Як уже вчора повідомлялося, з 28 листопада на території Чернігівської та ряду інших областей запроваджується воєнний стан. Відповідний Закон прийняла вчора Верховна Рада України.
Однією з причин введення воєнного стану стали розвіддані, що свідчать про небезпеку захоплення ряду прибережних міст Азовського моря Росією для створення сухопутного коридору до анексованого Криму. Про це, зокрема, заявив посол України в ООН Володимир Єльченко на засіданні Ради Безпеки ООН.
Зрозуміло, що Керченський міст не справляється і не може допомогти у питанні водопостачання та енергопостачання півострова, який окупувала Росія.
Ініціатива скорочення воєнного стану до 30 днів належить Президенту України та викликана бажанням зняти будь-які спекуляції щодо впливу воєнного стану на вибори. Водночас у РНБО вважають, що за 30 днів вони проведуть усі необхідні заходи для необхідного посилення оборони.
Президент включив до Указу №390 лише кілька заходів з 24 можливих, передбачених у Законі «Про правовий режим воєнного стану». Це свідома позиція Глави Держави, який хоче, щоб воєнний стан мінімально вплинув на життя цивільного населення.
Більшість заходів стосуються Збройних Сил, Нацгвардії, СБУ та МВС, а також координації дій між ними.
Витяг з Указу №390 – перелік заходів, що можуть бути введені в дію:
«7. Генеральному штабу Збройних Сил України невідкладно:
1) подати Президентові України пропозиції щодо введення в дію документів з питань застосування Збройних Сил України та інших військових формувань;
2) організувати протиповітряну оборону України з метою прикриття важливих державних об’єктів, промислових районів, адміністративних центрів держави та угруповань військ (сил) від ударів з повітря;
3) внести на розгляд РНБО пропозиції щодо залучення інших військових формувань та правоохоронних органів до здійснення заходів правового режиму воєнного стану;
4) передбачити заходи часткової мобілізації, організувати та провести навчальні збори з резервістами оперативного резерву у необхідних обсягах.
- Міністерству внутрішніх справ України, Службі безпеки України вжити невідкладних заходів з метою забезпечення громадського порядку, охорони і оборони об’єктів критичної інфраструктури, охорони іноземних дипломатичних представництв.
- Службі безпеки України вжити невідкладних заходів щодо посилення контррозвідувального, антитерористичного та контрдиверсійного режиму, інформаційної безпеки.
- Службі безпеки України, Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, іншим суб’єктам забезпечення кібербезпеки вжити заходів щодо забезпечення кібербезпеки.
- Адміністрації Державної прикордонної служби України посилити охорону державного кордону з Російською Федерацією та адміністративної межі з Автономною Республікою Крим».
Під час дії воєнного стану НЕ ПЛАНУЮТЬСЯ заходи з конфіскації автотранспорту та іншої власності, примусової трудової провинності, розквартирування особового складу у приватному житлі тощо.
Щодо інших заходів, зокрема, введення комендантської години – вони можуть бути задіяні у випадку необхідності та посилення небезпеки вторгнення військ Росії.
Які фактичні зміни ситуації дає воєнний стан:
- Зміна цілей фінансування заходів безпеки та оборони. Виділення коштів на мобілізацію, пересування та розміщення військових частин, облаштування ліній оборони, проведення незапланованих раніше військових навчань.
- Нові замовлення для ВПК для виробництва або ремонту необхідної зброї
- Пріоритетність військових перевезень на транспорті (залізниця, аеропорти, автомобільні колони).
- Часткова мобілізація резервістів, їх укомплектування та розташування.
- Утворення нових дислокацій ЗРК для посилення протиповітряної оборони у зв’язку із загрозами, що викликали ВС.
- Посилення охорони державного кордону на тих ділянках, які опинилися під загрозою.
- Організація контрдиверсійної роботи: перевірка транспорту, документів в координації з МВС.
За матеріалами Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації