Львівський і карловарський Моцарт

Відомо багато цікавих історій українців, які прославилися за кордоном. Не менш цікавими є й історії успіху відомих іноземців в Україні – науковців, мандрівників, письменників і музикантів.

Сьогоднішня дата дає привід згадати про Франца Ксавера Вольфґанґа Моцарта (26.07.1791 – 29.07.1844) – молодшого сина Вольфґанґа Амадея Моцарта (27.01.1756 – 5.12.1791), біографія якого тісно пов’язана з Україною і якого в Україні називають «львівським Моцартом».

Франц Ксавер Моцарт народився 26 липня 1791 року у Відні. Хоча він ріс без батька, котрий помер, коли малюку було менше року, але також став видатним композитором, піаністом, диригентом і педагогом. Свій перший фортепіанний концерт Франц Ксавер написав у 1805 році, тобто в чотирнадцятирічному віці.

Шукаючи заробітків, у  17-річному віці він переїжджає до Лемберга (Львова) де одержав вигідну пропозицію давати лекції музики двом донькам графа Баворовського в містечку Підкамінь неподалік Рогатина.

У 1809 році прийняв пропозицію імперського представника австрійського цісаря Франца ІІ в містечку фон Янішевського про навчання музики його дітей у Бурштині, де прожив два роки. У Бурштині він організував хоровий колектив і розпочав інтенсивну концертну діяльність.

Зрештою оселився у Львові, де вчителював у родинах Потоцьких, Чарторийських, Сапіг, а також став організатором музичного життя міста. Зокрема, він заснував музичний хор святої Цецилії з 400 хористів, який у 1826 році в греко-католицькому кафедральному соборі Святого Юра вперше у Львові виконав знаменитий «Реквієм» Моцарта старшого.

На базі цього хорового колективу Франц Ксавер Моцарт створив музичне товариство святої Цецилії, а також інститут співу, що фактично став першою музичною школою у місті. Композитор організовував концерти у Львові, багато подорожував Україною, де його концерти сприймалися на біс.

Саме в місті Лева, де Франц Ксавер Моцарт прожив 30 років, він написав найбільше творів, на деякі з яких його надихнули українські народні пісні. Так, наприклад, у  «Варіаціях на слов’янську пісню», Opus 18 він посилається на українську сатиричну народну пісню «У сусіда хата біла».

Після перебування у Львові, в 1838 році композитор повернувся до Відня, а згодом до Зальцбурга,  де був обраний почесним капельмейстером Моцартеуму.

Помер Франц Ксавер Моцарт 29 липня 1844 року в місті Карлсбад (нині Карлові Вари, Чеська Республіка), де й був похований. Могила знаходиться на старинному кладовищі, що внизу від зупинки «U Jara» автобусних маршрутів №№ 2, 7, 8, 13.

Містяни Карлових Вар також вважають Франца Ксавера Моцарта карловарським.

Олексій ОРЄХОВИЧ

Опубліковано у Інше, Новини земляцьких об'єднань за кордоном | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.