До 125-річчя Олександра Довженка: без надій і сподівань …

За місяць, 10 вересня, в Україні, в тому числі й на Чернігівщині, відзначатимуть 125-річчя від дня народження Олександра Петровича Довженка.

На виконання Постанови Верховної Ради України від 18.12.2018
№ 2654-VIII «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2019 році», розпорядження голови обласної державної адміністрації від 01.04.2019 № 181 «Про відзначення 125-річчя від дня народження Олександра Довженка» та з метою вшанування українського письменника, кінорежисера, художника Олександра Довженка, враховуючи його значний особистий внесок у розвиток культури та з нагоди 125-річчя від дня народження, видано розпорядження облдержадміністрації від 18.06.2019 №358 ««Про відзначення 125-річчя від дня народження Олександра Довженка»», яким зобов’язано:

«1. Затвердити План заходів з підготовки та відзначення 125-річчя від дня народження Олександра Довженка (додається).

  1. Департаменту культури і туризму, національностей та релігій обласної державної адміністрації передбачити видатки на проведення заходів у межах асигнувань, затверджених на проведення централізованих заходів.
  2. Районним державним адміністраціям, у порядку рекомендації: виконавчим комітетам міських рад Чернігова, Ніжина, Новгорода-Сіверського, Прилук, сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад забезпечити виконання заходів та їх фінансування за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів».

Планом заходів з підготовки та відзначення у 2019 році 125-ої річниці від дня народження Олександра Довженка, наприклад, передбачається:

«14. Порушити клопотання про відзначення державною нагородою України Герой України (посмертно) Олександра Довженка.

Сосницька од’єднана територіальна громада (за згодою)

Протягом 2019 року

  1. Вивчити питання можливості заміни даху, вікон, проведення ремонту фундаменту та стін літературної експозиції Сосницького літературно-меморіального музею О. П. Довженка.

Департамент культури і туризму, національностей та релігій облдержадміністрації, Сосницька райдержадміністрація

Вересень 2019 року».

Як відомо з історії «вшанування пам’яті Олександра Довженка», питання щодо присвоєння звання Герой України Олександру Довженку (посмертно) порушувалося тричі – в 2009, 2012 і 2014 роках, тобто, відповідно, за президенства Віктора Ющенка, Віктора Януковича та Петра Порошенка.

У 2009 році нагородні документи були складені згідно з вимогами Закону України «Про державні нагороди» від 16.03.2000 р. №1549-ІІІ (враховуючи також те, що на той час звання Герой України посмертно були удостоєні 26 осіб, з них 17 за заслуги ще до проголошення незалежності України, в тому числі в далекому минулому) та, після піврічної витримки в Чернігівській облдержадміністрації, у лютому 2010 надійшли до Секретаріату Президента України, де тоді було не до цього, адже поспішали, щоб у світ вийшов указ про присвоєння звання Герой України (посмертно) іншому відомому українцю.

2012 року, розраховуючи на те, що в АПУ Президента України вже є нагородні документи, Сосницька районна рада надіслала очільнику держави звернення від 15 червня з проханням щодо присвоєння Олександру Довженку звання Герой України (посмертно). Дане звернення сосничан підтримали національні спілки України (письменників і художників), найвідоміші члени національних спілок України (кінематографістів і театральних діячів),  найчисельніші Всеукраїнські громадські організації, Український фонд, культури, Спілка громадських організацій «Асоціація земляцьких організацій «Рада земляцтв областей та регіонів України». Всі листи-підтримки були надіслані на адресу Президента України.

Однак, незважаючи на те, що найбільші та найавторитетніші громадські організації України, найвідоміші діячі культури, театру та кіно розділили думку сосницьких депутатів щодо відсутності строку давності заслуг Олександра Довженка, а також те, що вони не підпадають під кваліфікацію «заслуги, які мали місце в минулому», Головне управління з гуманітарних і суспільно-політичних питань АПУ  Українському фонду культури надіслало відповідь від 17.10.2012, в якій міститься відмова у задоволенні порушеного клопотання.

2014 року, з метою привернення уваги органів влади та громадськості до вирішення питань підготовки до відзначення 120-ї річниці від дня народження Олександра Довженка, двадцять третя сесія шостого скликання Сосницької районної ради 29 квітня 2014 року прийняла звернення, яке було надіслане керівництву держави, Чернігівської області, політичних партій, громадських організацій. Зокрема, листи райради від 12.05.2014 року з доданим зверненням були надіслані й в. о. Президента, Голові Верховної  Ради України Олександру Турчинову (№01-02/144), народному депутату України Петру Порошенку (№01-02/148).

У цьому зверненні депутати Сосницької райради, зокрема, висловили віру в те, що до цієї знаменної дати нарешті буде вирішено питання про присвоєння Олександру Довженку звання Герой України (посмертно).

Тоді, у відповідь на звернення сосничан, Національна спілка письменників України ще раз висловилася за підтримку ініціативи щодо присвоєння Олександру Довженку звання Герой України (посмертно).

Про результати розгляду звернення сосницьких дупутатів від 12.05.2014 з АПУ повідомлення наразі не надходило.

Має історію й питання щодо надання статусу національний Сосницькому літературно-меморіальному музею Олександра Довженка, в існуванні якої можна переконатися ознайомившись з листами Міністерства культури України від 30.10.2013 №3424/10/61-13, Чернігівської облдержадміністрації від 23.12.2013 №07-03/8030, департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА від 30.04.2014 №15-1044/8.

Не повіривши в безнадійність спроб добитися належного вшанування пам’яті Олександра Довженка, як того він заслужив, зовсім недавно, 11.07.2019 року, один з трьох ініціаторів порушення в 2009 році клопотання щодо присвоєння Олександру Довженку звання Герой України (посмертно), заслужений будівельник України Микола Волощук надіслав звернення Президенту України Володимиру Зеленському, в якому висловив надію, що буде прийняте рішення про належне вшанування пам’яті Олександра Довженка, зокрема, «присвоївши йому посмертно звання Герой України та надавши статус національного Сосницькому літературно-меморіальному музею О. П. Довженка».

На своє звернення Микола Федорович отримав відповіді з Міністерства  культури України №968/8-2/53-19 від 25.07.2019 та приймальні Президента України від 30.07.2019 №22/034692-26.

 

Про втрачену, на невизначений період, перспективу розширення площ Сосницького літературно-меморіального музею Олександра Довженка можна дізнатися з листа Державного агенства України з питань кіно від 13.05.14 №694/8/11-14.

В очікуванні на втілення досить тривалий час перебуває Указ Президента України від 24.11.2006 року №998/2006, яким постановлялося Кабінету Міністрів України вирішити разом  із  Київською   міською   і   Чернігівською обласною  державними  адміністраціями  питання  про  спорудження у містах  Києві  та  Чернігові  пам’ятників  Олександру  Довженку  у  вигляді повнофігурної композиції.

Таким чином, до 125-річчя Олександра Довженка рухаємося без надій і сподівань на якісь зрушення у важливих питаннях належного вшанування його пам’яті, як того він заслужив.

Олексій ОРЄХОВИЧ

Опубліковано у Видатні земляки, Вшанування пам'яті | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.