До Седнева з картиною про Седнів

На початку 60-х років минулого століття художник Анатолій Никифорович Шкурко був серед тих, хто вирішував питання, де бути Будинку творчості Спілки художників. Ось як він згадує ті часи:   

– Досить авторитетним було слово неодноразового лауреата союзних державних премій Тетяни Нилівни Яблонської, яка пропонувала мальовниче селище Шишаки на Полтавщині. І все ж виникли сумніви. Адже, щоб дістатися до Шишаків, треба подолати більше півсотні кілометрів бездоріжжя. Ось тоді я й запропонував Седнів. Аргументував тим, що там і природа чарівна, і традиції славні… До Седнева приїхали наприкінці березневого дня, походили старим парком колишньої садиби Лизогубів зі знаменитою Шевченковою липою та кам’яницею, постояли на крутосхилах над Сновом, звідки далеко простяглися у променях сонця ще засніжені луки й ліси, спустилися до альтанки Глібова… «Це ж іще зима, а яка краса тут улітку!» Отже, вибір зробили. Шкода, що не поїхала тоді з нами Тетяна Нилівна. Але згодом вона охоче сюди приїздила, плідно тут працювала. Уже згодом довелося докласти чимало зусиль і до будівництва: був тут і виконробом, і бригадиром, і сторожем.

Анатолій Шкурко – один із перших художників, який приїхав із мольбертом до Будинку творчості ще задовго до його відкриття. Він написав у Седневі чимало картин, етюдів, спілкувався з такими визначними майстрами пензля, як Микола Глущенко, Віктор Пузирков, Георгій Меліхов, Федір Захаров…

shs_2-3_660x880

Ці спогади від народного художника України почули під час його перебування в Седневі. Цього разу він не малював, а відвідував знайомі куточки містечка. Оцінив появу мистецької вулички перед Георгіївською церквою, зрадів, що і сама церква має кращий вигляд, ніж у давні часи. Спілкуючись із настоятелем храму отцем Тимоном, розповів, як місцевий краєзнавець Данило Кисіль писав листи до Києва щодо реставрації пам’ятки козацької доби, захищав від руйнації славетні кургани.

У Седнівському НВК оглянув картини самодіяльного художника Олега Бойка, відвідав мистецький клас і поспілкувався з учнями. Зазначив, що художники в 70-х роках 20-го століття пропонували збудувати в Седневі нову школу, а в садибі Лизогубів відкрити музей.

І ось мрія збулась: Анатолій Никифорович подарував свою картину із седнівським пейзажем працівникам садиби Лизогубів.

shs_2-7_660x371

shs_2-5_660x884

Директор обласного історичного музею імені Василя Тарновського Сергій Лаєвський провів виставковими залами, ознайомив із новим життям колишнього шкільного приміщення садиби Лизогубів.

shs_2-9_660x783

shs_2-6_660x508

Андрій КУРДАНОВ

Опубліковано у Видатні земляки, На Чернігівщині | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.