25 листопада виповниться 64 роки з дня смерті режисера Олександра Довженка. Яким був той день 25 листопада 1956 року? Таким, як і цьогоріч – нехолодним і сірим, і від того відчуття дому та його затишку поглиблювалося, а людина поряд викликала тепло і розділеність.
Так принаймні писала дружина режисера Юлія Солнцева:
«Какая была погода в этот день? Утра я не помню, но потом, по-моему, было не холодно в нашем саду в Переделкино. Какая тишина в нашем бревенчатом доме со сволоком. Мы лежали на тахте, покрытой закарпатским ковром, и долго смотрели в глаза друг другу, в молчании. О чем мы думали? О разном и об одном. Разве мы знали, разве мы могли подумать, что сегодня в 11 часов вечера одного из нас не станет…»
А потім Довженку стало погано. Солнцева намагалася допомогти простими та досі дієвими засобами – гріти руки в гарячій воді, давала ліки. Марно. Режисерові стає гірше й гірше. Зрештою – поїздка в Москву, виклик лікаря, швидкої… Але вже ніщо не допомогало і не допомогло б – день Відходу, як і день Приходу, визначає Господь.
25 листопада об 23:40 перестало битися серце великої Людини з великим даром бачити світ як неймовірну, глибоку та надскладну кінокартину, поставлену і зняту Богом.
Цими днями ми згадуємо Олександра Довженка не лише як майстра з геніальним чуттям бачити красиве та потворне цього світу в цілісному філософському розумінні Божого діяння, а й як просту людину, якій не було дано, як і кожному з нас, безсмертя. Проте він спромігся дотягнутися до нього через своє нефальшиве і чисте мистецтво.
***
На жаль, не можемо нині повноцінно спілкуватися з Вами у зв’язку з пандемією та призупиненням всіх масових заходів, але навіть в таких умовах сьогодення не припиняємо своєї діяльності і, тим більше, можливостей віртуальної співпраці.
А отже повідомляємо наступне.
З 25 листопада в залі № 2 нашого музею діятиме виставка малярських робіт художників, які увічнили образ режисера на полотні, а саме Василя Онуфрійчука, Мар’яна Маловського, Григорія Шишка та сосничанина Бориса Дворника. Всі роботи були подаровані музею у період з 60-х по 2006-й роки. На них можна побачити і молодого Довженка, і вже зрілого митця, а також вигляд робочого кабінету Олександра Петровича в його московській квартирі в 60-х роках та родинну хату у 80-х.
Виставка відкрита до огляду невеликими групами відвідувачів з понеділка по п’ятницю.
25 листопада, в річницю смерті Олексадра Довженка, в музеї буде День відкритих дверей і Ви зможете відвідати нас безкоштовно. У решту днів – за ціною вхідного квитка (5 грн для дорослих, 2 грн – дитячий). Виставка діятиме два тижні.
Бережіть себе і своїх близьких!
До зустрічі!
Сосницький літературно-меморіальний музей Олександра Довженка