Коли зайти на офіційний сайт столичного Чернігівського земляцтва, за ведення якого відповідає Олексій Орєхович, та переглянути його численні авторські публікації, що базуються на ґрунтовних дослідженнях і підтверджуються достовірними джерелами та пересипані багатьма світлинами, то можна з відвертою упевненістю сказати, що це не тільки досить цікаві матеріали для багатьох краєзнавців, а ще й корисні для вчителів. Особисто мені, керівнику краєзнавчого гуртка, доволі часто доводиться використовувати їх на своїх заняттях.
А ще Олексій Федорович веде постійну роботу над питанням належного вшанування пам’яті наших земляків, у тому числі й тих, чиє життя було обірване в урочищі Сандармох. Про деякі результати такої роботи він повідомив у своїй публікації «Пам’яті земляків, чиє життя обірвалося в урочищі Сандармох» від 31 жовтня 2016 року.
Як стало мені відомо з цієї публікації, в Сандормоху загинули провідні українські митці: Микола Зеров, Лесь Курбас, Микола Куліш, Валер’ян Підмогильний, Валер’ян Поліщук, Павло Пилипович.
Серед прізвищ розстріляних там упродовж 5 днів – з 27 жовтня по 4 листопада 1937 року є й імена уродженців чернігівської землі. Наприклад, там загинув Марко Вороний – син українського поета Миколи Вороного, творчість якого вивчається в 6 класі.
Щойно прочитавши цю публікацію, наступного дня побувала в Києві, щоб разом із земляками біля пам’ятника Лесю Курбасу на вулиці Прорізній запалити свічку в знак пошани та пам’яті за невинно страченими земляками.
А останнє заняття краєзнавчого гуртка було присвячене даній темі з використанням, знову ж таки, матеріалів офіційного сайту земляцтва.
Валентина МОВЧАН