побудував дивовижну країну і досяг надзвичайних успіхів.
Приємно відзначити, що Україні та Ізраїлю, поєднаним спільною історією та міцними міжлюдськими зв’язками, вдалося встановити особливі партнерські міждержавні стосунки, що ґрунтуються на взаємній повазі та довірі.
Наша держава зацікавлена у подальшому розвитку плідного двостороннього співробітництва у різних сферах, що становлять обопільний інтерес.
Користуючись нагодою, бажаю Вам, Ваша Високоповажносте, доброго здоров’я та успіхів у виконанні Ваших відповідальних обов’язків, а дружньому ізраїльському народові – миру і процвітання.
Петро Порошенко».
Особливо приємно відзначити те, що вагомий внесок у незалежність Ізраїлю зробив український дипломат Василь Якимович Тарасенко (18.04.1907 – 21.03.2001) – наш земляк родом з того самого сосницького В’юнища, де народився Олександр Петрович Довженко.
Давид Бен-Гуріон через пана Моше Шарета в розмові з ним по телефону в ніч з 14 на 15 травня1948 року передав українському дипломату від себе особисто та від уряду Ізраїлю подяку за виступ на засіданні спеціальної сесії Генеральної Асамблеї ООН, яке відіграло вирішальну роль в долі Ізраїлю.
Крім того, Давид Бен-Гуріон доручив пану Моше Шарету отримати від Василя Тарасенка згоду на присудження йому звання почесного громадянина Ізраїлю. Але, обговоривши з Василем Якимовичем неминучі в ті часи для нього особисто та його сім’ї цілком передбачувані наслідки, вирішили, що буде розумно утриматися від такого кроку.
Переглянувши відеофільм «Сталін. Остання справа» телеканалу «Історія», не важко зрозуміти, що могло бути з Василем Тарасенком і його родиною. Але важко зрозуміти те, що в кількатисячній Сосниці, в якій сосничани знайшли схожість з Нью-Йорком, найбільшим містом у Сполучених Штатах Америки, в яких ім’я Василя Тарасенка занесли до книги «Тисяча найвидатніших осіб у світовій історії», ще не наважилися вирішили питання «Про присвоєння імені Василя Якимовича Тарасенка вулиці та парку в Сосниці», щоб таким чином увіковічнити пам’ять свого земляка.
Олексій ОРЄХОВИЧ
Також читати: