Країни східного флангу НАТО стривожені гібридною активністю Росії на їх території

Президенти держав «Бухарестської дев’ятки» провели нараду у Ризі

Президенти країн-учасниць ризького саміту. Зліва направо: Петро Павло (Чехія), Едгар Рінкевич (Латвія), Клаус Йоханніс (Румунія) та Анджей Дуда (Польща). Рига, Латвія. 11 червня 2024 року

Шкідлива гібридна активність Росії в країнах НАТО викликає глибоке занепокоєння, заявили у вівторок президенти Румунії, Польщі та Латвії у заяві, присвяченій зустрічі лідерів держав, які представляють східний фланг альянсу.

«Бухарестська дев’ятка», до складу якої входять країни східного флангу НАТО, проводить саміт у столиці Латвії. На форумі почергово головують президент Румунії Клаус Йоханніс, президент Польщі Анджей Дуда та президент Латвії Едгарс Рінкевич.

Зустріч відбувається напередодні саміту НАТО у Вашингтоні, запланованого на липень.

«Головне – щоб ми мали більш скоординований підхід до саміту (НАТО) у Вашингтоні, коли йдеться про підтримку України, коли йдеться про зміцнення можливостей альянсу», – сказав Рінкевич напередодні зустрічі.

Країни східного флангу НАТО стверджують, що Росія використовує різну тактику – від диверсій та кібератак до нелегальної міграції – прагнучи їх дестабілізувати у відповідь на підтримку України.

«Ми глибоко стурбовані нещодавньою злоякісною гібридною активністю Росії на території союзників (активністю), яка становить загрозу безпеці союзників, – наголошується у заяві президентів. – Ми будемо діяти індивідуально та колективно, щоб протистояти цим діям, підвищувати нашу стійкість та продовжувати тісну координацію, щоб забезпечити готовність Альянсу та союзників до стримування та захисту від гібридних дій чи атак».

Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск нагадав, що за останні тижні у Польщі було заарештовано 10 осіб за акти саботажу.

Прем’єр-міністр Чехії Петро Фіала наголосив напередодні, що за спробою підпалу празьких міських автобусів минулого тижня, ймовірно, стоїть Росія.

«Ми очікуємо, що рішення, ухвалені на саміті у Вашингтоні, сприятимуть повній оперативній сумісності України з НАТО і збудують відчутний міст для її членства в НАТО, – заявили три президенти. – На шляху до саміту у Вашингтоні ми разом із союзниками маємо намір узгодити суттєвий пакет заходів підтримки, включаючи всеосяжну роль НАТО у підтримці невід’ємного права України на самооборону та зобов’язання забезпечити стійку довгострокову фінансову підтримку».

До «Бухарестської дев’ятки» входять Болгарія, Чехія, Естонія, Угорщина, Латвія, Литва, Польща, Румунія та Словаччина.

Рінкевич повідомив у вівторок, що президент Угорщини не взяв участі у саміті.

Президент Словаччини Зузана Чапутова скасувала свою поїздку до Риги «в останній момент», повідомили у канцелярії президента Латвії. Нагадаємо, що Словаччина припинила державну військову допомогу Україні, коли минулого року до влади прийшов уряд Роберта Фіцо.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, президент Фінляндії Олександр Стубб та прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон брали участь у роботі саміту.

«Я впевнений, що союзники НАТО прийдуть до згоди на саміті НАТО», – сказав Столтенберг журналістам, відмовившись коментувати інформацію щодо країн, які не взяли участі в роботі саміту.

Джерело: Reuters

Опубліковано у Захист і підтримка України, Новини земляцьких об'єднань за кордоном. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.