Громадам-форпостам, які розташовані вздовж ворожого кордону та на лінії бойового зіткнення, допомагатимуть більш спроможні регіони. Меморандуми про співпрацю в межах національного проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» вже підписали шість громад Чернігівської області.
Так, Новгород-Сіверській та Сновській громадам підставить плече Київщина – Яготинська та Бориспільська ТГ відповідно. Городнянській і Чернігівській громадам допомагатиме Полтавщина – Пирятинська і Полтавська громади. Семенівська громада співпрацюватиме з Бершадською, що на Вінниччині, а Корюківська – із Золотоніською громадою Черкаської області.
«Регіони-партнери допомагатимуть нам, зокрема, із відновленням. І це дуже важливо для Чернігівщини. Я зараз кажу про ремонт пошкодженого житла, лікарень і закладів освіти. Наступне – це допомога з обладнанням, яке підсилить енергонезалежність, а ще – допомога з ліками і засобами гігієни. Серед іншого, будемо залучати молодь до співпраці. У планах – спортивні змагання, обмін досвідом, екскурсії, культурні заходи тощо», – розповів начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус.
Загалом робота між громадами вестиметься за трьома напрямами: поточні ремонти житлової та соціальної інфраструктури, спільні культурно-освітні заходи, а також гуманітарна підтримка.
Приміром, Золотоніська громада допоможе з поточним ремонтом у Перелюбському ліцеї Корюківської ТГ, Бориспільська міська рада – з відновленням водопостачання у Сновську, Пирятинська ТГ – з будматеріалами для ремонту житла у Городянській, Бершадська ТГ – з ремонтом вікон у лікарні Семенівки. Водночас Полтава планує виїзди аварійно-будівельних бригад до Чернігова у критично важливих ситуаціях.
Як гуманітарну допомогу передаватимуть медикаменти, засоби гігієни та генератори.
Партнерство громад передбачає низку культурно-освітніх заходів: організацію відпочинку та оздоровлення дітей, обмін досвідом у бібліотечній та музейній справі, роботі з реєстрами, впровадженні соціальних послуг тощо, посилення реалізації ветеранської політики через навчання і стажування, фахові та психологічні консультації педагогів, проведення спортивних змагань та інше.
Національний проєкт «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» координує Міністерство розвитку громад та територій України. Ініціатива об’єднала навколо себе вже понад сотню громад, підписано більш ніж 50 меморандумів про двосторонні партнерства.
«Кожна тилова громада може стати партнером для прифронтового населеного пункту. Наша спільна мета — допомогти це реалізувати. Закликаю громади долучатися до ініціативи та стати партнерами для тих, хто цього потребує найбільше. Пліч-о-пліч ми не лише відновлюємо пошкоджені населені пункти, а й формуємо міцні горизонтальні зв’язки між громадами. Згуртованість – наша сила», – наголосив Віцепрем’єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба під час виступу на засіданні Конгресу місцевих та регіональних влад.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації