Після двох років «мовчання», 19 червня, на свято Трійці, гостинна Сновська земля приймала прихильників української народної творчості з усієї області. Тут проходив VI фольклорний фестиваль-конкурс імені Василя Полевика (1925-1999) – видатного уродженця села Займище, одного із найактивніших фундаторів музичної і, зокрема, пісенної культури на Чернігівщині, музиканта, хорового диригента, лауреата обласної премій імені Григорія Верьовки, заслуженого працівника культури України.
Все життя Василь Іванович присвятив музиці, виховав не одне покоління музикантів, долучив їх саме до народної творчості. Серед шанувальників таланту нашого земляка були представники не лише Сновського краю, а й інших районів Чернігівщини та гості з Києва, в тому числі й представницька делегація столичного Чернігівського земляцтва у складі членів Ради – голів Сновського та Борзнянського відділень Лариси Моцар і Володимира Леміша, а також активістів земляцтва Ольги Мількевич і Світлани Шах.
У заході також взяли участь голова обласної ради Ігор Вдовенко, очільник департаменту культури і туризму Олександр Левочко, директор обласного методичного центру навчальних закладів культури і мистецтв Леонід Смоляк, голови райдержадміністрації та районної ради Валерій Радібеда і Павло Мірошниченко, їх заступники, а також керівники структурних підрозділів.
Традиційно фольклорний фестиваль-конкурс розпочався в районному будинку культури, де в концертній залі пройшли конкурсні прослуховування творчих колективів.
На початку зустрічі учасників і гостей конкурсу привітав голова райдержадміністрації Валерій Радібеда та автор проекту, директор обласного методичного центру навчальних закладів культури і мистецтв Леонід Смоляк.
Змагалися не лише дорослі, а й дитячі колективи. На сцені співали та веселились, демонстрували весільні обрядові дійства.
Виступи учасників оцінювало журі на чолі з художнім керівником і головним диригентом Академічного Чернігівського народного хору обласного філармонійного центру фестивалів та концертних програм, заслуженим діячем мистецтв України Володимиром Коцуром.
По завершенню конкурсної частини всі учасники традиційно вшанували пам’ять Василя Полевика. На площі біля районного будинку культури відбулася урочиста церемонія покладання квітів до меморіальної дошки, відкритої у 2009 році під час проведення І обласного фольклорного фестивалю-конкурсу. Окрім того, присутні мали змогу насолодитися звучанням улюбленої пісні Василя Івановича у виконанні зведеного хорового колективу під диригуванням Володимира Коцури.
Продовженням заходів у мальовничому селі Займище, де писав свої пісні видатний земляк, стало відвідування місця поховання та вшанування пам’яті Василя Полевика, а також загиблого в зоні проведення АТО Юрія Костюченка.
Після покладання квітів урочисте дійство продовжилося на співочому полі на березі річки Снов. Організатори зізнаються: людей було дуже багато, більше, ніж у минулі роки. Можливо тому, що останні два роки фестивалю не було. Там були організовані виставки образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва, спортивні змагання, розважально-ігрова програма для дітей за участю обласного дитячого театру ляльок.
Тут же на березі чарівної річки Снов у селі Займище під час гала-концерту було оголошено остаточні результати та нагороджено переможців конкурсу. Гран-прі присудили «Троїстим музикам» з Ніжина. Колектив зовсім молодий, молоді й виконавці.
Кожен з 27 колективів-учасників фестивалю-конкурсу отримав Подяку та цінний подарунок від Товариства «Чернігівське земляцтво» в місті Києві. Крім того, земляцтвом була надана спонсорська допомога в сумі 3 тисячі гривень на організацію харчування учасників фестивалю-конкурсу.
Поїздка земляцької делегації на фестиваль-конкурс вдалася завдячуючи фінансовій підтримці Ярослава Солтиса, який раніше очолював наше відділення та був серед ініціаторів проведення першого фестивалю. Ми щиро вдячні за все Ярославу Федоровичу.
Лариса МОЦАР
Вітаю сновчан з відродженням прекрасного фестивалю. Бажаю, щоб у Департаменті культури, завжди було фінансування для таких заходів. Це необхідно для збереження нашої культури, а точніше для збереження тих колективів, які збирають та доносять до людей народну фольклорну пісню та традиції. Хай живе фестиваль імені Василя Полевика. А Олексію Федоровичу Орєховичу, як завжди, дякую за оперативність роботи сайту.