День пам‘яті жертв Батуринськоі трагедії

13 листопада 1708 року (за тодішнім стилем – 2-го) московські війська за наказом царя Петра І підступом захопили гетьманську столицю України Батурин, спалили, пограбували місто і вбили майже всіх його мешканців, військових, цивільне населення, включно з дітьми, жінками, старими людьми. Близько 14 тисяч людей. Такою була помста за те, що гетьман Іван Мазепа (він у цей час з частиною війська був на іншій ділянці війни) вирішив відновити незалежність Гетьманської України, яку вона втратила після Переяславської угоди, що задумувалася як військовий союз з Московією, але швидко переросла в окупацію.

Трагедія Батурина сотні років замовчувалася і в царській Росії, і в її продовженні – Радянському Союзі. Лише в незалежній Україні ми відновили пам`ять про славну гетьманську столицю. Починаючи з 90-х і по сьогодні в місті ведуться археологічні дослідження, працюють в архівах історики, і тут особливо треба відзначити нашого земляка Сергія Павленка, автора численних книг і публікацій про Батурин, про Івана Мазепу.

У 2000-ні роки, при президентові Віктору Ющенку. відбулися великі роботи по відбудові історичного Батурина. В тому числі споруджено на Цитаделі пам`ятник загиблим у тій трагедії батуринцям – великий козацький хрест.

Понад 20 років у Батурині влітку проходило велике козацьке свято, обласного, всеукраїнського, а бувало й міжнародного масштабу. Дивно, що його проведення припинилося після другого Майдану, з мотивацією, що, мовляв. після анексії Криму та частини Донбасу на сході фактично йде війна. Але навпаки, саме в тій ситуації козацькі свята мали б ще раз підкреслити незламність українського духу, наше прагнення до волі та незалежності, символом чого якраз і є Батурин.

Я дуже люблю Батурин, маю там щирих друзів, постійно туди їжджу. Моя газета «Світ-інфо» спільно з Національним заповідником «Гетьманська столиця» вже 7-й рік веде просвітницький проєкт «Батурин – Гетьманська столиця». В кожному номері газети сторінка чи й більше по Батурину, за цей час надруковано понад 200 публікацій науковців заповідника.

В цей День вшанування пам`яті полеглих батуринців, як і щороку. тут проходять жалобні заходи. Вклонімося ж пам`яті жертв московитського терору і пам`ятаймо уроки історії.

Петро АНТОНЕНКО

Опубліковано у Вшанування пам'яті, На Чернігівщині | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.