ТАЙПЕЙ, 2 вересня (Reuters). Якщо претензії Китаю на Тайвань стосуються територіальної цілісності, то він також повинен повернути землі Росії, підписані останньою китайською династією в 19 столітті, заявив президент Тайваню Лай Чін Те в інтерв’ю виданню Taiwanese.
Китай розглядає демократично керований Тайвань як свою власну територію і ніколи не відмовлявся від застосування сили, щоб поставити острів під свій контроль. Уряд Тайваню відкидає ці заяви, заявляючи, що лише жителі острова можуть вирішувати своє майбутнє.
Виступаючи в інтерв’ю тайванській телевізійній станції, яке транслювалося пізно в неділю, Лай, якого Китай називає «сепаратистом», згадав про Айгунський договір 1858 року, за яким Китай підписав величезну ділянку землі на території сучасної Росії на далекому сході до Російськоі імперіі, утворюючи більшу частину сучасного кордону вздовж річки Амур.
Династія Цин у Китаї, яка тоді була в стані остаточного занепаду, спочатку відмовилася ратифікувати договір, але два роки потому він був підтверджений Пекінською конвенцією, однією з тих, які Китай називає «нерівними» договорами з іноземними державами в 19 столітті.
«Намір Китаю напасти на Тайвань і анексувати його не через те, що говорить чи робить будь-яка особа чи політична партія на Тайвані. Китай хоче анексувати Тайвань не заради територіальної цілісності», – сказав Лай.
«Якщо це заради територіальної цілісності, чому б йому не повернути землі, окуповані Росією, які були підписані в Айгунському договорі? Росія зараз у найслабшому стані?» — додав він.
«Айгунський договір, підписаний під час Цин — ви можете просити Росію (повернути землю), але не просите. Тому очевидно, що вони не хочуть вторгатися в Тайвань з територіальних міркувань».
Управління Китаю у справах Тайваню не відразу відповіло на запит про коментар. Уряд Китаю стверджує, що Тайвань був територією Китаю з давніх часів.
Цин підписав Тайвань Японії в 1895 році в іншому «нерівному» договорі, а в 1945 році наприкінці Другої світової війни його було передано уряду Республіки Китай, яка через чотири роки втекла на Тайвань після поразки у громадянській війні з комуністами Китаю Мао Цзедуна.
Лай сказав, що Китай справді хоче зробити зі своїми планами щодо Тайваню змінити заснований на правилах міжнародний порядок.
«Він хоче досягти гегемонії на міжнародному просторі, у західній частині Тихого океану — це її справжня мета».
———-
TAIPEI, Sept 2 (Reuters) – If China’s claims on Taiwan are about territorial integrity then it should also take back land from Russia signed over by the last Chinese dynasty in the 19th century, Taiwan President Lai Ching-te said in an interview with Taiwanese media.
China views democratically governed Taiwan as its own territory and has never renounced the use of force to bring the island under its control. Taiwan’s government rejects those claims, saying only the island’s people can decide their future.
Speaking in an interview with a Taiwanese television station broadcast late on Sunday, Lai, who China calls a “separatist”, brought up the 1858 Treaty of Aigun in which China signed over a vast tract of land in what is now Russia’s far east to the Russian empire, forming much of the present day border along the Amur River.
China’s Qing dynasty, then in terminal decline, originally refused to ratify the treaty but it was affirmed two years later in the Convention of Peking, one of what China refers to as the “unequal” treaties with foreign powers in the 19th Century.
“China’s intention to attack and annex Taiwan is not because of what any one person or political party in Taiwan says or does. It is not for the sake of territorial integrity that China wants to annex Taiwan,” Lai said.
“If it is for the sake of territorial integrity, why doesn’t it take back the lands occupied by Russia that were signed over in the Treaty of Aigun? Russia is now at its weakest right?” he added.
“The Treaty of Aigun signed during the Qing – you can ask Russia (for the land back) but you don’t. So it’s obvious they don’t want to invade Taiwan for territorial reasons.”
China’s Taiwan Affairs Office did not immediately respond to a request for comment. China’s government says Taiwan has been Chinese territory since ancient times.
The Qing signed over Taiwan to Japan in 1895 in another “unequal” treaty, and in 1945 at the end of World War Two it was handed over to the Republic of China government, which four years later fled to Taiwan after losing a civil war with Mao Zedong’s communists.
Lai said that what China really wants to do with its designs on Taiwan is to change the rules-based international order.
«It wants to achieve hegemony in the international area, in the Western Pacific – that is it’s real aim.”
Джерело / Source: Reuters
Детальніше / More details: https://www.reuters.com/world/asia-pacific/if-china-wants-taiwan-it-should-also-take-back-land-russia-president-says-2024-09-02/
ІНША ДУМКА
Зелений Клин, а не китайські землі!
Президент Тайваню Лай Чін-те закликав офіційний Пекін забрати власні «історичні землі» у росії, перш ніж нападати на острівну державу. Мова йде про Приамур’я з Владивостоком включно, який у китайців досі зветься Хайшюньвей.
Зокрема, Лай Чін-те згадав про Айгунський договір 1858 року, за яким Китай передав російській імперії територію на нинішньому далекому сході рф, утворивши більшу частину сучасного кордону вздовж річки Амур.
І українські коментатори вже радісно з ним погоджуються на чолі з Оксаною Забужко – мовляв, Тайвань нагадує Китаю про китайські таки землі, які варто забрати в ослабленої Московії.
Так то воно та трошечки не так. Це правда, що Китай, навіть коли Мао Цзедун дружив з Йосипом Сталіним, визнає з Московією тільки один договір – Нерчинський, який уклав, до речі, наш сіверський гетьман Дем’ян Ігнатович, прозиваний московитами Многогрішним. Він був туди засланий і від імені Московії уклав такий договір, бо московити були тупі і не мали голів для якісних переговорів, хоча формально його підписав Фьодор Головін з китайською династією Цін. До речі, цікаво, що договір був укладений латиною, російською та маньчжурською мовами, до того ж – примірник російською вважається зниклим… Може тому, що був невигідний Москві?
Але з того часу – від першого політичного засланця Дем’яна Ігнатовича, родом коропця, українці освоїли Далекий Схід, не китайці. Не варто перераховувати все, нашими предками добровільно (переселенцями) і примусово (каторжниками) там зроблене. Скажу лишень, що Чернігівка, Переяславка та маса інших сіл і містечок мають невипадково українські назви, які нагадують про матірну землю. Там у час розпаду Російської імперії була і Далекосхідна Українська Республіка, знищена московськими большевиками. Там у наш час навіть парафії української Церкви відкривалися…
І оце все ми з оплесками дурноверхими згодні віддати китайцям? У час глобалізації, коли країни стають хуторами при битій дорозі.
Та й потім – ну що за авторитет Тайвань, колись Формоза? Уламок китайської державності, свого часу непідкорений китайськими комуністами. Тайвань якраз і є хутором з напівпровідниками, а не глобальним гравцем, яким нині несподівано для всіх стала воююча Україна.
Значно далекоглядніші за тайванців японці – вони не тільки до нищівного голоду 1933 року тримали у своєму МЗС український відділ, але й тепер недавно заявили, що про долю Далекого Сходу треба домовлятися з українцями.
PS Я від імені чернігівської «Просвіти» запропонував одну з вулиць Чернігова назвати вулицею Зеленого Клину в пам’ять про численних переселенців з Чернігівщини. І до речі, главою уряду Далекосхідної Української Республіки був таки наш земляк Юрій Глушко-Мова! Родом із Нової Басані на Бобровиччині – а чи є там вулиця його імені?!
Василь ЧЕПУРНИЙ