22 червня 1898 року народився один з найвідоміших письменників XX століття Еріх Марія Ремарк (при народженні — Еріх Пауль Ремарк ), автор романів «На Західному фронті без змін», «Три товариші», «Тріумфальна арка», «Тіні в раю», «Чорний обеліск» та багатьох інших, насичених яскравими образами, життєвими спостереженнями та мудрими думками, частина з яких стала афоризмами. «Важко знайти слова, коли дійсно є що сказати», – вважав він. І водночас саме він якраз умів їх знайти. Та ще й такі, що назавжди запам’ятовуються після прочитання його творів.
Найвідоміший антивоєнний роман Ремарка «На Західному фронті без змін», опублікований в 1929 році, одразу став сенсацією та бестселером. За перший рік було продано 1,5 млн примірників роману, його переклали іноземними мовами, і через рік в Голлівуді за його мотивами уродженець України Лев Мільштейн (Льюїс Майлстоун) зняв однойменний фільм, що здобув «Оскар».
Чималі прибутки від публікації та екранізації роману дозволили автору Ремаркові створити свою колекцію полотен Сезанна, Ван Гога, Ренуара, Гогена. Водночас саме цей роман приніс Ремарку не лише славу і гроші, а й чималі проблеми. Її антивоєнний настрій обурив Гітлера і його прибічників. Тож коли в 1931 році Ремарка номінували на Нобелівську премію, спротив політичних сил Німеччини сягнув апогею та почалася кампанія цькування Ремарка за антипатріотизм: Гітлер оголосив його євреєм (на підставі того, що, якщо читати прізвище письменника з кінця, вийде «Крамер»). Зрештою в 1933 році Ремарк був змушений поспіхом виїхати до Швейцарії, а звідти – до США.
«Якщо хочеш щось зробити, ніколи не питай про наслідки. Інакше так нічого і не зробиш», – стверджував письменник.
Кафедра нової та новітньої історії зарубіжних країн Київського національного університету імені Тараса Шевченка