14 жовтня 2014 року Президент України Петро Порошенко підписав Указ №806/2014 «Про День захисника України». Відтак свято відзначається цього дня щорічно. Згідно із Законом України від 05.03.2015 року №238-VІІІ «Про внесення зміни до статті 73 Кодексу законів про працю України» – цей день визначено святковим і неробочим. Указ Президента України від 23.08.2015 року № 497 «Про відзначення у 2015 році Дня захисника України» передбачає, що святкування 14 жовтня відбудуться на державному рівні із залученням органів влади та місцевого самоврядування, медійної спільноти і громадськості.
День захисника України має значно ширший контекст, аніж привітання чинних військовослужбовців. Це і день пам’яті та пошани всіх, хто упродовж століть боровся за свою землю та відстоював суверенітет України після здобуття нею незалежності. Сьогодні справа захисту української незалежності згуртувала і кадрових військових, і добровольців, і волонтерів, а тому коло тих, кого ми вшановуємо як захисників України, включає їх усіх.
Довідка про історію свята
День захисника України призначено на церковне свято Покрови Пресвятої Богородиці. В Русь-Україну це свято прийшло з Візантії після запровадження християнства. Князь Ярослав Мудрий над Золотими Воротами в Києві збудував надбрамний храм на честь Богоматері.
Українська традиція вшанування Покрови була продовжена в козацьку добу. На Запорозькій Січі це свято було одним із найголовніших. Цього дня відбувалися ради, на яких вибирали кошового та старшину, а січові церкви зводили передусім на честь Покрови Пресвятої Богородиці. У Гетьманщині виникає й цілком новий тип ікони – «Козацька Покрова». На ній під омофором Діви Марії іконописці розміщують українських ієрархів, гетьманів, старшину та значних козаків.
У XX ст. традицію пошанування Покрови як опікунки українського війська перейняла Українська повстанська армія. Саме день 14 жовтня 1942 року вважається символічною датою її постання.
У ХХІ ст. в незалежній Україні цей день було визначено для відзначення Дня захисника України. Цьогоріч його святкування припадає на другий рік оновлення Збройних Сил України, формування справжньої української армії, її професіоналізації та розвитку в найскладніших умовах – воєнної агресії.
«Кожен селянин, ідучи на працю в поле, завжди має з собою рушницю на плечах і шаблю або тесак при боці», – пише 1594-го про українців австрієць Еріх Лясота, посланець імператора Священної Римської імперії, який місяць пробув на Запорозькій Січі.
Козацтво – приклад того, як українці, навіть не маючи своєї держави, виявилися спроможними створити своє військо, а потім перетворити його на державне формування. Козацька держава, створена Богданом Хмельницьким, так і називалася «Військо Запорозьке». Вона проіснувала понад сто років.
На початку XX ст. – під час визвольної боротьби та національної революції 1917-1921 років українські військові формування постають знову. Попри опір частини тодішньої політичної еліти, яка вважала, що Україні достатньо народної міліції, українці-військові російської та австро-угорської армій самі взялися зорганізуватися в регулярні підрозділи. І не лише військові виступили на захист Батьківщини – підступи до української столиці перед навалою більшовиків у січні 1918-го боронив, зокрема, і курінь студентів-добровольців із київських університетів.
Коли з вибухом Другої світової війни Україна опинилася в лещатах поміж двох тоталітаризмів – червоного та коричневого, народ знову взявся творити своє військо – Українську повстанську армію. Це була єдина військова сила у Другій світовій війні, яка стратегічною метою своєї боротьби визначала створення незалежної Української держави. Відповідно, боролася проти всіх сил, що намагалися цьому завадити. УПА будувалася за принципами регулярної армії і попри те, що не опиралася на жодну зовнішню підтримку, зуміла розбудувати структуру, через лави якої пройшло понад 100 тисяч осіб. За участь у повстанському русі чи його підтримку каральні органи СРСР репресували понад півмільйона українців – тих, хто забезпечував тил своєї армії. УПА стала ще одним яскравим прикладом вміння українців творити і утримувати власне військо навіть за відсутності власної держави.
Російська агресія минулого року розпочалася в момент, коли після Революції Гідності державні механізми не працювали в повній мірі. Створення нової української армії, здатної чинити опір, було б неможливим без масової участі у цьому процесі усіх українців – добровольців, які вступали у лави війська, волонтерів, які забезпечували його матеріально.
Сьогодні реформуються системи управління та матеріально-технічного забезпечення Збройних Сил України, здійснюють переозброєння, яке перетворює їх в модерну армію. Важливим елементом модернізації та фактором посилення боєздатності війська є відродження українських військових традицій, відхід від радянської ідейної спадщини.
Український воїн, який нині захищає українську державність у зоні АТО, – спадкоємець нескорених. Тих, хто боронив кордони та безпеку своєї землі впродовж століть, часто в неймовірно складних умовах відсутності державності й атак значно сильніших ворогів. Дружинники княжих часів, козаки, січові стрільці, воїни Української революції 1917-1921 років, повстанці Холодного яру та вояки УПА – їх усіх вшановуємо 14 жовтня, у День захисника України.
Ключові повідомлення до Дня захисника України:
- У переломні моменти своєї історії українці здатні були творити своє військо, навіть не маючи держави.
- Українці здобували перемоги там, де це виглядало неможливим, продовжували боротьбу у, здавалося б, безнайдійних умовах. Зрештою сила нескорених поколінь увінчалася перемогою – відновленням незалежності після століть бездержавності. Сила нескорених нині дозволяє ефективно протистояти російській агресії, перемагати одну з найпотужніших армій світу.
- Уявлення про українців як про народ «гречкосіїв», нездатний себе захисти, нав’язане російською/радянською пропагандою. Історія свідчить: Українці – народ-військо, здатний об’єднатися заради захисту своєї землі.
- 14 жовтня – головне військове свято країни. Воно поєднує українські військові традиції княжих і козацьких часів, Української державності 1917-1921 років, боротьбу УПА та сьогодення. Вшановуємо не лише військовослужбовців, а й волонтерів та всіх, хто взявся зміцнювати обороноздатність України після початку російської агресії.
- У теперішній гібридній війні з російською армією перемогу може здобути лише сучасне українське військо, а не пострадянська армія, яку ми мали до 2014 року. Запорукою ефективності Збройних Сил є використання українських військових традицій.
- Українська армія завжди була тісно пов’язана з народом, а народ – зі своїм військом. І в цьому була сила і війська, і народу. Нині це, зокрема, засвідчує потужний добровольчий і волонтерський рух.
- Сильна армія – запорука сильної держави.
Рекомендації Українського інституту національної пам’яті щодо відзначення Дня захисника України:
1) у столиці України – місті Києві:
– покладання квітів на честь воїнів, загиблих за Україну в усі часи, до Пам’ятника «Старшинам Армії УНР – уродженцям міста Києва», Пам’ятника Вічної слави на могилі Невідомого солдата, пам’ятного хреста на Алеї Героїв Небесної сотні, пам’ятного знаку воїнам-патріотам, які беруть участь в Антитерористичній операції на сході України за участю Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем’єр-міністра України, членів Кабінету Міністрів України, Голови Українського інституту національної пам’яті, Київського міського голови, глав дипломатичних представництв іноземних держав, інших запрошених осіб та роти Почесної Варти;
– прийняття урочистої присяги київськими військовими ліцеїстами та ліцеїстами київських ліцеїв з посиленою військово-фізичною підготовкою на Софійській площі за участю Президента України, Міністра оборони України, начальника Генерального штабу;
– проведення у Софійському соборі молитви за Українське військо.
2) в інших населених пунктах України:
– покладання квітів на честь воїнів, загиблих за Україну в усі часи, до пам’ятників, пам’ятних знаків та місць поховань видатних діячів українського державотворення, борців за незалежність України у XX столітті, загиблих учасників Революції Гідності, учасників антитерористичної операції за участю обласних, районних, сільських, селищних, міських голів, інших запрошених осіб;
– проведення, за можливості, урочистої присяги військовими ліцеїстами та ліцеїстами ліцеїв з посиленою військово-фізичною підготовкою у населених пунктах, у яких розташовані військові ліцеї та ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою;
– проведення у місцях розташування військових частин, у зоні проведення Антитерористичної операції, на кораблях Військово-Морських Сил Збройних Сил України військовими капеланами молебнів на честь Українського війська;
3) проведення напередодні Дня захисника України на всій території України толок за участю вищого керівництва держави, органів місцевого самоврядування з метою упорядкування місць поховань, місць почесних поховань, меморіалів, пам’ятників, пам’ятних знаків на честь видатних діячів українського державотворення, борців за незалежність України у XX ст., загиблих учасників Революції Гідності, учасників Антитерористичної операції, учасників та жертв Другої світової війни 1939-1945 років.
4) проведення в освітніх закладах зустрічей шкільної молоді із учасниками бойових дій на Сході України, волонтерами, винахідниками для армії, на тему «Кожен – захисник».
5) проведення відкритих лекцій/зустрічей/дискусій за участі науковців — дослідників української мілітарної традиції «Українці – народ-військо» про історію Козаччини, Армії Української Народної Республіки, народних повстань 1920-х років, Української повстанської армії, Революції Гідності та сучасної війни з Росією.
6) проведення виставок-демонстрацій сучасної військової техніки, ознайомлення громадян із тим, як функціонують різні частини (роди) Збройних Сил України.
7) проведення кіно-марафону «Українці – народ-військо» – показу фільмів з історії українського війська ХХ століття (список фільмів додається).
Список фільмів для показу в рамках кіно-марафону «Українці — народ-військо»:
- «Українська революція» (2012 р., реж.: І. Канівець). Документальна екранізація спогадів генерал-хорунжого Армії УНР Всеволода Петріва 1917 – 1918 рр.
- «Тризуб Нептуна» (2010 р., реж.: І. Канівець). Фільм, присвячений подіям Української революції 1917 – 1918 рр. у Севастополі, боротьбі українців за власний флот.
- «Холодний Яр. Воля України – або смерть!» (2014 р., реж.: Г. Химич). Фільм про визвольну боротьбу українських повстанців проти російських окупантів 1919-22 рр.
- «Срібна земля» (2012 р., реж.: Т. Химич). Стрічка, що розповідає про історію боротьби за національне та державне відродження українців на Закарпатті у 1919 – 1939 рр.
- «Хроніка Української повстанської армії» (2014 р., реж.: Т. Химич). Збірник свідчень 34 очевидців буремних подій 1942 – 1954 рр.
Корисні Інтернет – посилання
Козацька доба:
- Брусний С. Брати по духу і зброї. Про дружбу козаків і татар [Електронний ресурс] // Історична правда [сайт] / Сергій Брусний. – 15.03.2011. – Режим доступу: http://www.istpravda.com.ua/articles/2011/03/15/31684/
- Громенко С. Як козаки з кримськими татарами від турків Крим боронили [Електронний ресурс] // Історична правда [сайт] / С.Громенко. – 15.08.2014. – Режим доступу: http://www.istpravda.com.ua/articles/2014/08/15/144019/
- Солодько П. Берестечко. Екскурсія музеєм «Козацькі могили» [Електронний ресурс] // Історична правда [сайт] / П.Солодько. – 10.07.2011. – Режим доступу: http://www.istpravda.com.ua/articles/2011/07/10/45334/
- Українське козацтво у ХХ-ХХІ сторіччі [Електронний ресурс. Інформаційний портал]. – Режим доступу: http://vijsko.milua.org/i3.htm
- Хундерт З. Запорожці як фактор політичної боротьби в Речі Посполитій [Електронний ресурс] // Історична правда [сайт] / З.Хундерт. – 23.12.2013. – Режим доступу: http://www.istpravda.com.ua/articles/2013/12/23/140453/
- Черкас Б. Козаки на Балтиці. Як запорозькі «чайки» воювали проти шведів [Електронний ресурс] // Історична правда [сайт] / Черкас Б. – 10.10.2013. – Режим доступу: http://www.istpravda.com.ua/articles/2013/10/10/137416/;
- Чухліб Т. Українці, які не дали туркам захопити Європу. Три несхожі долі [Електронний ресурс] // Історична правда [сайт] / Т.Чухліб. – 17.01.2013. – Режим доступу: http://www.istpravda.com.ua/articles/2013/01/17/108588/
Українські січові стрільці:
- Стисла історія Легіону Українських Січових Стрільців [Електронний ресурс. Інформаційний портал] – Режим доступу: http://ycc.milua.org/history.html
Дієва армія УНР:
- Мілітарна Україна [Електронний ресурс. Інформаційний портал] – Режим доступу: http://forum.milua.org/viewforum.php?f=2
- Холодний Яр [Електронний ресурс. Інформаційний портал] – Режим доступу:
http://unknownwar.info/
Діяльність УПА:
- ОУН–УПА: Легенда спротиву [Електронний ресурс. Інформаційний портал]. – Режим доступу: http://oun-upa.ga/
- Пагіря О. Нескорені. Чому українські повстанці не стали нацистськими та совєтськими колаборантами [Електронний ресурс] // Український тиждень [сайт] / Пагіря О. – № 41 (258) від 11 жовтня 2012 р. – Режим доступу: http://tyzhden.ua/History/62077
- Патриляк І. Українські націоналісти проти гітлерівської Німеччини. Рух Опору [Електронний ресурс] // Історична правда [сайт] / Іван Патриляк. – 08.05.2014. – Режим доступу: http://www.istpravda.com.ua/articles/2014/05/8/142834/
- Патриляк І. УПА була більш «робітничо-селянською», ніж радянські партизани [Електронний ресурс] // Історична правда [сайт] / Іван Патриляк. – Режим доступу: http://www.istpravda.com.ua/articles/2011/10/14/59049/\
- Електронний архів визвольного рухуУкраїнського інституту національної пам’яті. Режим доступу: www.AVR.org.ua
Олексій ОРЄХОВИЧ