Саме ці хлопці заклали історію відновлення української державності

Сьогодні, 28 січня, з делегацією Сосниччини та делегаціями інших регіонів Чернігівщини взяли участь у заході з вшанування Героїв Крут. 

Щоб долучитися до церемонії з відзначення 100-річччя героїчного бою під Крутами, на станцію Крути спеціальним «Потягом єднання» прибули вихованці 24-х ліцеїв з підвищеною військовою підготовкою з усієї України.

Під час меморіального заходу кожен ліцей отримав від військових Державний прапор з пам’ятними стрічками про легендарний бій. Відтепер ці прапори будуть для ліцеїстів символом героїзму, високого патріотизму та любові до України. Адже саме на цьому місці 100 років тому студенти трьох київських навчальних закладів віддали життя, стримуючи наступ переважаючих частин російської армії під командуванням есера Михайла Муравйова на Київ, тим самим відстоюючи незалежність своєї молодої держави.

«Маю гордість усвідомити те, що знаходжуся на святій для українських військових землі, де майже рівно 100 років тому відбувся жорстокий бій. Бій, в якому студенти стали героями, які здійснили крок до здійснення мрії українського народу – самостійної та незалежної країни. Вчинок яких закарбувався в наших серцях. Вчинок героїв Крут для Збройних Сил України є зразком мужності, відданості і героїзму», – відзначив під час свого виступу Герой України, випускник Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, учасник боїв за Дебальцеве старший лейтенант Василь Божок.

 

Він також звергнувся до ліцеїстів із закликом навчатися, вдосконалювати свій військовий вишкіл, адже вони є майбутніми захисниками України.

У заході з вшанування Героїв Крут взяли участь Віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко, заступник Глави Адміністрації Президента України Ростислав Павленко, Міністр культури України Євген Нищук, Міністр молоді та спорту України Ігор Жданов, народні депутати України Валерій Давиденко, Олег Дмитренко та інші. Чернігівщину представляли голова обласної державної адміністрації Валерій Куліч, голова обласної ради Ігор Вдовенко, а також керівники районів, міст і селищ області, військові, громадськість.

Віце-прем’єр-міністр у своєму виступі сказав:«Станція Крути – це невеличка станція на карті України, маленька точка на мапі залізничних сполучень. З одного боку, це лише одна з чисельних битв українського народу за свою незалежність, битва з російською імперією, з російськими загарбниками. Разом з тим, Крути – це одне з найважливіших місць, адже саме тут відважні юнаки, хлопці-герої дали бій переважаючим силам ворога, і саме вони на кілька діб затримали наступ червоних росіян на Київ. Саме цих кількох діб вистачило для того, щоб на століття наперед закласти основи української державності, саме тоді Центральна Рада встигла укласти Брестський договір і цим засвідчити міжнародну суб’єктність УНР та примусити Росію вперше визнати кордони України. І саме тоді ці хлопці заклали історію відновлення української державності».

Він наголосив: «Цього року ми відзначаємо і століття проголошення УНР, і століття героїчних Крут. Це ті події, які вчать нас боротися за свою незалежність. Саме студенти-крутянці нас навчили тому, що без українського війська не може бути незалежної української держави. Саме необхідність розвитку і зміцнення українського війська ми сьогодні пронесли через століття. І саме тому ми сьогодні можемо пишатися нашим українським військом, яке зупинило наступ нащадків Муравйова, ми пишаємося нашими Збройними Силами, які і далі боронять суверенітет і незалежність нашої держави».

«Ті хлопці, які загинули тут, подали приклад кожному з нас – політикам, воїнам, волонтерам, сьогоднішньому поколінню молоді, яка перебуває у  складі Збройних Сил України, Нацгвардії, СБУ, Нацполіції, Держприкордонслужби, і належним чином захищає країну від російської агресії», – підкреслив Павло Розенко.

Павло Валерійович також нагадав, що 6 грудня поточного року відбудеться прем’єра художнього фільму, присвяченого подіям під Крутами. Він сказав: «Пам’ять Героїв Крут ми хочемо увічнити не тільки через монументи. Ми з нетерпінням чекаємо на прем’єру художнього фільму про Героїв Крут. Переконаний, що цей фільм стане в один ряд з таким фільмом як «Кіборги». Ще матимемо прем’єру художнього фільму про Симона Петлюру «Таємні щоденники Симона Петлюри». Це означає, що держава особливо звертає увагу на розвиток військово-патріотичного виховання. І так буде надалі».

У своєму виступі Міністр культури України Євген Нищук відзначив: «Надзвичайно зворушливо було бачити, коли, заходячи сьогодні вранці на Центральний залізничний вокзал в Києві, на табло на першій колії значилось «Київ-Крути». До потяга зайшло біля шестисот майбутніх воїнів, на яких триматиметься майбутнє нашої держави, її цілісність та незалежність. Ми їхали в цьому потязі сповнені великої віри в те, що зможемо подолати всі незгоди».

«Сьогодні ми повернемося цим потягом до Києва, а ті 300 хлопців, які тоді поїхали сюди 100 років тому назад не повернулись. Їх життя забрав той самий ворог, який і зараз роздирає нашу країну, забираючи життя найкращих синів України. Сьогоднішня подія – це пошана подвигу наших Героїв, і водночас урок відповідальності кожного з нас за збереження Незалежної України. Події сторічної давнини є величною легендою, яка впродовж багатьох років не мала гідного представлення, адже саме ці триста крутян дали ту тяглість та звитягу, які потім передалися і холодноярівцям, і повстанцям, і майданівцям, і сучасним «Кіборгам» – героям, воїнам АТО. Саме вони заклали цю відвагу, які очевидно унаслідували від славних козаків і князів доби Київської Русі».

Міністр культури наголосив, що наш обов’язок продовжити справу юних героїв-крутян, не допустити внутрішніх чвар в країні та відстояти цілісну, єдину та процвітаючу Україну.

«Єдність – це найбільше, що зараз потрібне для  суспільства України. Найголовніше – непорушність законів – працювати на благо і цілісність країни. Це наше завдання і пам’ять перед героями Крут. Я низько схиляю голову перед всіма Героями. Всіх часів і всіх визвольних воєн. І вдивляюся в очі молодих юнаків, які тут зараз присутні, я відчуваю велику віру в них, їх здатність захистити свою державу, свій народ, свою рідну землю», – додав він.

Виступаючи на заході заступник Глави Адміністрації Президента України Ростислав Павленко та інші офіційні особи, як і Віце-прем’єр і Міністр культури, також наголошували на тому, що українці мають різні політичні погляди, розмовляють на різних мовах, але їх об’єднує те, що український народ зараз, як ніколи єдиний у одному усвідомленні, що в українців є дух національної єдності і готовність жертвувати собою заради ідеалу свободи і це джерело надії в тому числі виходить з того, що сто років тому назад 300 хлопців, частина з яких, до речі, були російськомовними, курсанти, студенти, гімназисти з Києва, які в січні 1918 року пішли в бій під станцію Крути. «Як вони тоді, так і наразі наша нація не відступить перед агресією на сході України, ми низько схиляємо голови над хлопцями, які загинули під час проведення антитерористичної операції, висловлюємо пошану та співчуття матерям, сестрам, жінкам загиблих воїнів-героїв», – наголошували виступаючі.

Всі учасники заходу мали можливість оглянути екскурсійні вагони, військово-історичні експозиції.

Цього року в Крутах вперше була виставлена для ознайомлення українській громаді виставкова експозиція «Блокпост пам’яті Героїв Сіверщини», яка була ініційована та підготовлена родинами воїнів, які загинули в неоголошеній російсько-українській війні.

Сьогоднішній морозець і вітер не балували учасників заходу, але всі залишилися задоволені заходом. Мені особливо приємно почути з вуст Віце-прем’єра, що держава особливо звертає увагу на розвиток військово-патріотичного виховання. Саме цим ми давно займаємося у нашому Сосницькому відділенні земляцтва.

Валентина МОВЧАН

Опубліковано у Вшанування пам'яті, На Чернігівщині | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

2 коментарі до Саме ці хлопці заклали історію відновлення української державності

  1. Валентина Терещенко коментує:

    Мені приємно дізнатися про захід від земляків, і за участі земляків. Шкода, що Менське відділення Чернігівського земляцтва не прийняло участі, разом з чернігівською громадою, в цьому заході. Але меняни, групою з тридцяти осіб, вшанували та пом’янули молодь, яка не пошкодувала своє життя заради молодої й вільної країни, не злякавшись холоду й негоди та не льотної погоди. Стоять вони там тісною стіною сто років і чекають, коли станеться те за що вони загинули…

  2. Сергій Ковтун коментує:

    Ця подія мала та має величезне значення в історичному процесі формування української нації і України як держави. Їхній подвиг і саможертовність не був даремним. Наші нинішні герої є нащадками Героїв Крут і ми переможємо чергову навалу зі сходу. Дуже приємно, що наші земляки взяли участь у цих заходах.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.