Минулого тижня мала честь представляти Україну на міжнародній конференції «Архіви та запобігання конфліктам: уроки минулого, бачення майбутнього», яка проходила у Приштині. У ній взяли участь представники різних країн, які пережили військові конфлікти після розпаду Югославії.
Журналісти, юристи, державні та громадські діячі з Косова, Сербії, Північної Македонії, Чорногорії, України розповідали про досвід розслідування та архівування військових злочинів.
Відкрив конференцію виступ посла Королівства Нідерландів у Косово Карін Лоббезу, котра висловила підтримку народу України та впевненість, що цей колективний досвід стане в нагоді українцям після перемоги над російським агресором.
Втім, власний досвід України є унікальним і не схожим з іншими прикладами з історії сучасних воєн. Про це говорили під час панельної дискусії «Цифрові докази та військові злочини» я та моя колега Марина Слободянюк, координаторка відділу розслідувань Truth Hounds. Марина розповіла про те, як в Україні виявляють та документують злочини російських військових, а також наголосила, що сьогодні, як ніколи, важливо протидіяти намаганням кремлівської пропаганди сфальшувати історичні факти.
На жаль, час працює проти нас, і кожен рік все більше відділяє від подій, які відбувалися під час війни 1998 – 1999 років у Косові. Через це зібрати докази стає все складніше. Про це говорила пані прокурор з військових злочинів у Косово Дріта Хайдарі. Як зазначив голова Місії Європейського Союзу з питань верховенства права в Косово EULEX Ларс-Гуннар Вігемарк, під час його мандату в Косові було винесено 41 вирок; 38 очолювали прокурори Місії.
Людмила МАКЕЙ
Фото – BalkanTransitionalJustice