Принцеса Анна на коні у Києві

У вересні 1973 року Київ прийняв чемпіонат Європи з кінного спорту. Взагалі цей чемпіонат мали провести в Москві, але Велику Британію на змаганнях представляла принцеса Анна, донька королеви Єлизавети ІІ та принца Філіпа Едінбургського – голови Федерації кінного спорту, який теж мав бути присутнім на чемпіонаті. У Москву члени Британської королівської сім`ї їхати категорично відмовились: мати принца Філіпа принцеса Аліса була небогою російської імператриці Олександри Федорівни, дружини Миколи ІІ, яку разом з чоловіком та дітьми розстріляли більшовики в 1918 році. Щоб не зірвати проведення чемпіонату в СРСР обрали Київ.

Для киян чемпіонат у вересні 1973 р. став справжньою подією: разом із батьком принцом Філіпом та коханим Марком Філіпсом до української столиці приїхала принцеса Анна, щоб взяти участь у змаганнях і захистити свій титул чемпіонки Європи.

Принц Філіп, як голова Федерації жив в одному з київських маєтків на вул.Липській. Принцеса з іншими членами делегації своєї країни оселилась в готелі «Москва» (нині готель «Україна»), де зазвичай розміщували іноземні делегації.

Справжнім шоком для киян стала поведінка Її високості – надзвичайно проста. Так, приїхавши на іподром, Анна пішла до конюшні і власноруч почала чистити та вичісували свого коня. У збірній СРСР це була робота конюхів, а не учасників змагань.

У дні змагань (іх було три) на змаганнях був аншлаг: всі хотіли побачити британську принцесу на коні. На жаль, після першого вдалого дня, другий день став невдалим для неї: перестрибуючи через одну з перепон, вона впала з коня. Тодішній міський голова Києва Володимир Гусєв згадував, що коли публіка заметушилася після падіння принцеси, її батько лише зауважив, що вона впала не вперше. Справді, Анна підвелася, обтрусилася і далі пішла сама. Як згадували очевидці, глядачі змагаль, наступного дня пісдя падіння Анна трималася з королівською витримкою: «На другий день після свого падіння на польових випробуваннях, принцеса трималася в сідлі впевнено, але вся щока була синя – це було видно нам з трибун».

Під враженням відомий український поет Іван Драч написав “Романс на іподромі”:

Прийшли у Київ лондонські тумани,
Закутали у сиве білий світ.
Скажи мені, чому мене туманиш,
Свій одхиляєш білоцвіт?
Принцесо Анно, королівно Ганно,
Яка ж нам честь – Ви сіли на коня
І рветься за призом бездоганно,
Аж Ваша наполохана рідня.
Ви шкереберть лицем у наш чорнозем –
Спіткнувся кінь, бо ж рвався напролом.
Зафіксував Ваш королівський розум
Отак це дивне місто над Дніпром.

Підготовлено для сторінки Кафедра нової та новітньої історії зарубіжних країн КНУ імені Тараса Шевченка за матеріалами медіа.

Кафедра нової та новітньої історії зарубіжних країн КНУ імені Тараса Шевченка

Опубліковано у Новини земляцьких об'єднань за кордоном. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.