Незважаючи на те, що за час війни Росія в рази збільшила виробництво боєприпасів і продовжує набирати в армію до 30 тисяч осіб на місяць, для організації великого наступу в Україні їй не вистачає ні того, ні іншого. Якщо Москва хоче переламати ситуацію на фронті, величезні втрати у живій силі та техніці доведеться компенсувати за рахунок мобілізації та закупівлі додаткових озброєнь в інших країнах, заявив високопоставлений представник НАТО.
Збройним силам України вдалося зупинити російські війська менш як за тиждень після їх вторгнення 10 травня до Харківської області. З того часу під Вовчанськом наступальники просунулися приблизно на 200 метрів. У Донбасі спроби захопити Часів Яр, що має стратегічне значення, тривають уже кілька місяців. Про якісь зрушення на Херсонському напрямку давно нічого не чути.
«Недоукомплектованим, недосвідченим підрозділам наказують рухатися вперед, щоб досягти нереалістичних цілей», – сказав журналістам представник НАТО на саміті альянсу (цитата з Reuters). Він додав:
«Щоб організувати справжню наступальну операцію, Росії, на нашу думку, доведеться забезпечити з [інших] країн значні постачання боєприпасів, крім тих, що вона вже отримує з Ірану та Північної Кореї. І Путіну доведеться оголосити нову масштабну мобілізацію».
Хоча українські війська теж зазнають великих втрат, вони значно зміцнили свої оборонні позиції, вважають у НАТО, ситуація у ЗСУ «покращується з кожним днем». Щоправда, і тут для масштабного наступу поки що не вистачає сил: на те, щоб збільшити запаси боєприпасів та чисельність армії, «піде якийсь час», сказав представник альянсу.
Президент України Володимир Зеленський у недавньому інтерв’ю Bloomberg назвав стан справ на фронті не глухим кутом, а проблемною ситуацією. «Тупик означає, що виходу немає. А проблему можна вирішити, якщо є воля та необхідні інструменти. Воля у нас є, а інструменти просто ще не прибули», — сказав він, маючи на увазі постачання західних озброєнь. Коли війська, які зараз уже краще укомплектовані, ніж ще кілька місяців тому, будуть озброєні у необхідній мірі, почнеться наступ, сказав президент.
На саміті НАТО Зеленський закликав не чекати листопада, коли на виборах у США визначиться наступний президент, а якнайшвидше забезпечити додаткову військову підтримку України та розширити російські території, по яких їй дозволено завдавати ударів західною зброєю, включивши до списку цілей авіабази.
За оцінкою експертів Королівського об’єднаного інституту оборонних досліджень (RUSI), з початку війни Росія значно наростила виробництво зброї. Наприклад, випуск 152-міліметрових снарядів збільшився у 5,3 раза, снарядів для реактивних систем залпового вогню «Град» — у 15,2 раза, крилатих ракет Х-101, які найактивніше використовуються в Україні, — у 7,5 раза. У НАТО вважають, що військова економіка Росії зможе працювати ще 3-4 роки, тому, за словами представника альянсу, «ми всі дуже добре розуміємо, що маємо бути готові підтримувати Україну ще довгий час після 2025 року».
Путін «як і раніше вважає, що час на його боці», і тому готовий нести «справді приголомшливі втрати у живій силі»; це можливо завдяки тому, що Росія продовжує набирати в армію близько 30 тисяч осіб на місяць, сказав представник НАТО.
Але для захоплення нових територій цих сил недостатньо, адже на полях битв російська армія зазнає порівнянних втрат. Так, у травні, за оцінками західних військових, вона втрачала, в середньому, близько 1000 осіб на день убитими та пораненими, причому британська розвідка називала навіть цифру 1200 осіб.
Нестачу солдатів зазначають не лише фахівці НАТО, а й російські z-автори. В армії служать люди «у напівінвалідних станах», розповів канал «Філолог у засідці», пояснивши причину, через яку на фронті потрібні каліки: «надлишкові втрати» у частинах, які ведуть «активні бойові дії». «Звідси зростає практика дострокового повернення людей на передок за принципом усі, хто може хоч якось тримати зброю. Цілком закономірно, що така практика ніяк не сприяє підвищенню ефективності бойової роботи та мотивації особового складу», — йдеться у повідомленні каналу.
З цих причин російська армія навряд чи здатна домогтися значних територіальних придбань, розповіли The New York Times американські чиновники, які мають секретну розвідувальну, військову та дипломатичну інформацію. За їхніми словами, проблеми у російській армії суттєво змінили динаміку військових дій. Навесні повідомлялося, що завданням нової операції може стати не лише створення санітарної зони вздовж кордону з метою зупинити нальоти українських безпілотників на російські області (встановити таку зону зажадав Путін), а й оточення Харкова з його осадою.
Потім Путін заявив, що взяття Харкова не планується. Його прес-секретар Дмитро Пєсков сказав у середу, що створення прикордонної зони безпеки «займе час». Це тривалий процес, «робота у цьому напрямі ведеться», заявив Пєсков. 16 червня він казав, що «ця робота не припиниться», доки Білгородська область не буде у безпеці.
У Вашингтоні тепер вважають, що ситуація на фронті може змінитися, тільки якщо Росія перегляне стратегію, наприклад, оголосить нову мобілізацію або змінить підхід до підготовки та використання солдатів на полі бою.
Джерело: The Moscow Times
Видання The Moscow Times у Росії оголосили «небажаною організацією»
Про це йдеться на сайті Генпрокуратури Росії. Раніше цей ЗМІ також було включено до реєстру «іноземних агентів».
Прокуратура стверджує, що роботу видання, зареєстрованого в Нідерландах, «спрямовано на дискредитацію рішень керівництва Російської Федерації як у зовнішній, так і внутрішній політиці».
Також у відомстві заявили, що The Moscow Times «на постійній основі взаємодіє з іноземними НУО», які визнані в Росії «небажаними». Йдеться про Meduza Project, «Важливі історії», Радіо Свобода та The Insider.
Доступ до сайту The Moscow Times у Росії раніше був заблокований Роскомнаглядом.