«Упродовж останніх кількох тижнів Україна звернулася до нас і попросила дозволу використовувати зброю, яку ми надаємо для захисту від цієї агресії, включно по російських військах, які зосереджуються на російському боці кордону, а потім атакують Україну. Це – право до президента, і, як ви чули, він схвалив використання нашої зброї з цією метою», – зазначив глава американської дипломатії 31 травня під час пресконференції в Празі.
Раніше Державний секретар Сполучених Штатів Ентоні Блінкен розповів, що Вашингтон може «адаптувати та відкоригувати» свою позицію щодо дозволу Україні завдавати ударів американською зброєю по цілях в Росії. Блінкен зазначив, що позиція США залежатиме від умов на полі бою. При цьому держсекретар повторив фразу, яку раніше вже озвучував, що наразі США «не унеможливлюють і не сприяють» атакам по Росії.
20 травня голова Пентагону Ллойд Остін на пресконференції за підсумками засідання Контактної групи з питань оборони України висловив очікування, що Україна не буде застосовувати американську зброю за межами країни.
Пізніше генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Єнс Столтенберґ сказав, що союзникам по НАТО варто переглянути свою політику, яка не дозволяє Україні використовувати їхню зброю для ударів по території Росії.
Влада РФ неодноразово заявляла, що такі удари призведуть до ще більшої ескалації конфлікту. Президент Росії Володимир Путін 28 травня попередив про «серйозні наслідки», якщо країни Заходу дозволять Україні використати свою зброю для ударів по Росії.
Після початку російського наступу на Харківщині президент України Володимир Зеленський заявив, що заборони на використання західної зброї для ударів по території РФ не має бути, оскільки йдеться не про наступ України, а про захист.
Джерело: «Радіо Свобода»