Навряд чи випадково президент Росії Володимир Путін з’явився в Ірані лише через кілька днів після того, як президент США Джо Байден зміцнював альянси США на Близькому Сході.
Візит російського лідера був чітким знаком того, що Москва також має друзів у регіоні – і вона в змозі завдати шкоди інтересам США. То чи варто хвилюватися Вашингтону? Візит, під час якого Путін, президент Ірану Ебрагім Раїсі та інший відвідувач, президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган, сприймають у США ознаку того, що ізоляція Росії є настільки гострою, що Путін шукає друзів.
Цей візит, перший Путіна поза межами колишнього Радянського Союзу після вторгнення в Україну, нагадує його довоєнну поїздку до Китаю, яка викликала попередження (ймовірно, надмірні), що дві держави можуть об’єднатися на антиамериканському фронті. Спекуляції про те, чи сподобалося Китаю, що його асоціюють від початку з катастрофічним маршем Путіна в Україну, тепер забарвлюють погляди на візит Путіна до Тегерана.
«Я вважаю, що найважливішим аспектом цього було те, куди він не поїхав — наприклад, у Пекін», — сказав колишній директор національної розвідки Джеймс Клеппер в ефірі CNN. «Тож він змушений відвідати іншу державу-ізгоя, щоб зробити фотографію з усмішкою. І я не думаю, що це дуже важливо». (Путін справді отримав набагато сильнішу підтримку свого вторгнення від Раїсі та верховного лідера Ірану аятолли Алі Хаменеї, ніж досі отримав від Китаю).
Є також скептицизм щодо того, як довго триватиме вісь Росія-Іран, враховуючи, що вони є конкурентами в сфері енергетики та сировини. Проте обидві сторони мають одну велику спільну рису — бажання перешкодити Вашингтону. Нещодавно США попередили, що Іран постачатиме Росії безпілотники для використання в Україні, що є потенційно важливою бойовою розробкою. Дві держави, відключені від глобальної фінансової системи, також можуть допомогти одна одній уникнути санкцій.
Найскладнішим кутом ірано-російської дружби для США можуть бути зупинені переговори про відновлення іранської ядерної угоди 2015 року. Кремль давно вважався прохолодним до ідеї ядерної зброї Ірану, оскільки це могло б спровокувати регіональну гонку озброєнь, що могло б зменшити тактичну перевагу, яку дає його власний атомний арсенал. Але він також має рушійне бажання створити кризу для Білого дому. Ядерні переговори пропонують чудову можливість для цього.
Стівен КОЛЛІНСОН, Кейтлін ХУ та ШЕЛБІ РОУЗ, CNN