З 29 до 31 січня місто Мена на Чернігівщині стало епіцентром наукових відкриттів та дитячих захоплень. Саме тут у рамках проєкту Малої академії наук України «Наука на колесах» відбулася унікальна виставка Музею науки, яку відвідали 650 учнів.
Ця подія стала справжнім ковтком свіжого повітря для юних дослідників, адже повномасштабна війна внесла свої корективи в освітній процес, ускладнивши дітям доступ до якісної освіти та нових знань. Проєкт «Наука на колесах» став своєрідною відповіддю на ці виклики, пропонуючи дітям можливість досліджувати світ науки в інтерактивній та захопливій формі.
Особливу роль в організації виставки в Мені відіграв президент Малої академії наук України та голова Менського відділення Чернігівського земляцтва Станіслав Олексійович Довгий. Саме завдяки його особистій підтримці та активній організаційній роботі Менського відділення Чернігівського земляцтва мандрівний, Музей науки завітав на Менщину, подарувавши дітям незабутні враження та відкривши для них нові горизонти науки.
«Війна вплинула на все, зокрема на освітній процес. Для багатьох дітей доступ до нових знань і освітніх можливостей ускладнився. Та навіть в умовах війни діти мають отримувати майданчики для розвитку. Мандрівний Музей науки — це програма компенсації освітніх втрат для регіонів. Ми забезпечуємо доступ до науково-пізнавальних можливостей», — зазначив Станіслав Довгий.
Важливим фактором успіху виставки стала конструктивна співпраця Менського відділення Чернігівського земляцтва з місцевими органами влади. Завдяки спільним зусиллям вдалося створити всі необхідні умови для проведення заходу на високому рівні, подбавши про комфорт і безпеку всіх учасників.
Мешканці Менської громади отримали чудову можливість відвідати унікальну виставку у стінах просторого та світлого холу Менської гімназії. Адміністрація закладу за підтримки начальниці відділу освіти Ірини Федорівни Лук’яненко створила умови для комфортного та безпечного перебування гостей.
Експозиція в Мені складалася з 12 інтерактивних експонатів, кожен з яких був покликаний зацікавити та заінтригувати юних відвідувачів. Діти із захопленням будували різноманітні конструкції з пінних блоків, які Україні передала польська компанія «Mammutico». Цей експонат не тільки розважав, але й навчав працювати в команді та втілювати інженерні ідеї.
Експонат «Непрозоре скло» демонстрував оптичне явище поляризації світла, а баланс-борд та обертові стільці наочно показували, як зміна положення центру мас впливає на рівновагу. Експонати «Подвійний слайд» та «З пагорба на пагорб» демонстрували рух різних тіл залежно від їхньої форми та траєкторії.
Взаємодіючи з експонатом «Все тече», учні дізналися, чому рідини можуть поводитись по-різному. «Повітряний глушник» демонстрував, як повітря уповільнює падіння тіла, а експонат «Людська ланка» знайомив з електромагнітними явищами. За допомогою експоната «Почуття часу» відвідувачі могли перевірити свій внутрішній годинник.
Окрім огляду експонатів, для учнів 2–5 класів були організовані спеціальні навчання у співпраці з молодіжним простором «Ko Laba». Науковці Дитячої академії «Футурум» Малої академії наук провели заняття «Рекорди географічної оболонки», під час якого діти знайомилися з картами, вивчали континенти та природні явища планети. Інтерпретатори Музею науки за в межах освітньої програми «Науковий оркестр» допомогли дітям краще зрозуміти природу звуку, ритму та музики.
Для дітей та дорослих Мени виставка Музею науки стала не просто цікавою подією, а й справжнім трампліном у світ науки. Вона не тільки збагатила їхні знання про навколишній світ, але й надихнула на нові звершення та відкриття. Діти Менщини отримали унікальну можливість відчути себе справжніми дослідниками, відкриваючи для себе нові горизонти знань і можливостей.
Вікторія ФЕДОРЧЕНКО, Анастасія ШКРЬОБА