За роки незалежності майже 40 тисяч українських військовослужбовців стали учасниками багатьох миротворчих місій.
Але за часів Радянського Союзу найбільш масштабною та трагічною була війна в Афганістані, яка тривала понад 9 років — з 25 грудня 1979-го по 15 лютого 1989-го.
Це історія, яка написана кров’ю солдатів і сльозами матерів. Покоління, обпалене її вогнем, як ніхто, засвоїло військові та моральні уроки тієї трагічної афганської війни. Тому 15 лютого 1989 року для багатьох став днем, коли закінчився рахунок втратам наших солдатів. Саме в цей день щорічно в Україні вшановують воїнів-інтернаціоналістів. Цьогоріч дата особлива, адже з моменту закінчення війни минуло 30 років.
З цієї нагоди в Чернігові відбулись урочисті заходи. Розпочались вони з покладання квітів до меморіальних стел чернігівцям, які загинули в ході проведення антитерористичної операції та операції об’єднаних сил у Донецькій і Луганській областях, та героям Небесної Сотні. Адже понад три тисячі афганців та їх нащадків постали на захист демократичних цінностей на Майдані під час Революції Гідності, близько 120 тисяч захищали й продовжують захищати цілісність та незалежність нашої країни на сході. На превеликий жаль, Чернігівщина втратила 160 кращих своїх синів. Серед загиблих — афганці з Прилуччини: заступник голови Української спілки ветеранів Афганістану, командир Афганської сотні під час Революції Гідності Олег Міхнюк та член обласної Спілки ветеранів Афганістану Віктор Маслов.
Продовжилися заходи біля Пам’ятного знаку чернігівцям – воїнам-інтернаціоналістам. До мітингу долучилися ветерани Афганістану, військовослужбовці частин, що дислокуються у Чернігові, а також представники органів влади та громадськості. Серед учасників — голова Чернігівської облдержадміністрації Олександр Мисник, перший заступник голови облради Валентин Мельничук та Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко.
Олександр Мисник, голова Чернігівської ОДА: «Воїни-афганці заклали ті бойові традиції, які стали нам у нагоді, коли прийшов час боронити і Україну: вони стояли у перших рядах під час Революції Гідності, а також першими поїхали на Донбас, коли російський ворог перетнув наші кордони зі зброєю. Дякую вам за вашу активну громадянську позицію, за небайдужість у розбудові країни, за силу духу і патріотизм».
До своїх військових побратимів з промовою звернувся голова Чернігівського обласного відділення Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) Олександр Соколов.
Присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять тих, хто загинув та пропав безвісти при виконанні військового обов’язку на території Афганістану, та поклали квіти до Пам’ятного знаку.
Усього ж під час боїв на території Демократичної Республіки Афганістан загинули 3280 вихідців з України, 118 з них – уродженці Чернігівщини.
За матеріалами Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації