9 лютого у приміщенні Чернігівського обласного музею імені Василя Тарновського відбулася довгоочікувана презентація нового фільму з циклу стрічок про Седнів «Седнів таємничий. Мандри мумій Лизогубів». Презентували фільм наукові співробітники Садиби родини Лизогубів, філії Чернігівського обласного історичного музею, та керівники відділень Товариства «Чернігівське земляцтво»: Чернігівського – Андрій Курданов та молодіжного – Валерій Демченко.
Фільм демонструє історичні матеріали, спогади місцевих жителів, дослідження істориків, краєзнавців про сакральний та дивовижний Седнів, усипальницю Лизогубів та таїнство мумій.
До початку перегляду кінострічки виступив Максим Блакитний, директор Чернігівського обласного історичного музею. У своєму виступі Максим Михайлович подякував авторам проекту Тетяні Луговській і Андрію Курданову, науковим співробітникам музею, та молодіжному відділенню Чернігівського земляцтва за активну і систематичну підтримку проектів музею.
Андрій Курданов, в.о. голови Чернігівського відділення, науковий співробітник обласного історичного музею, розповів присутнім як народилася ідея створити цикл фільмів про Седнів і як вона була втілена у життя та вкотре відзначив активну участь у проектах земляцької молоді.
Не зважаючи на значну тривалість стрічки перегляд її пролетів «майже на одному подиху». Розпочав обговорення керівник молодіжного відділення земляцтва Валерій Демченко. Він передав вітання від голови Ради земляцтва Віктора Ткаченка, подякував колективу музею за їх активну позицію і постійне прагнення до більшого та усім присутнім за їх внесок у збереження історичної спадщини рідного краю. Зокрема відзначив, що рівно сто років тому радянська влада варварським методом відкрила родинну усипальницю Лизогубів, а пізніше організовувала виставки їх мумій, щоб розвінчати, в тому числі, й церковні принципи вірування. Але, як показує нам історія, їм не вдавалося тоді зруйнувати нашу віру в Україну та її славетних синів і доньок, не вдається сьогодні та не вдасться в майбутньому.
Завершував виступи заступник директора музею Сергій Лаєвський. Він підкреслив увагу присутніх на певному символізмі та містичності, яка є і у сьогоднішній зустрічі. За споминами співробітників, саме на першому поверсі музею були виставлені мумії Лизогубів, коли деякі з них привезли до Чернігова. Можливо вони експонувалися саме у тій кімнаті, де й проводили презентацію.
У другій половині того ж дня фільм презентували у Седневі у приміщенні місцевої школи. На перегляд зібралося багато місцевих жителів, які дуже цікавляться історичними особливостями свого рідного містечка.
Валерій ДЕМЧЕНКО