Сьогодні у Європі та світі майже немає країн, які б не об’єдналися проти Росії через її війну проти України. Європа згуртувалася навколо України та прагне її підтримати в боротьбі з окупантами. Це можна порівняти з антигітлерівською коаліцією в роки Другої світової війни.
«Ми усвідомлюємо, наскільки це важливо, тому що Україна сьогодні бореться за весь світ», – сказав президент Асамблеї Республіки Косово Гляук Конюфца під час урочистостей на честь Дня Європи у Приштині.
Святкування відбулось у національній бібліотеці Косова за участі топ-політиків, дипломатів, журналістів та громадських діячів.
Учасники церемонії привітали започатковану урядом програму «Проживання в Косово для журналістів» (Journalists-in-Residence Kosovo). У її рамках 20 українських працівників медіа зможуть певний час жити в країні та залишатися у професії. Перша з них, Людмила Макей, працює в Приштині з 17 квітня.
Під час урочистого прийому було оголошено ім’я переможця щорічного конкурсу «Європеєць року». Цієї відзнаки удостоюють людей, чия діяльність просуває європейські ідеї та цінності. Цього разу лауреаткою стала Фахріє Хоті з невеличкого села Круша. Після Косівської війни в її селі залишилося вдовами близько 300 жінок.
Фахріє створила та очолила виробництво консервної продукції, яке сьогодні відоме під брендом «Жінки Круша». Щодня 50 працівниць наповнюють майже 700 пляшок айвару та солоних огірків, які потім продають по всій країні. Підприємство стало символом відродження, а історія Фахріє лягла в основу фільму «Щаслива жінка».
Привітав лауреатку Посол ЄС в Косово Томаш Шуньог.
Цікаво, що Косово, як і Україна, засвідчило своє прагнення до європейської інтеграції та очікує рішення щодо лібералізації візового режиму й ухвалення заявки про вступ до ЄС. Незважаючи на історичну схожість і спільне воєнне минуле та сьогодення, існує правова колізія в стосунках обох країн. Україна й досі не визнала державу Косово.
Людмила МАКЕЙ