З метою вшанування громадян, які виконували військовий обов’язок на території інших держав, сприяння поліпшенню соціального захисту таких громадян, їх сімей та з нагоди 25-ї річниці виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан указом Президента України від 12 червня 2013 року №329/2013 «Про проведення в 2014 році в Україні Року учасників бойових дій на території інших держав», 2014 рік був оголошений Роком учасників бойових дій на території інших держав.
Зараз в Україні проживає 270 тисяч чоловік з тих, хто приймав участь в бойових діях на території інших країн. 15 лютого 2014 року виповнилось 25 років з часу виведення військ колишнього СРСР з республіки Афганістан, в бойових діях на території якого приймало участь 160 тисяч солдат і офіцерів родом з України. Ця війна забрала життя 3280 наших співвітчизників, понад 8000 отримали поранення, більше шести тисяч стали інвалідами. І про саму війну в Афганістані, і про участь радянських солдатів та офіцерів в інших війнах СРСР інформація замовчувалась і приховувалась протягом багатьох років. 2014 рік знаменний ще й тим, що це рік 70-річчя визволення України від нацистських загарбників у Другій світовій війні. Для тих, уже небагатьох, учасників боїв за Україну прикро, образливо та незрозуміло, чому вони, їхні діти і онуки, в очах Російської Федерації стали фашистами і окупантами на своїй рідній землі. Окупант – це той, хто захоплює територію іншої держави. Як армія Російської Федерації не може бути окупантом в Ростові, так і українська армія не може бути окупантом у Донецьку чи Луганську. Події 2014 року, агресія з боку Російської Федерації, змусила по-іншому подивитися на участь українців у війнах СРСР після Другої світової війни. Переосмислити історії СРСР і України.
Впродовж 2014 року на сторінках газети «Отчий поріг» та офіційного сайту земляцтва неодноразово публікувалися матеріали багатьох земляків-учасників бойових дій на території інших держав, в яких висловлювалося їх ставлення до воєн. І думка в них єдина – війна нікому не потрібна. Однак, учасники бойових дій заслуговують на пошану та поліпшення соціального захисту.
Сергій КОВТУН, полковник запасу, учасник бойових дій