Перша ластівка 2020 року

Одним із завдань Благодійного фонду «Бібліотека альманаху «Вітряк» імені Василя Горленка» – є збереження фольклорно-етнографічної України і передача давніх народних традицій майбутнім поколінням. Це здійснюється поки що в межах одного– Талалаївського – району Чернігівської області. Але може бути культивованим у будь-який регіон України із зміненою чи більш розширеною програмою.

Нині, коли надзвичайно стрімко руйнуються тисячолітні традиції, має бути якийсь чинник, що не заважає цьому, а ці традиції акумулює. Не можна побудувати майбутнє, зруйнувавши минуле, побудувати стрімко – буквально за пару поколінь. І не можна завадити цьому. Ми є свідками того, як швидко перетнули наші кордони афро-американські стилі в танцях і музиці. Але ми є свідками й того, як національна естрада стала культурним надбанням України, потужним чинником у вихованні молодого покоління, як ця молодь відфільтровує кращі зарубіжні зразки. Відроджується й танцювальна національна традиція…

Збираючи матеріали для таких збірників, як перша ластівка року «НАША ДОЛЯ, НАША ПІСНЯ» (а це вже другий випуск з цієї серії), ми робимо і нам надають ще й відеозаписи виконання пісень цими колективами. Шкода, що більшість комп’ютерів зараз не обладнуються пристроями для читання CD чи DVD дисків, щоб до збірників додати й відповідні записи. Планується використання інші можливості, скажімо, YouTube. Пісня має лунати, а не лежати на полицях.

Але й тексти народних пісень, що співаються в регіонах, мають зберігатися. Свого часу збирачі народної творчості не всі зібрали. А якщо й зібрані, то не всі оприлюднені. Є варіанти текстів. Цікавий факт і поширення тієї чи іншої пісні по регіонах.

Структура збірника досить проста: передмова; історія створення ансамблю, його творча біографія; біографії кожного члена колективу; світлини з виступів; відзнаки за участь, за перемоги; репертуар і друковані й не друковані відгуки. Структура може змінюватися за наявністю чи відсутністю її частин.

Видання підготовлено вище названим фондом і видано за сприяння голови Прилуцького відділення Чернігівського земляцтва, лауреата премії імені Василя Горленка Павла Олександровича КРИВОНОСА. Йому за це особлива дяка!

Коли збігаються інтереси, коли відбувається дія на одному боці поля, тоді справді з’являється красивий і корисний продукт. У нас одне поле – це Чернігівщина, кожен її куток і закуток. Їх не можна залишати напризволяще. Адже хто знає, можливо, саме там знаходяться найбільші духовні цінності. І ми повинні їх знаходити, відроджувати й показувати всьому світові.

Іван ЗАБІЯКА, голова БФ «Бібліотека альманаху «Вітряк» імені Василя Горленка»

Опубліковано у Анонси, оголошення | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Одна відповідь на Перша ластівка 2020 року

  1. Анатолій Пінчук коментує:

    З великим задоволенням прочитав статтю Івана ЗАБІЯКИ «Перша ластівка 2020 року» про діяльність Благодійного фонду «Бібліотека альманаху «Вітряк» імені Василя Горленка».
    Видання книги Валентини Лизько НАША ДОЛЯ, НАША ПІСНЯ (автор і упорядник проєкту Іван Забіяка) – це черговий крок до збереження культурної спадщини України! Дуже цікава інформація про НАРОДНИЙ АМАТОРСЬКИЙ фольклорний ансамбль «Народні наспіви» смт Талалаївка.
    Та Іван Михайлович скромно промовчав, що минулого року теж була своя «перша ластівка» – на творчій зустрічі 12 квітня 2019 року в приміщенні Прилуцької музичної школи імені Левка Ревуцького Іван ЗАБІЯКА в числі інших книг презентував книгу Ганни Стопник ЖІНОЧИЙ ФОЛЬКЛОРНИЙ КОЛЕКТИВ «НАДВЕЧІР’Я» Староталалаївського сільського Будинку культури (автор і упорядник проєкту Іван Забіяка). Читайте про це тут: http://chz.org.ua/prezentatsiia-u-prylukakh/ (наша газета про це не пише…)
    Також хочу подякувати небайдужим людям, за сприяння яких ці книги побачили світ. А Івану Михайловичу побажати нових творчих досягнень, радості та задоволення від творчості!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.