Сьогодні, 29 січня, на Чернігівщині на території Меморіального комплексу «Пам’яті Героїв Крут» відбувся пам’ятний захід до 102-ї річниці подвигу героїв першої російсько-української війни 1917-1918 років.
У заході взяли участь заступник голови обласної державної адміністрації Андрій Подорван, заступник голови обласної ради Арсен Дідур, голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович, сивочолі ветерани, школярі та студенти, курсанти і ліцеїсти, учасники вже сучасної російсько-української війни, матері загиблих воїнів в АТО/ООС, військовослужбовці Збройних Сил України, Національної гвардії, делегації з різних міст, районів, областей, представники політичних партій і громадських організацій, в тому числі й Чернігівського земляцтва.
– Ще зовсім молоді, але з абсолютним усвідомленням того, що вони хочуть бути вільними та незалежними, оборонці Крут стали на захист української державності. Їх героїзм, без перебільшення, – символ незламності українців, зазначив Андрій Подорван. – Таку ж силу духу та стійкість у цей самий день майже сто років потому виявили і наші сучасні герої, які у 2015 році відбили наступ ворога під Вуглегірськом. У 13-му мотопіхотному батальйоні, який вступив там у бій, переважно воювали бійці з Чернігівщини. Для декого з них це був останній бій. Ми низько вклоняємось їх подвигу та пишаємось ними.
Андрій Федорович також підкреслив, що незважаючи на втрати, бій під Крутами завершився перемогою війська УНР. Вона довела, що українці можуть успішно боротися і з противником, що переважає кількісно.
Арсен Дідур у своєму виступі зауважив: «Історія Української держави знає багато жертв в ім’я ідеї, але аналогічної Крутам не було. І п’ятигодинний бій українських студентів, які у нерівному бою рішуче дали відсіч більшовицькій армії, вже протягом ста двох років залишається національним символом для десятків поколінь борців за свободу та незалежність».
– Вшановуючи героїв Крут, варто не забувати уроків історії. Їх засвоєння має стати найбільшим виявом пошани полеглим оборонцям української державності, які бажали бачити рідну землю вільною від імперських пут і бути на ній повноправними господарями. А нині нам, щоб перемогти ворога, потрібна сильна, демократична та ефективна влада і міцна професійна армія, – наголосив Арсен Володимирович.
Голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович нагоосив, що участь студентів у бою під Крутами була свідомим вибором. Недарма ж крутянських героїв називають «першими кіборгами», порівнюючи із захисниками Донецького аеропорту.
Пам’ять усіх полеглих за свободу та незалежність Української держави учасники заходу вшанували хвилиною мовчання та покладанням квітів до Монументу. Відбулася заупокійна літія.
Тематична літературно-мистецька композиція була представлена для огляду учасниками заходу. Також усі охочі могли ознайомитися з виставкою «Блокпост пам’яті», присвяченою загиблим на сході України героям, та відвідати музейну експозицію Меморіального комплексу.
Валентина МОВЧАН