Нові виставкові локації в Садибі Лизогубів

Чисельних відвідувачів Седнева вражають давні памятки та його мальовничі куточки – парк Лизогубів, крутизні схили над Сновом та мальовнича далина, яка відкривається з чарівної альтанки Глібова.

Працівники Садиби Лизогубів намагаються своєю працею доглядати та прикрашати квітами лизогубівський парк, відкривати нові виставкові зали.

Із 2021 року працюємо по дослідженню призабутих сторінок історії славетного Седнева, де дізнаємося нове про рід Лизогубів, долі седнівців у різні історичні періоди. Також розпочали спілкування з мешканцями Седнева, записуючи на відео їх розповіді про родину, долі земляків, цікавимося світлинами з родинних альбомів.

У 2023 році відкрили нову виставкову залу «Робочий кабінет Федора Лизогуба», у наступному –  «Гетьмани та родовід Лизогубів». Також відкрили у підвальному приміщенні Воскресенської церкви так званий Музей мумій Лизогубів, а у підвальному приміщенні Садиби – Музей підземних споруд Чернігівщини.

Спілкування з науковими працівниками Чернігівського історичного музею імені Василя Тарновського, відомими чернігівськими істориками, краєзнавцями, колегами із Національного музею Тараса Шевченка, Музею Гетьманства, Національного заповідника »Києво-Печерська лавра» збагатили наші знання про Седнів. Як результат цієї співпраці є видання збірника статей та матеріалів про Садибу, створення чотирьох документальних фільмів із циклу. «Седнів таємничий»: про підземні споруди седнівських памяток, мумії Лизогубів, кургани, Гриця Золотюсенького.

Реалізації наших творчих проектів сприяють: Товариство «Чернігівське земляцтво» (Валерій Демченко і Андрій Пінчук), Седнівська селищна рада та депутати Чернігівської районної ради, депутат Чернігівської обласної ради Григорій Ткаченко і уродженець Седнева, Почесний громадянин Седнева Анатолій Дронь, Національна рада жінок України, меценати Олександр Красногор, Олексій Барановський і Володимир Хоменко, волонтери Сергій Сезоненко та Володимир  Поліщук, а також інші.

І ось 13 вересня гості Садиби Лизогубів у Каштановій алеї були присутні на відкритті Алеї славетних постатей. Поряд із Алеєю седнівськихсвітлин наших відомих фотомайстрів повстали постаті чернігівського та київського князя Святослава Ярославича, чернігівських полковників Якова і Юхима Лизогубів, керівника українського уряду в 1918 році Федора Лизогуба, просвітника Іллі Шрага, краєзнавця Данила Киселя та голови Національної спілки художників України Володимира Чепелика. Ми пам’ятаємо і шануємо ці постаті, адже їх долі це частинка коду незламності нашої України.

Каштанова алея почала приваблювати відвідувачів парку і сьогодні вони залюбки досліджують віддалені куточки парку Садиби, милуються містком через Батиїв Вал.

В окремому приміщенні Садиби відкрито нову виставкому залу »Седнів і седнівці». Це результат нашої співпраці з седнівськими родинами. Протягом декількох років робились записи відео спогадів, перегляд світлин із родинних альбомів. Також у відділі краєзнавства Чернігівської  обласної універсальної наукової бібліотеки імені Софії та Олександра Русових досліджувались матеріали обласної газети »Деснянська правда», де на сторінках газет були знайдені чисельні статті та фото про седнівців. Все це і стало основою нової виставки.

Присутні на відкритті ознайомились із фотосвітлинами представників седнівських родин Арапін, Дронь, Седлер, Васько, Ребенок, Карбовських, Крепкіх, Работай, Лісових, Громко (Гошко). На виставці були представлені старовинні речі родини Седлер, а також речі подаровані Садибі Вірою Пекур із Седнева і Оленою Науменко із села Смичин.

Гості Садиби вже фотографуються із славетними постатями та із захватом знайомляться із родинною спадщиною седнівців.

Відкриття Алеї славетних постатей та виставкової залипро седнівців: https://www.facebook.com/100090890107298/videos/1033105318366716

Cheline TV 16.09.2024

https://www.youtube.com/watch?v=zOSCVKDC9Dw



Андрій КУРДАНОВ, Валерій ДЕМЧЕНКО

Опубліковано у На Чернігівщині | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.