Сьогодні в Україні вшановують пам’ять жертв політичних репресій – наших співвітчизників, які були закатовані та вбиті радянським тоталітарним режимом.
З метою знищення будь-якого вільнодумства, залякування населення та формування у нього страху перед державою протягом 1937 – 1938 років у СРСР за політичними звинуваченнями заарештовано близько двох мільйонів осіб. Майже третину з них було страчено. Вироки вирізнялися особливою жорстокістю. Переважна більшість звинувачень була сфальсифікована.
За висновками дослідників, кількість заарештованих в Україні у часи «Великого терору» у 1937-1938 роках перевищує 290 тисяч осіб. А на Чернігівщині лише протягом 1937 року було репресовано майже 9 тисяч осіб.
Щоб виконати й перевиконати встановлені плани, органи НКВС заарештовували й передавали на розгляд спеціально утворених «оперативних трійок» справи людей різних професій та походження. Так, жертвами стали ті, хто воював у підрозділах Симона Петлюри, Української галицької армії та гетьмана Павла Скоропадського, були розкуркулені, народилися у дворянській родині або ж чиї батьки були священиками. Ще одна категорія жертв – представники дореволюційної інтелігенції з університетською освітою, які негативно ставилися до нової влади та критикували її.
До Дня пам’яті жертв політичних репресій та 80-х роковин «Великого терору» у Державному архіві Чернігівської області експонується фотодокументальна виставка «Великий терор: документи свідчать», на якій представлені матеріали, що довгий час були засекречені.
Частина презентованих першоджерел вже відомі науковцям, краєзнавцям та співробітникам музеїв. Зокрема архівно-слідчі справи Степана Баран-Бутовича та Павла Федоренка. Більшу частину експозиції широкому загалу представлено вперше. Це архівно-слідчі справи громадян Чернігівщини: Тимофія Трегубова, Івана Титаренка, Олени Вронської, Йосипа Верховинця-Костева, Віктора Кринського та Болеслава Катковського. Всі вони стали жертвами тоталітарного режиму і реабілітовані в роки вже незалежної України. Загалом на зберіганні в Держархіві перебуває 12436 архівно-слідчих справ.
Усі, хто цікавиться історією України, протягом місяця можуть оглянути цю виставку. Відвідувачі матимуть змогу ознайомитися з долями постраждалих людей через призму документів: різних постанов, ордерів на проведення обшуку, анкет арештованих, протоколів допитів тощо. До уваги представлені й особисте листування, щоденники, нотатки статей тощо.
За матеріалами Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації