ЗЕМЛЯЦЬКА ТОЛОКА У ПИРОГОВІ

Земляцька толока у Пирогові: коли любов до Батьківщини проявляється в дії

12 квітня 2025 року територія Національного музею народної архітектури та побуту України в Пирогові, ожила не лише весняним сонцем, а й живою енергією спільної праці. Саме цього дня відбулася традиційна загальноземляцька толока — щорічне прибирання біля садиб кожної з областей України.
Земляцький рух зародився ще у 1995 році. До 2000-го вже всі 26 регіонів України мали свої представництва у столиці. А от Всеукраїнська толока бере початок ще з 2003 року, коли перший такий захід організувало Івано-Франківське земляцтво на чолі з Ларисою Гриджук. І кожного року в Пирогові, серед мальовничих хат і садиб, оживає цей зв’язок між поколіннями, минулим і майбутнім.
Захід об’єднав представників з усіх куточків країни. Учасники з Вінниччини, Донеччини, Житомирщини, Дніпропетровщини, Закарпаття, Івано-Франківщини, Херсонщини, Черкащини, Рівненщини, Хмельниччини, Запоріжжя, Буковини, Львівщини, Волині, Тернопільщини та інших регіонів дружно працювали на впорядкуванні садиб. Роботи вистачило кожному. Але найголовніше — відчувалась щира атмосфера співпраці, взаємопідтримки та любові до своєї землі.
Найчисленнішою була делегація Чернігівського земляцтва, яка активно працювала біля своєї автентичної садиби. Під духовним гаслом любові до рідного краю, земляки з Ніжина, Ічні, Носівки, Козельця, Новгород-Сіверського, Семенівки, Прилук, Сновська, Куликівки, Коропа, Городні, Мени, Бобровиці, Бахмача, Борзни, Ріпок взялися за впорядкування садиби з села Калюжниці. Не обмежилися лише нею — допомогли і на інших локаціях.
– Десант наших чоловіків працював ще й на інших локаціях – розповідає відповідальний секретар Товариства Людмила Орішко. – В експозиції музею «Полісся» обкопали 50 дерев, прибрали територію. А наші дівчата навели лад в стародавньому храмі Святого Миколая, який вважається першим гарнізонним храмом Православної церкви України. Допомогли і сусідам із Сумщини, побілили дерева. Долучились також і до прибирання на локації Херсонської області.
Генеральна директорка музею Оксана Повякель щиро подякувала кожному учаснику:
– Спільна праця єднає. Ми не просто впорядковуємо простір – ми вшановуємо спадщину, дбаємо про коріння, яке живить націю. Ви вкладаєте не просто час і зусилля, а часточку душі у ці садиби, які є дзеркалом культури кожного регіону.
— Земляцький рух і, зокрема, ця толока — не просто про впорядкування територій, — говорить Віктор Ткаченко, Голова Громадської Спілки «Асоціація земляцьких організацій «Рада земляцтв областей та регіонів України» — Це про зв’язок поколінь, про повагу до коріння. Земляцтва — це спільноти людей, в серцях яких живе любов до своєї малої Батьківщини. Ця любов — це перший крок до справжнього патріотизму. Як можна любити країну, не плекаючи свого коріння?
Ці слова підтримав і Валерій Демченко, Голова Ради ГО «Товариство «Чернігівське земляцтво»:
— Наше земляцтво — це міст між Чернігівщиною та Києвом. Це спільнота людей різних професій і світоглядів, яких єднає любов до рідного краю. Ми не лише зберігаємо традиції, а й активно втілюємо культурні, освітні, економічні ініціативи. Особливу подяку висловлюю очільникам регіональних відділень за їхню працю та натхнення.
Серед тих, кому адресовано подяку — Сергій Охонько (Ніжинщина), Павло Кривонос (Прилуччина), Станіслав Довгий (Менщина), Микола Вощевський (Ічнянщина), Борис Чуян (Куликівщина), Сергій Граб (Ріпкинщина), Сергій Марущенко (Семенівщина), Андрій Пінчук (Бобровиччина), Віктор Скоренко (Борзнянщина), Михайло Гриценко (Козелеччина), Микола Засульський (Новгород-Сіверщина), Лариса Моцар (Сновщина), Григорій Шкребель (Носівщина), Володимир Буглак (Коропщина), Олександр Пухкал (Бахмаччина), Микола Богдан (Городнянщина), голова молодіжного крила — Ольга Жадько, а також голова ветеранського відділення Сергій Кудін. Толока — це не просто прибирання. Це акт єднання. Це зустріч із собою, зі спогадами, з ідентичністю. І поки живе така традиція — жива й Україна.

Наталія РУЛЬОВА
Ніжинське відділення, газета “Ніжинський вісник”


   

Опубліковано у Загальні заходи, Культурна спадщина, У відділенях. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються дані ваших коментарів.