Слова цієї народної мудрості без перебільшення можна віднести до Михайла Григоровича Карпенка – сина фронтовика-інваліда та колгоспниці. Народився він 6 липня 1946 року у селі Бондарі Козелецького району, які були чернігівською глибинкою. Але йому поталанило з батьками Григорієм Єрастовичем і мамою Тетяною Костянтинівною, які через труднощі того часу були хоч і малоосвіченими, але мудрими людьми. Вони у труді та в пошані, згідно з традиціями українського народу, виховували чотирьох своїх дітей.
Своїм життєвим успіхом Михайло Григорович також завдячує й учителям Бондарівської семирічної школи, де навчання він розпочав у 1951 році, а документ про освіту у 1959 році отримав у школі села Пархимів. Туди переселили родину батьків, як і інших жителів Бондарів. Бо на місці села облаштували військовий полігон.
Потім були незабутні роки навчання у Остерському будівельному технікумі, останній рік – заочно. Згідно з урядовою постановою, всіх студентів останніх курсів направляли на новобудови. Тому свою діяльність Михайло Карпенко розпочав у 1963 році в БМУ-39 БМТ № 3 в якості муляра, а згодом – дублера майстра на одній з найбільших новобудов Союзу – заводі порошкової металургії.
Вищу освіту із 1967 по 1973 рік він здобував на вечірньому відділенні Київського будівельного інституту. Після його закінчення у 1973-1974 роках була служба в арміїї. Із 1974 по 1983 роки – інженер ПОР, майстер, виконроб, старший виконроб СБМУ-38 комбінату «Київпромбуд».
У 1983 – 1985 роках працював майстром на будмайданчиках у Лівії, споруджуючи цивільні та військові об’єкти. Після повернення у Радянський Союз, із 1985 по 1992 роки трудився виконробом, заступником начальника управління СБМУ – 6 тресту «Броварипромжитлобуд».
Брав активну участь у розбудові міста Бровари – споруджував житлові об’єкти, об’єкти інженерної інфраструктури, соціальної сфери. Зокрема, заводи порошкової металургії, алюмінієвих будівельних конструкцій, легкоатлетичний манеж тощо.
Михайло Григорович проявив себе здібним керівником і у банківській сфері, працюючи на різних посадах із 1992 по 2008 роки, у тому числі й керівником відділення АКБ «Відродження» та АКБ «Київ» – директором філії.
Перебуваючи на заслуженому відпочинку, член Чернігівського земляцтва Михайло Карпенко веде велику громадську роботу. У 2003 році за його особистою ініціативою було створено «Громадську організацію ветеранів-будівельників» міста Бровари, де він був першим заступником, а з 2014 року – головою правління громадської організації.
Людмила ОРІШКО