Реформа децентралізації влади, ініційована Президентом України Петром Порошенком, дала територіальним громадам більше повноважень і фінансових ресурсів для розвитку, адже доходи до бюджетів ОТГ за останні п’ять років зросли втричі, а видатки – у 8 разів.
Про це зазначив голова Чернігівської облдержадміністрації Олександр Мисник, презентуючи під час Ради регіонального розвитку План перспективного розвитку Чернігівської області на 2019-2021 роки.
П’ять основних пріоритетів плану:
- агропромисловий сектор;
- якість життя (освіта, медицина, дороги);
- створення умов для малого та середнього бізнесу;
- інновації;
- туризм.
Розвиток громад і добробут населення – головна мета Плану перспективного розвитку.
Необхідною умовою для розвитку громад є якісні дороги.
Інвестиції в дорожню галузь за п’ять останніх років зросли всемеро: з 200 мільйонів гривень у 2013 році до 1,5 мільярда у 2018-му. Значна частина цих коштів – з фондів держави. Але важливо, акцентував Олександр Мисник, що й місцеві бюджети можуть дозволити собі фінансувати цей напрямок. Лише за минулий рік понад 380 мільйонів гривень громади виділили на ремонт доріг. У планах вести роботу в цьому напрямку зі ще більшою інтенсивністю.
За проектом «Сільська медицина» вже розпочаті процедури з будівництва 21 амбулаторії, оснащеної необхідним обладнанням. Нові автомобілі для них вже придбані.
Триває модернізація лікувальних закладів обласного та районного рівнів, реалізація проектів розвитку високоспеціалізованих лікарень. Наймасштабніший соціальний проект для регіону, згідно з Планом, – розбудова та оснащення сучасним обладнанням Чернігівського обласного онкодиспансеру. Вже придбано медичний лінійний прискорювач і томограф, планується створення центру пересадки кісткового мозку.
Крім того, до плану включено створення лікарень інтенсивного лікування другого рівня в кожному з госпітальних округів.
Створення освітнього середовища Нової української школи, формування оптимальної мережі закладів освіти, зокрема, опорних шкіл та їх філій, професійне навчання відповідно до потреб ринку праці — завдання, передбачені Планом у галузі освіти.
У кожному районі, місті заплановано низку проектів з розбудови, ремонту та модернізації садочків і шкіл. Уже до кінця цього року відкриються 5 нових дитячих садочків на 422 місця. До вже діючих додадуться ще п’ять інклюзивно-ресурсних центрів.
Значна увага приділятиметься й розбудові культурного простору області, спортивної інфраструктури, модернізації житлово-комунального господарства, благоустрою населених пунктів – усім чинникам, з яких і складається якість життя населення.
– Ми усі бачимо, що реформа місцевого самоврядування дозволила територіям розвиватись. Тому План перспективного розвитку ми сприймаємо як реальну дорожню карту змін, – зазначив голова облдержадміністрації. – Наше завдання – за рахунок усіх можливих джерел реалізувати ці проекти, використавши той потенціал, що у нас є.
За матеріалами Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації