Ліпавський: Російські танки не зупиняться після поразки України / Lipavský: Ruské tanky by se po porážce Ukrajiny nezastavily

Будапешт – Наївно думати, що якщо Росія переможе в Україні, її танки зупиняться біля наших кордонів.  Про це заявив міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавский під час виступу в Університеті Людовіка в Будапешті, де вранці він провів переговори зі своїм угорським колегою Петером Сіярто. 

——-

Budapešť – Je naivní se domnívat, že pokud by Rusko zvítězilo na Ukrajině, jeho tanky se na našich hranicích zastaví. Český ministr zahraničí Jan Lipavský to řekl v projevu na univerzitě Ludovika v Budapešti, kde dopoledne jednal se svým maďarským protějškem Péterem Szijjártóem.

За словами чеського міністра, після інтеграції до Європейського Союзу та Північноатлантичного альянсу центральноєвропейський регіон повірив, що часи силової політики, воєн і викрадень минули.  Пильність європейців впала, а Москва тим часом готувалася до його повернення, зазначив Ліпавський.

«Сьогодні в Україні вбивають людей ті самі танки, за якими наші батьки та діди спостерігали на вулицях Будапешта та Праги», – сказав глава чеської дипломатії.  «Обстановка змінюється, російська імперська жорстокість продовжується», – додав він.  За його словами, мета Росії – знищити Україну та пристосувати її до власного брутального стилю мислення.  «Йдеться про підрив нашої частини Європи», — заявив Ліпавський.

За його словами, Росія заявила, що воює проти «колективного Заходу», що, за його словами, може бути одним із небагатьох справжніх одкровень президента РФ Володимира Путіна.  «Війна в Україні – це наша війна. На кону наше майбутнє», – сказав він.  «Якщо ми дозволимо Росії знищити Україну, якщо вона продовжить свою безкарну агресію, інші хижаки у світі зроблять те саме», – сказав міністр в університеті, який готує майбутніх державних службовців і експертів у сфері міжнародних відносин, оборони та безпеки.

———

Podle českého ministra středoevropský region po integraci do Evropské unie a Severoatlantické aliance věřil, že časy silové politiky, válek a únosů skončily. Ostražitost Evropanů klesla a Moskva se mezitím připravovala na svůj návrat, poznamenal Lipavský.

“Dnes ty stejné tanky, které sledovali naši otcové a dědečkové v ulicích Budapešti a Prahy, zabíjí lidi na Ukrajině,” uvedl šéf české diplomacie. “Scenérie se mění, ruská imperiální krutost pokračuje,” doplnil. Cílem Ruska je podle něj zničit Ukrajinu a přizpůsobit ji vlastnímu brutálnímu stylu myšlení. “Je to o rozvrácení naší části Evropy,” konstatoval Lipavský.

Rusko podle něj deklarovalo, že bojuje proti “kolektivnímu Západu”, což podle něj může být jedním z mála pravdivých odhalení ruského prezidenta Vladimira Putina. “Válka na Ukrajině je naší válkou. V sázce je naše budoucnost,” řekl. “Pokud dovolíme Rusku zničit Ukrajinu, pokud bude beztrestně pokračovat v agresi, další predátoři ve světě udělají totéž,” řekl ministr na univerzitě, která vychovává budoucí státní zaměstnance a experty na mezinárodní vztahy, obranu a bezpečnost.

*****

У своєму виступі Ліпавський кілька разів згадав письменника Мілана Кундеру, який емігрував із Чехословаччини до Франції у 1970-х роках.  «Він вважав радянську владу над Центральною Європою не лише політичною катастрофою, а й нападом на нашу цивілізацію», — сказав міністр.

Глава чеської дипломатії також нагадав про декілька ювілеїв цього року, які стосуються як Чехії, так і Угорщини: 35 років змін у 1989 році, 25 років вступу до НАТО та 20 років розширення ЄС на десять країн.

Зараз Угорщина готується до головування в Раді ЄС, і, за словами Ліпавського, Чехія погоджується з ним у більшості його пріоритетів.  «У той же час одне питання буде ключовим для майбутнього Європи. Це питання, як ми ставимося до агресії Росії проти Заходу. Я переконаний, що наші дві країни відіграють особливу роль у цій боротьбі. Ми ті, хто втекли з в’язниці, яку для нас і навколо нас побудувала Москва після Другої світової війни», – сказав міністр, додавши, що Москві не можна дозволити знову побудувати таку в’язницю.

Проте Чехія та Угорщина суттєво різняться у поглядах на російську агресію в Україні та на форми підтримки атакованої країни.  Якщо Прага надає Києву військову допомогу, то Будапешт – ні.  Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан підтримує тісні економічні зв’язки з Росією, критикує санкції, введені проти Росії за її агресію, і відмовляється надавати військову підтримку Києву.  Раніше він заявляв, що війну можна закінчити лише шляхом переговорів.  Він не сказав, як в нинішній ситуації можна досягти мирних переговорів.

——-

Ve svém projevu Lipavský několikrát odkázal na spisovatele Milana Kunderu, který z Československa emigroval v 70. letech minulého století do Francie. “Sovětskou nadvládu nad střední Evropou považoval nejen za politickou katastrofu, ale také za útok na naši civilizaci,” řekl ministr.

Šéf české diplomacie také připomněl několik letošních výročí, která se týkají Česka i Maďarska: 35 let od změn v roce 1989, 25 let od vstupu do NATO a 20 let od rozšíření EU o deset zemí.

Maďarsko se právě připravuje na své předsednictví v Radě EU a podle Lipavského se s ním Česko shoduje na většině jeho priorit. “Jedna otázka bude zároveň pro budoucnost Evropy klíčová. Touto otázkou je, jak se vypořádáme s agresí Ruska vůči Západu. Jsem přesvědčen, že naše dvě země mají v tomto boji zvláštní úlohu. Jsme těmi, kdo unikli z vězení, které pro nás a kolem nás vybudovala Moskva po druhé světové válce,” uvedl ministr s tím, že Moskvě nelze dovolit, aby takové vězení vybudovala znovu.

Česko a Maďarsko se ovšem v názorech ruskou agresi na Ukrajině i na formy podpory napadené zemi výrazně liší. Zatímco Praha poskytuje Kyjevu i vojenskou pomoc, Budapešť nikoliv. Maďarský premiér Viktor Orbán udržuje úzké ekonomické vztahy s Ruskem, kritizuje sankce uvalené na Rusko kvůli jeho agresi a odmítá Kyjevu poskytovat vojenskou podporu. V minulosti prohlásil, že válka může skončit pouze skrze vyjednávání. Jak by bylo v současné situaci možné dosáhnout mírových hovorů, neuvedl.

*****

Ліпавський: В інтересах Європи, щоб Україна захистилася від російської агресії  / Lipavský: V zájmu Evropy je, aby se Ukrajina ubránila ruské agresi

Найбільшою загрозою для безпеки є російський імперіалізм, в інтересах Європи, щоб Україна захищалася від російської агресії.  Про це заявив глава чеської дипломатії Ян Ліпавський після зустрічі з міністром закордонних справ Угорщини Петером Сіярто в Будапешті.  Сіярто повторив позицію Угорщини про те, що вона не постачає зброю атакованій країні.

Чехія та Угорщина суттєво розходяться у поглядах на причини російської агресії в Україні та на форми підтримки атакованої країни.  Якщо Чехія також надає військову допомогу, то Угорщина не поділяє такого ставлення.

Чехія підтримуватиме Україну в її законній боротьбі з російським агресором стільки, скільки буде потрібно, заявив Ліпавський.  За його словами, в інтересах Європи та її безпеки, щоб Україна захистилася та змогла відновити свою територіальну цілісність і контроль над міжнародно визнаними кордонами.  Чеський міністр вважає це не тільки реалістичним, але й необхідним, щоб Росія не була ще більшою загрозою в майбутньому, ніж зараз.  За словами Ліпавського, перекроювання кордонів у Європі силою матиме непередбачувані наслідки для міжнародного порядку, стабільності та процвітання.

——-

Největší hrozbou pro bezpečnost je ruský imperialismus, je v zájmu Evropy, aby se Ukrajina ruské agresi ubránila. Po jednání s maďarským ministrem zahraničí Péterem Szijjártóem v Budapešti to řekl šéf české diplomacie Jan Lipavský. Szijjártó zopakoval postoj Maďarska, které napadené zemi nedodává zbraně.

Česko a Maďarsko se výrazně liší v názorech na příčiny ruské agrese na Ukrajině i na formy podpory napadené země. Zatímco Česká republika poskytuje i vojenskou pomoc, Maďarsko takový postoj nesdílí.

Česko bude Ukrajinu v jejím legitimním boji proti ruskému agresorovi podporovat tak dlouho, jak to bude nutné, řekl Lipavský. Je podle něj v zájmu Evropy a její bezpečnosti, aby se Ukrajina ubránila a aby byla schopna obnovit svoji územní celistvost a kontrolu nad mezinárodně uznávanými hranicemi. Český ministr to považuje nejen za realistické, ale i za nutné, nemá-li být Rusko do budoucna ještě větším ohrožením než nyní. Překreslování hranic v Evropě silou by podle Lipavského mělo nedozírné důsledky pro mezinárodní řád, stabilitu a prosperitu.

*****

За словами чеського міністра, ніхто не робить так багато для європейської безпеки, як українці.  Ліпавський повторив, що Чехія підтримує мирний план із десяти пунктів президента України Володимира Зеленського, який він вважає єдиним реалістичним способом припинення війни.  За словами глави чеської дипломатії, Росія порушує всі базові принципи безпеки.

Президент США Джо Байден у середу після кількох місяців схвалення в Конгресі підписав закон про виділення додаткових 61 мільярда доларів (понад 1,4 трильйона крон) на військову і економічну підтримку України та країн регіону.  Хоча чеський уряд високо оцінив це рішення, Сіярто сказав, що воно має бути оцінене американськими громадянами.

«У листопаді вони матимуть можливість сказати, яке майбутнє вони бачать для Сполучених Штатів, і таким чином вони скажуть, якого майбутнього вони бажають для світу з точки зору війни чи миру. Я сподіваюся, що їхнє рішення буде ґрунтовним до миру, а не до ескалації війни», – зазначив угорський міністр, вказуючи на листопадові президентські вибори в США, на яких майже напевно змагатимуться екс-президент Дональд Трамп і нинішній глава держави Джо Байден.

Сіярто зазначив, що позиція Угорщини щодо російсько-українського конфлікту відома – Будапешт ніколи не постачав Україні зброю, оскільки такі поставки затягують війну.  Водночас угорський міністр знову заговорив про необхідність мирних переговорів.

За словами Ліпавського, Україна має бути суверенним актором, який виступатиме в мирному процесі.  «Якщо у нас буде поганий мир в Європі, ми будемо цим тільки годувати агресора», – додав чеський міністр.

——-

Pro evropskou bezpečnost podle českého ministra nikdo nedělá tolik, jako Ukrajinci. Lipavský zopakoval, že Česko podporuje desetibodový mírový plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který považuje za jediný realistický způsob ukončení války. Rusko podle šéfa české diplomacie porušuje všechny základní bezpečnostní zásady.

Americký prezident Joe Biden ve středu po několikaměsíčním schvalování v Kongresu podepsal zákon uvolňující dodatečných 61 miliard dolarů (přes 1,4 bilionu korun) na vojenskou a ekonomickou podporu Ukrajiny a zemí v regionu. Zatímco česká vláda rozhodnutí ocenila, Szijjártó prohlásil, že jej musí hodnotit američtí občané.

“V listopadu budou mít možnost říct, jakou budoucnost si představují pro Spojené státy, a tím pádem řeknou, jakou budoucnost z hlediska války nebo míru přejí světu. Doufám, že jejich rozhodnutí se přikloní k míru a ne k eskalaci války,” poznamenal maďarský ministr s poukazem na listopadové prezidentské volby v USA, v nichž se téměř jistě utkají exprezident Donald Trump a současná hlava státu Joe Biden.

Szijjártó poznamenal, že maďarský postoj k rusko-ukrajinskému konfliktu je známý – Budapešť nikdy nedodávala na Ukrajinu zbraně, neboť takové dodávky prodlužují válku. Maďarský ministr přitom opět hovořil o nutnosti jednání o míru.

Ukrajina podle Lipavského musí být suverénním aktérem, který bude promlouvat do mírového uspořádání. “Pokud bychom měli špatný mír v Evropě, jenom jím budeme dále živit agresora,” dodal český ministr.

Джерело / Zdroj: ЧЕСЬКІ НОВИНИ / ČESKÉ NOVINY https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/lipavsky-ruske-tanky-by-se-po-porazce-ukrajiny-nezastavily/2510843

Опубліковано у Захист і підтримка України, Новини земляцьких об'єднань за кордоном. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.