У п’ятницю, 15 листопада, Інститут зовнішньополітичних досліджень за організаційної підтримки ДП «ГДІП» провів Круглий стіл «Пакет розширення ЄС та прогрес України».
Модерував захід директор Інституту зовнішньополітичних досліджень, доктор політичних наук, професор кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики Навчально-наукового інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка Григорій Перепелиця.
У вступному слові пан Перепелиця обґрунтував проблематику питань, які було винесено на обговорення, акцентував увагу на успіхах України в зовнішній безпековій політиці, зокрема в процесі європейської інтеграції: «В умовах завершення 2024 року ми маємо проаналізувати підсумки процесу євроінтеграції, власне, переговорного процесу між Україною та ЄС, а також інших процесів, пов’язаних із набуттям України членства в Європейському Союзі. Якщо раніше ЄС опікувався “м’якими загрозами”, то тепер з’явилися воєнні. У новому спектрі міжнародних загроз Євросоюз розглядає свої пріоритети в межах спільної політики безпеки й оборони, що відкриває для нас нову перспективу набуття членства ЄС — не лише як економічного об’єднання, а й побудови спільної оборони. Це, звісно, є перспективним напрямом з огляду на те, що з початком агресії росії проти України саме ЄС першим почав надавати нам допомогу. Тож ми повинні проаналізувати і визначити, чи зможе Євросоюз у межах безпекової політики й оборони замінити наше членство в НАТО і які можливі основні шляхи прориву в цьому напрямі».
Спікери заходу: радник Центр Економічного Відновлення, партнер компанії «CIVITTA», експерт з питань євроінтеграції, кандидат політичних наук Іван Нагорняк; Тимчасовий повірений у справах Республіки Польща в Україні Пйотр Лукасєвіч; співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Разумков Центр Михайло Пашков; виконавча директорка Український центр європейської політики Любов Акуленко.
У своїй доповіді Тимчасовий повірений у справах Республіки Польща в Україні Пйотр Лукасєвіч неодноразово наголосив на потужній підтримці з боку Польщі України на її шляху до вступу в Європейський Союз: «Позиція Польщі є відомою загалу. Ми найбільше відстоюємо приєднання України до ЄС та НАТО. Звісно, що ЄС — це найпріоритетніше завдання сьогодні. Ми підтримуємо українців у їхньому прагненні приєднатися до спільноти і хочемо бачити Україну в ЄС якнайшвидше. Звичайно, в нинішній ситуації виникає й політичне питання: як швидко зможе відбутися процес розширення ЄС, зважаючи на те, що Україна перебуває в доволі особливому стані — у протидії жорстокій агресії рф і водночас проходить переговорний процес». Пан Лукасєвіч також зазначив, що на вступ України до ЄС впливає не лише той факт, яка країна головує в Раді Європи, а саме пошук консенсусу з усіма країнами-членами Євросоюзу.
До активної дискусії доєдналися експерт Українсько-польської медіаплатформи, аналітик Центру політичних студій «Доктрина», виконавчий директор Громадської організації «Коло європейського діалогу» Анатолій Курносов; Надзвичайний і Повноважний Посол, ветеран дипломатичної служби, член Національної спілки журналістів України Ігор Турянський; доктор економічних наук, професор, член-кореспондент НАН України, заступник директора з наукової роботи та завідувач відділу економічної теорії Державної установи «Інститут економіки та прогнозування НАН України» Андрій Гриценко.
Медіацентр ДП «Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв»