6:0 не на користь Чернігівщини

Велич Олександра Довженка набула світового масштабу ще задовго до проголошення незалежності України, тобто за часів Радянського Союзу. Однак з отриманням незалежності Україна не відмовилася від світової слави Олександра Петровича, який став її візитною карткою.

 1993219

За останні 23 роки в Україні неодноразово відзначались Довженкові річниці: народження та смерті. З цих приводів видавались укази президентів, приймалися постанови Верховної Ради та Кабінету Міністрів України, створювались організаційні комітети на рівні держави.

Напередодні 50-ї річниці з дня смерті митця, був виданий Указ Президента України «Про вшанування пам’яті Олександра Довженка» від 25 листопада 2006 р. №998/2006, який, наприклад, постановляв Кабінету Міністрів України розробити та затвердити план заходів із вшанування пам’яті Олександра Довженка, передбачивши, зокрема вирішення разом із Київською міською та Чернігівською обласною державними адміністраціями питання про спорудження у містах Києві та Чернігові пам’ятників Олександру Довженку у вигляді повнофігурної композиції http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/998/2006.

Сплинуло майже вісім років з дня видання цього указу, але пам’ятники не з’явилися ні в Києві, ні в Чернігові.

Пам’ятник Олександру Довженку у вигляді повнофігурної композиції 22 вересня 2012 року відкрили в м. Нова Каховка. Саме в цей день містяни та їх чисельні гості святкували 60-річчя прекрасного міста на Дніпрі, яке починало будуватися на очах Олександра Петровича.

На втілення ідеї спорудження пам’ятника пішло 6 років. Все почалося з того, що інтелігенція міста звернулася до виконкому міської ради з проханням виділити місце для монумента. Кошти збирали довго. Перераховували учні й учителі, пенсіонери, підприємці. Найдорожчим був внесок учнів школи №1, яка носить ім’я Олександра Довженка. Щоб зібрати тисячу гривень, школярі здавали металобрухт. Прості городяни перераховували по 20-50 гривень. Були перерахування з Миколаєва, Одеси, з інших міст від невідомих людей, від учнів і вчителів Херсонської школи №4. Кошти в сумі, якої не вистачало були виділені з міського бюджету розвитку.

Однак, позитивний приклад міського голови та депутатів ради 70-тисячного міста Нова Каховка не вплинув на міських голів і депутатів кількасот тисячного Чернігова та мегаполіса Києва, щоб пришвидшили виконання указу щодо спорудження пам’ятників Олександру Довженку.

Навпаки, виготовлена скульптором, членом Національної спілки художників України, заслуженим художником України Володимиром Щуром ще в 2008 році скульптурна композиція «Мотор» (Олександр Довженко – з рупором, Данило Демуцький – з кінокамерою) продовжує зберігатися на складі замовника, бо столичні можновладці не визначилися з необхідним місцем спорудження, як те пропонували замовник і скульптор.

1994989

1994991

1994993

1994996

У Чернігові кілька років визначалися з місцем спорудження пам’ятника на кошти мецената, який не один раз оббивав пороги обласних і міських керівників, але ті з визначенням дотягнули до початку воєнних дій на Сході України. За таких обставин меценат-земляк з сусідньої країни втратив можливість реалізовувати свої щирі наміри в Чернігові. Серед вітчизняних меценатів, в т.ч. й тих, що входять в чисельне Чернігівське земляцтво, ще не знайшовся сміливець на крок щодо вкладу у належне вшанування пам’яті Олександра Довженка, який за свого життя без вагань відстоював Україну та її народ.

Ще більш обіцяючим був Указ Президента України «Про відзначення 120-річчя від дня народження Олександра Довженка» від 3 липня 2012 року №430/2012, який постановляв Кабінету Міністрів України забезпечити разом із Чернігівською обласною державною адміністрацією здійснення додаткових заходів з увічнення пам’яті митця, зокрема, дальшого розвитку літературно-меморіального музею О.П. Довженка, в тому числі шляхом розширення площ музею, а також вжити в установленому порядку заходів щодо виконання комплексу робіт із капітального ремонту та технічного переоснащення кінотеатру імені Олександра Довженка і капітального ремонту Сосницької гімназії імені О.П. Довженка у смт Сосниця Сосницького району Чернігівської області – на батьківщині Олександра Довженка http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/430/2012.

Законом України від 6 грудня 2012 року № 5515-VI «Про Державний бюджет України на 2013 рік» передбачалася субвенція з державного бюджету на проведення заходів з відзначення 120-річчя від дня народження Олександра Довженка http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/5515-17/print1382541104527910

На виконання Указу Президента від 3 липня 2012 року №430 Кабінет Міністрів України розпорядженням від 20 березня 2013 року № 144-р http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/144-2013-%D1%80 затвердив План заходів з підготовки та відзначення у 2014 році 120-річчя від дня народження Олександра Довженка, який, наприклад, передбачав:

-провести капітальний ремонт та технічне переоснащення кінотеатру імені О.П. Довженка у смт Сосниця;

-провести капітальний ремонт Сосницької гімназії імені О.П. Довженка із застосуванням системи енергозбереження в смт Сосниця;

-опрацювати питання щодо розширення площ Сосницького літературно-меморіального музею О.П. Довженка;

-забезпечити приведення до належного експлуатаційного стану під’їзних доріг загального користування та вулиць смт Сосниця.

Планом заходів проведення робіт передбачалося протягом другого півріччя 2013 – 2014 року. Відповідальні за проведення Мінінфраструктури, Укравтодор, облдержадміністрація.

Чернігівська обласна державна адміністрація також не затрималася з реагуванням на Указ Президента від 3 липня 2012 року №430 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 року № 144-р та видала своє розпорядження від 9 квітня 2013 року №126, утворивши організаційний комітет з підготовки та відзначення у 2014 році 120-річчя від дня народження Олександра Довженка.

Впродовж 2013 року не байдужі громадські організації України та Сосницька районна рада неодноразово турбували Кабмін, Мінкультури, облдержадміністрацію з приводу зволікань з підготовкою до відзначення 120-річчя від дня народження Олександра Довженка, як те передбачалося президентським указом, урядовим і обласним розпорядженнями. Однак, минулий рік закінчився тим, що до ремонтів так і не приступили, а передбачена субвенція залишилась невикористаною.

Те, що до чергової ювілейної дати буде зроблено майже нічого ще на початку поточного року було зрозумілим. Підтвердженням такої думки, наприклад, стала тяганина навколо редакції відповідного пункту Угоди про співпрацю Чернігівської обласної державної адміністрації, Чернігівської обласної ради, ради Товариства «Чернігівське земляцтво» в м. Києві на 2014 рік.

Довженківській пункт Угоди, який попередньо був узгоджений з Сосницькою районною радою та райдержадміністрацією, пропонувався в такій редакції:

«На виконання Указу Президента України В.Ф. Януковича «Про відзначення 120-річчя від дня народження Олександра Довженка», з метою забезпечення належного вшанування українського письменника, кінорежисера, кінодраматурга, художника,  класика світового кінематографа О.П. Довженка вжити заходів щодо:

-виконання комплексу робіт із капітального ремонту та переоснащення кінотеатру ім. О. П. Довженка (смт Сосниця), капітального ремонту Сосницької гімназії ім. О.П. Довженка, подальшого розвитку літературно-меморіального музею О.П. Довженка в смт Сосниця;

-вирішення в установленому порядку присвоєння О. П. Довженку звання Герой України (посмертно);

-вирішення в установленому порядку присвоєння Сосницькому літературно-меморіальному музею О.П. Довженка статусу національного.»

Спочатку в Чернігові цей пункт сприйняли схвально і 14 січня 2014 року о 12:59:48 Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської обласної державної адміністрації надіслав остаточний варіант Угоди, де він був у запропонованій земляцтвом редакції.

Однак, вже 16 січня 2014 року о 12:49:56, з того ж самого Департаменту, надійшов проект Угоди, в якому керівництво облдержадміністрації вже не передбачало вирішення питання щодо присвоєння Олександру Довженку звання Герой України (посмертно) та надання статусу національного Сосницькому літературно-меморіальному музею О.П. Довженка.

Щоб відвернути увагу від суттєвої зміни редакції Угоди, у своєму виступі на цьогорічних загальних зборах земляцтва, які проходили в МВЦ на Лівобережній 17 січня, голова облдержадміністрації наголосив, що до 120-річчя від дня народження Олександра Довженка буде забезпечено виконання комплексу робіт із капітального ремонту та переоснащення кінотеатру ім. О. П. Довженка (смт Сосниця), капітального ремонту Сосницької гімназії ім. О.П. Довженка, подальший розвиток літературно-меморіального музею О.П. Довженка в смт Сосниця, а також споруджено пам’ятник митцю в Чернігові.

Стало ясно – під загрозою опинилось і виконання запланованих робіт по розширенню площ літературно-меморіального музею, ремонту меморіальної садиби Олександра Петровича, гімназії та кінотеатру, що носять його ім’я.

Щоб якось виправити ситуацію з виконанням Указу Президента України від 3 липня 2012 року на 23-й сесії Сосницької районної ради 29 квітня 2014 року було прийняте Звернення депутатів Сосницької районної ради з нагоди 120-ї річниці від дня народження О.П. Довженка https://chz.org.ua/zvernennya-deputativ-sosnytskoji-rajonnoji-rady/, яке з листами від 12 травня надіслали 23-м адресатам: керівництву держави, області, політичних партій, громадських організацій.

У Зверненні, зокрема, висловлювались віра в те, що до цієї знаменної дати нарешті буде вирішено питання про присвоєння Олександру Довженку звання Героя України (посмертно) та сподівання на позитивне рішення щодо надання статусу національного Сосницькому літературно-меморіальному музею Олександра Довженка.

Пішов четвертий місяць з часу прийняття Звернення, але все залишалось незмінним. Віра та сподівання депутатів Сосницької районної ради виявилися марними.

І тоді за порятунок ситуації з ремонтом меморіальних будівель музею взялися голова фермерського господарства «Інтер-Агро-База», депутат Сосницької районної ради Валерій Макуха та директор ТОВ «Астра» із Щорського району, депутат Чернігівської обласної ради Григорій Божок. Завдячуючи цим підприємцям, до ювілейної дати та осінніх дощів навіть встигли перекрити стріхи будівель.

1993230

1993226

На відзначення 120-річчя Олександра Довженка до його батьківської садиби прийшло чимало сосничан. Сподівалися, що завітає хтось з перших осіб держави, як це було на 100- та 110-річчя. До останнього не полишала їх надія, що все ж таки оголосять Указ Президента України про присвоєння Олександру Довженку звання Герой України (посмертно). Розходились і говорили: одні, що «указ може з’явитися пізніше», інші – «Президента крупно підвели радники та його представники в області».

Без сумнівів, питання присвоєння Олександру Довженку звання Герой України (посмертно), надання статусу національного Сосницькому літературно-меморіальному музею О.П. Довженка, спорудження пам’ятника Олександру Довженку в Чернігові, виконання комплексу робіт із капітального ремонту та переоснащення кінотеатру ім. О. П. Довженка (смт Сосниця), капітального ремонту Сосницької гімназії ім. О.П. Довженка, подальшого розвитку літературно-меморіального музею О.П. Довженка в смт Сосниця мають загальнодержавну вагу, але у першу чергу вони стосуються Чернігівщини.

Якщо оцінювати стан вирішення цих питань, то вони мають такий результат: 6:0 не на користь Чернігівщини. Однак, найближчим часом ситуацію можна виправити по першим трьом питанням.

Адже перше та друге питання не потребують фінансових витрат. На них навіть не впливає Постанова Кабінету Міністрів України від 1.03.2014 р. №65, посилаючись на яку Департамент культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської облдержадміністрації неодноразово відхрещувався від звернень з приводу надання статусу національного Сосницькому літературно-меморіальному музею О.П. Довженка. Крім того, у листі Державного агентства України з питань кіно від 02.07.2014 р. № 982/8/11-14 до Сосницької районної ради повідомляється: «… відповідно до статті 6 Закону України «Про музеї та музейну справу» визначено, що музейні заклади, які отримали статус національного можуть перебувати, як у державній, так і в комунальній власності.»

Нагородні документи доведеться поновлювати. Адже в Адміністрації Президента України не хочуть читати листи, звернення і т. ін., що адресувалися Віктору Ющенку або Віктору Януковичу. Там, навіть, не хочуть звертати на те увагу, що листи та звернення, в першу чергу, спрямовувалися до посади – Президента України, а не особи.

Без сумніву, вирішення третього питання потребує нового мецената та остаточного рішення про місце спорудження пам’ятника.

Скульптором, членом Національної спілки художників України, заслуженим художником України Віктором Липовкою давно підготовлені проектні пропозиції. За наявності фінансування Віктор Романович спроможний впродовж трьох місяців організувати якісне виконання всього об’єму робіт.

1989083

1989092

 

1993577

Одним із важливих та перспективних елементів розвитку економіки Чернігівщини, зокрема сфери послуг, є розвиток інфраструктури туристичного бізнесу. Пам’ятники, музеї та інші об’єкти, що цікавлять не тільки вітчизняних, а й іноземних туристів – це є складові інфраструктури туристичного бізнесу.

Виходячи з цього, варто запитати тих, від кого залежала доля виконання указів Президента України від 25 листопада 2006 року №998/2006 та від 3 липня 2012 року №430/2012: чи помітні на наведеному прикладі їх старання, щоб розвивалася економіка Чернігівщини?

Варто також нагадати про те, що відношення до належного вшанування пам’яті Олександра Довженка, як того він заслужив, показує не тільки рівень культури влади, а й лукавість тих, хто на Довженківській тематиці «захистив дисертацію», став «заслуженим працівником» чи «лауреатом премії».

Слава Україні! Слава справжнім героям, таким як Олександр Довженко!

Олексій ОРЄХОВИЧ

Фото автора та Валентини МОВЧАН

Опубліковано у Видатні земляки, Вшанування пам'яті | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Одна відповідь на 6:0 не на користь Чернігівщини

  1. Ковтун Сергій Іванович коментує:

    Про Олександра Довженка було багато написано та створено передач, документальних фільмів і коментарів. Геній його творчості й сьогодні продовжує працювати на розвиток і ствердження Української держави. Виникає питання: А що Україна та сучасні діячі зробили для вшанування особистості Олександра Довженка і його творчості, як історичного і культурного надбання українського народу? Музеї, вулиці з його ім’ям і таке інше – все це було зроблено ще за часів СРСР. А що зроблено за часів Незалежної України? Як ми відзначили вже і сторіччя, і 110-річчя і 120-річчя від дня народження митця? В балачках і не більше.
    На мій погляд парадокс Олександра Довженка полягає в тому, що він був не зручний владі Сталіна, Хрущова, Брежнєва, а також владі України протягом останніх 23-х років.
    Творчість Олександра Довженко, як режисера, вивчають в усіх провідних академіях світу, а в Україні замовчують. Напевно, якби він згинув у 1937 чи 1943 році – йому би вже присвоїли звання Герой України. Але всім смертям і бажанням зловмисників він не згинув, а присвятив своє життя великій жертовній праці. А результати цієї праці незаслужено лягли на полиці і ось «Україна знову в огні», як писав Олександр Петрович Довженко. Чернігівська земля і Україна в цілому пишається таким славетним земляком. І тому, хто як не чернігівці (усі разом – і влада, і земляки) повинні докласти максимум зусиль і вирішити питання відносно присвоєння Олександру Довженку звання Герой України (посмертно).
    Така ситуація в Україні сьогодні виникла якраз тому, що ми не цінували свою історію, культуру, мову та традиції, не шанували такі постаті як Олександр Довженко. «Ми маємо, те, що маємо». Потрібно думати про завтрашній день. Завтра ми будемо мати те, що ми цінуємо сьогодні. Варто повернутись своїм серцем і обличчям до наших людей, митців, героїв. Не ховатися за гучними словами, приховуючи свою безвідповідальність, боягузтво і лицемірство. Нам потрібно увімкнути державницьке мисленням!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.