Є в столичному Чернігівському земляцтві два його активісти – Вадим Миколайович Богдан (Козелецьке відділення) та Леонід Григорович Шморгун (Сосницьке відділення) .
Вони академіки Академії наук України (УАН) – громадської наукової організації, що об’єднує вчених і виробничників різних галузей народного господарства.
УАН є правонаступницею Української академії наук національного прогресу, має свій гімн, прапор та іншу символіку. Головною метою УАН є – вивчення і узагальнення науки та сприяння найбільш повному використанню цих досягнень в інтересах соціально-економічного розвитку України, сприяння розвитку та відтворенню інтелектуального потенціалу суспільства, розповсюдження наукових і технічних досягнень, захист спільних інтересів.
За роки існування УАН створила десятки власних науково-дослідних інститутів, підприємств, стала визнаним в Україні науковим центром з багатьох напрямів наукових досліджень.
Структуру УАН складають фахові та територіальні відділення, проблемні НДІ, а також вищі навчальні заклади.
У складі академії наступні фахові відділення: «Аграрних наук», «Архітектури і будівельних наук», «Гуманітарних наук», «Економіки», «Енергетики», «Культури і мистецтв», «Медико-біологічне», «Українознавства», «Фізико-технічних наук», «Фізичної культури і спорту», «Юридичних наук», «Спецтехніки і технології», «Журналістики і літератури», «Управління і державотворення», «Промисловості та виробництва».
У складі УАН 15 територіальних відділень, а саме: «Буковинське», «Галицьке», «Дніпровське», «Західне», «Київське», «Чорноморське», «Північне», «Південне», «Подільсько-Поліське», «Полтавське», «Придніпровське», «Кримське», «Східне», «Тернопільське», «Херсонське».
У складі академії понад 50 проблемних науково-дослідних інститутів. Серед них найбільш вагомі наукові та практичні здобутки мають інститути: радіоелектроніки та зв’язку; надміцного чавуну; системних досліджень; нафти; гуманітарних досліджень; електронної техніки; композиційних матеріалів; автоматизованих систем; адсорбційних матеріалів; енергоресурсів; системного аналізу та комп’ютерно-технологічних систем; проблем світової цивілізації; електроенергетики; стратегічних досліджень; переробки та збереження сільськогосподарської продукції; фізико-хімічний інститут надчистих матеріалів; фундаментальних проблем високих технологій: гідротелекомунікацій; екологічної токсикології і біохімії; водневої та сонячної енергетики; нетрадиційних теплових процесів і технологій; автомобільного транспорту.
Розробки вчених УАН відзначені золотими медалями, призами на всесвітніх салонах в Брюсселі (2010), Москві (2010), Польщі (2009), Румунії (2009).
Академія збудувала власний адміністративний будинок в місті Києві з актовою залою та бібліотекою, видає 8 науково-популярних і наукових журналів, зокрема «Винахідник і раціоналізатор», «Новини енергетики», «Наука в Олімпійському спорті», «Проблеми інноваційно-інвестиційного розвитку».
В УАН академік, доктор економіки Вадим Богдан – перший заступник голови відділення «Економіки», а академік, професор, доктор економічних наук Леонід Шморгун – член редакційної ради – головний редактор журналу «Проблеми інноваційно-інвестиційного розвитку».
Головна мета журналу сприяння переходу України на шлях інноваційного розвитку через публікацію наукових статей, аналітичних матеріалів, прогнозів, ініціацію плідних дискусій з актуальних проблем: активізації інноваційних процесів у національній економіці та соціальній сфері, формування Національної інноваційної системи, створення сприятливого інноваційного клімату в українському суспільстві, залучення внутрішніх і зовнішніх інвестицій в пріоритетні галузі економіки та соціальної сфери тощо.
Завданням журналу є не лише публікація наукових статей, а й пошуки шляхів стимулювання інноваційного процесу, активізації інноваційних наукових досліджень, особливо серед молодих вчених. Редакційна рада та редакційна колегія пропонує розглядати інноваційно-інвестиційні процеси з точки зору системного підходу з врахуванням динаміки економічного, соціального та екологічного розвитку з метою поліпшення якості життя людей, що неможливо без переходу на засади сталого, екологічно безпечного (ноосферного) розвитку, ідею якого закладено працями академіка Володимира Вернадського.
Маючи академіків УАН Леоніда Шморгуна та Вадима Богдана є можливість щодо ширшого залучення молодих вчених – земляків до роботи на благо рідного Чернігово – Сіверського краю.
Олексій ОРЄХОВИЧ
Фото автора